Ďalšie financie určené pre Ukrajinu boli zamietnuté dva týždne pred mierovým samitom o Ukrajine, ktorý organizuje švajčiarska vláda. Takzvaná „mierová konferencia“ sa má uskutočniť 15. a 16. júna v letovisku Burgenstock pri Luzerne. Rusko však na samit nebolo pozvané.
Horná komora švajčiarskeho parlamentu v pondelok zamietla balík pomoci vo výške 5 miliárd švajčiarskych frankov (5,58 miliardy USD) na financovanie rekonštrukčných prác na Ukrajine. Zákonodarcovia sa odvolávali na obavy, že takýto krok by porušil obmedzenia týkajúce sa pôžičiek v neutrálnej krajine, informovala o tom agentúra Reuters.
Navrhovaná pomoc bola súčasťou širšieho balíka, ktorý zahŕňal aj dodatočné finančné prostriedky pre švajčiarsku armádu, uviedol portál.
Spolková rada, výkonný orgán Švajčiarska, v apríli oznámila plány na vytvorenie špeciálneho fondu v hodnote 15 miliárd frankov (16,7 miliardy USD), pričom navrhla vyčleniť 10,1 miliardy frankov pre švajčiarsku armádu a zvyšok poslať na Ukrajinu na podporu jej hospodárskeho rozvoja a obnovy.
Napriek tomu, že fond pôvodne podporil švajčiarsky parlamentný výbor, čelil odporu pravicových zákonodarcov a všeobecne sa očakávalo, že bude zamietnutý, uvádza sa v správe.
Parlament 28 hlasmi proti a 15 hlasmi za zamietol dodatočné financovanie švajčiarskej armády aj pomoc na obnovu Ukrajiny.
Proti boli konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP) a liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ako aj ľavicové strany.
Podľa správy zákonodarcovia argumentovali tým, že balík by porušil ustanovenie o tzv. dlhovej brzde vo Švajčiarsku a viedol by k rozpočtovým obmedzeniam.
V máji Spolková rada uviedla, že financovanie švajčiarskej armády ani pomoc pre Ukrajinu nespĺňajú „zákonné požiadavky na mimoriadne výdavky“.
„Výšku príspevku je možné kontrolovať, preto tieto výdavky nemožno uznať za mimoriadne,“ uviedla vláda.
Rada poznamenala, že vytvorenie takéhoto fondu podľa osobitných právnych predpisov by muselo byť riadne financované, či už z úspor alebo dodatočných príjmov.
Nové financovanie bolo zamietnuté dva týždne pred tým, ako má švajčiarska vláda zorganizovať mierový samit o Ukrajine. Takzvaná „mierová konferencia“ sa má uskutočniť 15. a 16. júna v letovisku Burgenstock pri Luzerne. Rusko nebolo na samit pozvané.
Bern síce odmieta poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc s odvolaním sa na svoju dlhodobú politiku neutrality, ale podľa údajov švajčiarskej vlády od začiatku konfliktu na Ukrajine v roku 2022 pomohol Kyjevu ekonomicky aj humanitárne hodnote viac ako 3 miliardy amerických dolárov.
V apríli ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdil, že Švajčiarsko už nie je viac neutrálnou stranou a „zmenilo sa z neutrálnej (krajiny) na otvorene nepriateľskú“.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…