Švajčiarska vláda pripravuje núdzové plány súvisiace s energetickou krízou, ktoré zahŕňajú aj obmedzenie používania elektromobilov. Švajčiari by nimi mohli cestovať len v nevyhnutných prípadoch.
Krajiny čeliace energetickej kríze hľadajú spôsoby, ako sa vyhnúť najhorším scenárom a v snahe šetriť energiami pristupujú k rôznym opatreniam. Švajčiarska vláda napríklad vypracovala návrhy, ktorých súčasťou je aj obmedzenie používania elektromobilov, píše britský denník The Daily Telegraph.
V snahe zabrániť prípadnému blackoutu Švajčiari hľadajú možnosti, ako znížiť spotrebu elektrickej energie. Návrh Švajčiarskej konfederácie z 23. novembra s názvom „Nariadenie o obmedzeniach a zákazoch používania elektrickej energie“ by mohol mať štyri stupne.
Jednotlivé fázy by sa spúšťali podľa úrovne dostupných zásob. V princípe by nariadenia fungovali podobne, ako v prípade covidových opatrení, ktoré sa odvíjali od počtu nakazených.
Napríklad, v prípade najnižšej úrovne by mali byť verejné budovy vyhrievané na maximálne 20 stupňov Celzia. Ľudia by takisto museli obmedziť pranie oblečenia na maximálne 40 stupňov Celzia.
Ak by sa situácia zhoršila, streamovacie služby by mohli znížiť kvalitu rozlíšenia videí z HD kvality na štandardné.
V tretej etape, kedy by sa už krajina dostala do „ťažkých časov“, by hrozilo zatváranie obchodov na hodinu denne. Okrem toho by táto úroveň zahŕňala aj obmedzenie používania elektromobilov. Švajčiari by mohli tento typ vozidla využiť len v prípade „absolútne nevyhnutnej cesty“.
„Súkromné používanie elektromobilov je povolené len na absolútne nevyhnutné cesty, napríklad výkon povolania, nakupovanie, návšteva lekára, účasť na náboženských podujatiach či súdne stretnutia,“ píše sa v návrhu zákona. K spomínanému by sa pridalo aj vypnutie eskalátorov, či zhasínanie vonkajšieho vianočného osvetlenia.
V poslednej, teda štvrtej fáze, by švajčiarska vláda pristúpila k zrušeniu športových zápasov, koncertov aj divadelných predstavení.
Zdroj: trend.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…