Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má plnú dôveru premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Predseda vlády to deklaroval v úvode diskusie o návrhu na odvolanie ministra v pléne Národnej rady (NR) SR. Odmieta argumenty opozície. Deklaroval, že vláda rešpektuje právo poslancov predložiť návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi. Nesúhlasí však s tvrdeniami opozície o opatreniach na hraniciach, s výhradami k personálnym zmenám v polícii ani so slovami o pomste.
,,Hovoríte o pomste preto, lebo nesúhlasíte s rozhodnutiami ministra vnútra a považujete ich za rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s právnym poriadkom. To je váš legitímny názor, ja vám ho brať nebudem,“ povedal Fico a poukázal na rozdiel právnych názorov aj na rozhodnutia niektorých súdov.
V súvislosti s vyjadreniami opozície o personálnych zmenách podotkol, že sa v súčasnosti zachádza do absurdít. Hocikto môže podľa neho podať trestné oznámenie, vyhlásiť sa za oznamovateľa protispoločenskej činnosti a bude neodvolateľný. Zdôraznil, že minister sa po nástupe do funkcie rozhodol s niektorými ľuďmi nespolupracovať a má právo vybrať si spolupracovníkov. Vyzval pritom opozíciu, aby so slovom pomsta narábala opatrne. ,,Nemáte predstavu, čo sa dialo za tri a pol roka a ako sa ubližovalo ľuďom,“ povedal Fico.
Premiér predniesol aj stanovisko vlády, ktorá považuje návrh opozičných poslancov za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. ,,Minister vnútra postupoval vo všetkých náležitostiach, ktoré vykonal od svojho menovania, plne v súlade so zákonom. Týka sa to aj jeho personálnych opatrení, ktoré prijať musel, pretože ak by ich neprijal, porušil by zákon,“ píše sa v stanovisku vlády.
Do diskusie k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) sa písomne v Národnej rade (NR) SR prihlásilo vyše 30 rečníkov, z toho siedmi za poslanecký klub. Záujem vystúpiť už prejavili aj niektorí ministri. Návrh na odvolanie ministra predniesol podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS), stanovisko vlády premiér Robert Fico (Smer-SD). Vystúpil aj minister vnútra.
Poslanci prihlásení písomne za klub môžu rečniť podľa rokovacieho poriadku 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu hovoriť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Kedykoľvek môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút.
,,V prípade prerokovania návrhu na vyslovenie nedôvery členovi vlády dĺžka rečníckeho času tohto člena vlády nie je obmedzená,“ píše sa v rokovacom poriadku NR SR. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne.
ereport.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…