Šungit je starobylá uhlíková hornina s vekom približne 2 miliardy rokov.
Šungit sa ako sorbent vyznačuje množstvom pozitívnych vlastností, ako je napríklad vysoká mechanická pevnosť, oteruvzdornosť, vysoká schopnosť filtrovania, schopnosť sorpcie mnohých látok, ako sú organické látky (ropné produkty, benzén, fenol, pesticídy atď.) a minerálne látky (železo, mangán, fosfor, arzén). Šungit je schopný vyčistiť vodu z ropných produktov až do takej miery, že je možné túto vodu vypúšťať do rybných nádrží.
Šungit ako silné činidlo absorbuje kyslík z vody. V procese chemickej interakcie s týmto kyslíkom vzniká atómárny kyslík, ktorý je najsilnejším oxidačným činidlom a okysľuje sorbovanú organickú hmotu na CO2 a H2O a uvoľňuje povrch šungitu pre nové sorpčné úkony. Schopnosť šungitu absorbovať kyslík a aktívne s ním spolupracovať pri izbovej teplote vo vode a vo vzduchu, má množstvo praktických potvrdení.
Vysoké obnovujúce, antioxidačné vlastnosti šungitu sa prejavujú nielen vo vzťahu ku kyslíku. Výskumy antioxidačných vlastností šungitu vzhľadom na chlórové organické zlúčeniny a voľné radikály, uskutočnené na Moskovskej univerzite a Vojenskej medicínskej akadémii, ukázali, že šungit odstraňuje voľné radikály z vody 30-krát lepšie ako aktívne uhlie a navyše takmer úplne.
Toto je mimoriadne dôležitá okolnosť, pretože voľné radikály vznikajúce pri úprave vody chlórom majú veľmi negatívny vplyv na ľudský organizmus a sú príčinou mnohých závažných ochorení (kardiovaskulárnych, rakovinových, ako aj cukrovky, patologických stavov starnutia, aterosklerózy). Pravidelná konzumácia voľných radikálov s pitnou vodou vyčerpáva biochemické mechanizmy organizmu a prispieva k rozvoju rôznych patológií. Jedným zo spôsobov, ako vyriešiť problém antioxidačnej ochrany populácie je hľadanie prírodných antioxidantov a šungit je účinný prírodný antioxidant.
Výnimočné antioxidačné vlastnosti šungitu by mali byť predmetom zváženia a použitia tohto materiálu v rôznych systémoch úpravy pitnej vody, s cieľom zlepšiť jej kvalitu tým, že získa ozdravné vlastnosti.
Škála liečivých vlastností šungitu je pomerne široká. Napríklad, šungitová voda sa už dlho využíva na liečbu kožných ochorení. Na území Zaonežského polostrova v Onežskom jazere sa nachádza prameň, ktorý miestni obyvatelia považovali za jeho liečivé účinky za posvätný a napriek jeho neprístupnosti sa k nemu prichádzali liečiť ľudia aj z iných ďalekých regiónov.
Umelo vyrobená šungitová voda tiež lieči aj kožné ochorenia. V tulskom výskumnom inštitúte “Nové medicínske technológie” sa uskutočnili štúdie, ktoré ukázali, že šungitové preparáty urýchľujú obnovu a epitelizáciu buniek, obohacujú bunky výživnými elementmi, stimulujú krvný obeh, regenerujú bunky kože, zmierňujú podráždenie a majú analgetický účinok.
Pri použití šungitu v krmive pre prasiatka bol zaznamenaný účinok ich úplného vyliečenia z hnačky. Použitie šungitu v krmivách pre líšky, podľa Ústavu biológie Karelského výskumného centra Ruskej akadémie vied, zvýšilo počet líšok vo vrhu, zlepšilo kvalitu srsti a prispelo k zdraviu šteniatok vo vrhu.
Zavedenie šungitu do stravy brojlerových kurčiat ukázalo jeho schopnosť kompenzovať negatívny vplyv nekvalitného krmiva kontaminovaného mykotoxínmi na rast hydiny. Šungit je odporúčaný príslušnými kontrolnými orgánmi na chov hydiny na farmách ako minerálna prísada na prevenciu chronickej mykotoxikózy a stimulácie rastu hydiny.
Známe vlastnosti šungitu otvárajú jeho využitie v medicíne (najmä v dermatológii, zubnom lekárstve, gynekológii), vo veterinárnej medicíne, v chove zvierat a v poľnohospodárstve..
Zo správy vedeckej konferencie “Šungit a bezpečnosť ľudského života”
zdroj a preložil: OZ Biosféra
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…