Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov prišiel na návštevu Sudánu v čase, keď sudánski vojenskí vládcovia rokujú s niektorými tamojšími politickými silami o obnovení civilnej vlády.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok počas návštevy v Sudáne vyhlásil, že súkromné ruské vojenské spoločnosti pôsobia v Afrike na priamu žiadosť vlád príslušných krajín.
Podľa Lavrova je to príspevok „k normalizácii situácie v celom regióne, kde naďalej pôsobia teroristické gangy“ a týka sa to aj Stredoafrickej republiky (SAR), informovala agentúra AP.
Podľa medializovaných správ Spojené národy koncom januára informovali, že vyšetrujú vraždy desiatok ľudí, ktoré v SAR zrejme spáchali tamojšie ozbrojené zložky a žoldnieri pracujúci pre kontroverznú ruskú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina.
Lavrovova návšteva v Sudáne sa konala v čase, keď sudánski vojenskí vládcovia rokujú s niektorými tamojšími politickými silami o obnovení civilnej vlády – po viac ako roku vojenskej vlády, ktorá sa moci chopila prevratom v októbri roku 2021.
AP informovala, že vysokopostavení diplomati zo Spojených štátov a viacerých európskych krajín vo štvrtok ukončili dvojdňové rozhovory so sudánskymi predstaviteľmi s cieľom presadiť konečnú dohodu o návrate k prechodu k demokracii v Sudáne, ktorý sa zmieta v špirálovej politickej a hospodárskej kríze.
Prevrat zmaril krátkodobú demokratickú transformáciu Sudánu, ktorá nasledovala po zosadení dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra v apríli 2019 – v čase ľudového povstania proti jeho represívnej vláde podporovanej islamistami.
Rusko čaká na to, kým Sudán schváli legislatívny návrh na vybudovanie námornej základne v Červenom mori. Podľa agentúry Bloomberg o tom informoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas návštevy tejto severoafrickej krajiny.
Lavrov novinárom v Chartúme vo štvrtok povedal, že podpísaná dohoda si vyžaduje ratifikáciu. Okrem iného zdôraznil, že Rusko podporuje „nezasahovanie“ do vnútorných záležitostí Sudánu.
V ten istý čas, ako bol v Sudáne Lavrov, krajinu navštívili aj americkí a európski vyslanci. V tejto súvislosti ruský minister zahraničia nezabudol Západ obviniť z prenasledovania Ruska.
Lavrov pricestoval do hlavného mesta Sudánu – Chartúmu – po návšteve Mali a Mauritánie. Šlo o jeho druhú tohtoročnú cestu do Afriky. Hlavnou snahou Lavrova v Afrike bolo predstaviť Rusko ako antiimperiálnu silu, ktorá na tomto kontinente využíva odpor voči západnému kolonializmu a útlaku.
Zdroj: hnonline.sk / trend.sk / YouTube
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…
Audit v Medzinárodnom dome umenia pre deti BIBIANA odhalil viaceré závažné pochybenia. Za predchádzajúceho vedenia bol…