Súdny dvor EÚ rozhodol, že dáta z telefónov slovenského podnikateľa Mariana Kočnera po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej boli zverejnené nezákonne a spôsobilo mu to nemajetkovú ujmu.
Súdny dvor Európskej únie zrušil rozsudok súdu nižšej inštancie v prípade ochrany dát slovenského podnikateľa Mariana Kočnera v súvislosti so zverejnením informácií po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v roku 2018.
Súd v rozsudku uviedol, že Kočner musí dokázať len to, že bolo zasiahnuté do jeho súkromia, a nie to, či to zavinil Europol alebo slovenské orgány. Najvyšší súd EÚ to dnes uviedol v tlačovej správe.
„Europol a členský štát, v ktorom vznikla škoda v dôsledku protiprávneho spracovania údajov, ku ktorému došlo v rámci spolupráce týchto subjektov, sú za túto škodu spoločne a nerozdielne zodpovední,“ píše sa v správe k rozsudku.
„Dotyčná fyzická osoba musí preukázať iba to, že v rámci spolupráce Europolu a dotknutého členského štátu došlo k protiprávnemu spracovaniu údajov, ktoré jej spôsobilo škodu,“ stojí ďalej.
Európsky policajný úrad (Europol) na žiadosť slovenských úradov, ktoré v roku 2018 vyšetrovali smrť slovenského novinára a jeho snúbenice, získal údaje uložené v dvoch mobilných telefónoch patriacich slovenskému podnikateľovi. Predmetné informácie, ktoré zahŕňali prepisy súkromnej komunikácie, následne v máji 2019 zverejnili slovenské médiá.
Väznenému podnikateľovi, ktorého korporátne médiá sústavne spájajú s Kuciakovou vraždou, súdny dvor priznal odškodné 2 000 eur. Kočner predtým po Všeobecnom súde Súdneho dvora EÚ ako súdu nižšej inštancie žiadal odškodné 100 000 eur.
Kočner žaloval Europol za údajný únik informácií. Podnikateľ tvrdil, že európska policajná agentúra mohla za to, že sa v slovenských médiách v čase vyšetrovania Kuciakovej vraždy objavili citlivé informácie o jeho osobe, vrátane intímnej komunikácie s partnerkou.
Tvrdil tiež, že slovenské médiá ho označili za mafiána, pretože bol na „zozname mafie“ Europolu. V septembri 2021 Všeobecný súd jeho žalobu zamietol.
Mariana Kočnera v novom procese minulý rok slovenský prvostupňový súd opäť oslobodil od obvinenia z objednávky Kuciakovej vraždy a uznal Kočnerovu známu Alenu Zsuzsovú vinnou z prípravy zločinu. Rozsudok nie je právoplatný a prípadom sa opätovne zaoberá Najvyšší súd SR, ktorý v roku 2021 zrušil oslobodzujúci rozsudok nižšieho súdu nad Kočnerom a Zsuzsovou.
Kočner si odpykáva 19-ročný trest odňatia slobody za falšovanie zmeniek.
Zdroj: hnonline.sk / refresher.sk / ta3.com / InfoVojna
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…