Súdny dvor Európskej únie nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň dlhotrvajúceho sporu tejto krajiny s EÚ týkajúceho sa nezávislosti súdnictva
Stredajšie rozhodnutie súdneho dvora prišlo po tom, ako Európska komisia požiadala o „finančné sankcie“, aby sa zabezpečil súlad s rozhodnutím z júla. Komisia, ktorá dohliada na dodržiavanie zákonov EÚ, chcela, aby súd so sídlom v Luxemburgu uložil Poľsku denný trest, kým neprijme opatrenia na zlepšenie fungovania poľského najvyššieho súdu a nepozastaví platnosť nových zákonov, o ktorých sa predpokladá, že podkopávajú nezávislosť súdnictva.
Súd uviedol, že finančný postih je „nevyhnutný, aby sa predišlo vážnemu a nenapraviteľnému poškodeniu právneho poriadku Európskej únie a hodnôt, na ktorých je EÚ založená, najmä princípov právneho štátu“.
Spornou otázkou je najmä činnosť disciplinárnej komory poľského najvyššieho súdu, pretože podkopáva nezávislosť sudcov a je v rozpore s právom únie. Tento orgán má vďaka vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) právomoc disciplinárne stíhať sudcov. Mnohí z nich považujú komoru za nástroj nátlaku na sudcov, aby rozhodovali v prospech vládnych orgánov. V júli Súdny dvor Európskej únie nariadil pozastavenie činnosti disciplinárnej komory, no tá naďalej funguje napriek tomu, že poľská vláda avizovala jej zrušenie.
Členské štáty EÚ už roky upozorňujú na rozvrat demokratických princípov v Poľsku, predovšetkým v otázkach nezávislosti súdnictva a slobody médií.
Konflikt sa opäť dostal do popredia začiatkom tohto mesiaca, keď poľský ústavný súd rozhodol, že poľské právne predpisy majú v prípade rozporu prednosť pred legislatívou Európskej únie. EÚ argumentuje, že o verdikte rozhodli poľskou vládou vybraní sudcovia.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…