odina obžalovaného adresovala 2. mája Súdnej rade a ďalším inštitúciám list o podozrení zo spáchania trestného činu spolu s podnetom na podanie disciplinárneho návrhu voči sudkyni.
PLUS 7 DNÍ minulý mesiac upozornilo na prípad sudkyne Pamely Záleskej, ktorá odmietla počas pojednávania opakované žiadosti obžalovaného Lehela Horvátha o podanie inzulínu. Muž sa dlhodobo lieči na diabetes a potrebuje pravidelné podávanie tohto lieku. Napriek tomu mu sudkyňa nevyhovela, čo viedlo k jeho následnému kolapsu a prevozu do nemocnice.
Horváthova dcéra pre redakciu PLUS 7 DNÍ potvrdila, že sudkyňa nariadila prestávku až po hodine a pol. Obžalovaný si chcel urýchlene pichnúť inzulín. Napokon to zašlo tak ďaleko, že mu cukor poklesol natoľko, že pred podaním lieku odpadol. Zasahovať musela väzenská stráž, ktorá privolala záchranku.
Hlavným pojednávaním s obžalovaným Lehelom Horváthom sa bude zaoberať prokuratúra. Jeho príbuzní namietajú postup sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej, ktorá mu podľa nich neumožnila načas si podať inzulín.
„Na podklade trestného oznámenia, ako aj medializovaných informácií, Krajská prokuratúra v Bratislave zabezpečí preverenie, či v danom prípade nedošlo k spáchaniu trestného činu,“priblížila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Zuzana Drobová. Dodala, že dohľad nad činnosťou podriadených prokurátorov bude vykonávať prokurátor GP SR.
Pre komplexnosť posúdenia veci zároveň generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi preskúmať aj zákonnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, konajúceho na hlavnom pojednávaní.
Rodina obžalovaného adresovala list o podozrení zo spáchania trestného činu a podnet na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči sudkyni aj Súdnej rade SR. V liste tvrdí, že sudkyňa opakovane neumožnila obžalovanému podanie inzulínu, následkom čoho mal skolabovať.
Súdna rada SR sa na utorkovom zasadnutí zaoberala postupom sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamely Záleskej na aprílovom hlavnom pojednávaní s obžalovaným Lehelom H. Dôvodom sú medializované informácie, podľa ktorých sudkyňa obžalovanému neumožnila načas si podať inzulín. Záleská to považuje za lož, preto zvažuje právne kroky.
Súdna rada v utorok neschválila uznesenie o odložení rokovania o tomto bode aj na ďalšie zasadnutie rady. „Dôsledok bude ten, že sa nepokračuje v konaní pred Súdnou radou,” priblížil predseda rady Ján Mazák.
Rodina obžalovaného adresovala 2. mája Súdnej rade a ďalším inštitúciám list o podozrení zo spáchania trestného činu spolu s podnetom na podanie disciplinárneho návrhu voči sudkyni. „Ja musím rozhodnúť o podnete detí obžalovaného Lehela H., čo urobím v najbližšej dobe,” priblížil Mazák.
Rodina obžalovaného v liste tvrdila, že sudkyňa opakovane neumožnila obžalovanému na aprílovom hlavnom pojednávaní podanie inzulínu, následkom čoho mal skolabovať. Generálna prokuratúra SR uložila Krajskej prokuratúre v Bratislave, aby tieto podozrenia preverila.
Predsedníčka senátu ŠTS Pamela Záleská vo vyjadrení, ktoré v máji adresovala predsedovi súdu Jánovi Hrubalovi, okrem iného uviedla, že si nie je vedomá žiadnej takej skutočnosti, ktorá by vytvárala podklad pre jej “zaujatosť, neschopnosť nestranného prístupu” alebo ktorá by viedla k “ohrozeniu života obžalovaného”. Senát podľa Záleskej síce vedel, že obžalovaný je diabetik, ale nedisponoval informáciou, že si podáva inzulín pravidelne o 11.00 h.
Poukázala tiež na to, že na predmetnom hlavnom pojednávaní o 11.30 h vyhovela žiadosti Lehela H. a vyhlásila prestávku. Obžalovaný podľa jej slov požiadal o ďalšiu prestávku aj o 12.11 h s odôvodnením, že si vo väzbe vždy o 11.00 h aplikuje inzulín. Obedňajšia prestávka bola od 12.20 h.
“Pred vyhlásením obedňajšej prestávky, na vyhlásenie ktorej bol obžalovaný upozornený, nejavil žiadne známky kolabovania ani zhoršeného zdravotného stavu,” zdôraznila. Na utorkovom zasadnutí Súdnej rady dodala, že zvažuje právne kroky. “Pokiaľ médiá vyprodukujú článok založený na lži, je dokonca mojou úlohou sa brániť,” povedala.
Zdroj: ereport.sk / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…