domovina

Sudca NS P. Štift bol PROTI prepusteniu T. Gašpara z väzby

Traja sudcovia senátu Najvyššieho súdu rozhodovali o tom, či predĺžiť v kauze Očistec väzbu bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, exriaditeľovi NAKA Petrovi Hraškovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi. Dvaja prehlasovali jedného. Čím argumentoval sudca Najvyššieho súdu Peter Štift, ktorý bol proti? Priniesol denník Aktuality.

Oprepustení bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, exriaditeľa NAKA Petra Hraška a bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera rozhodovali podľa denníka Aktuality traja sudcovaia senátu Najvyššieho súdu, ktorí v rozhodovaní neboli jednotní. „Na slobodu ich totiž chceli pustiť len dvaja z troch sudcov Najvyššieho súdu,“ píše Aktuality.

O prepustení rozhodoval senát na Najvyššom súde, ktorý bol zložený z troch členov. Predsedom bol Peter Hatala a členmi Peter Štifta a Martina Bargela. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Aktuality na základe anonymizovaného uznesenia, ktoré súd sprístupnil na základe infožiadosti informovali, že sudca Štift bol proti prepusteniu, ale kolegovia ho prehlasovali.

Dôvody, ktoré uviedol sudca Peter Štift

Opieral sa predovšetkým o policajné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch. Upozornil predovšetkým na rozhovor obhajcov s exministrom Kaliňákom, ktorý sa stretnutia zúčastnil pár dní predtým, ako mal byť vypočutý v kauze Očistec.

Podľa Aktuality.sk, debata podľa sudcu Štifta mala pripomínať prípravu na jeho svedeckú výpoveď. „Takéto chovanie nielen zvyšuje obavy z ovplyvňovania, ale už aj priamo má „charakter uskutočneného kolúzneho konania“. S ostatnými dvoma kolegami v senáte sa však nezhodol,“ informuje Aktuality na základe anonymizovaného uznesenia.

Vyplýva z neho aj to, že malo ísť o priame pôsobenie na svedka. „…v tomto smere nie je určujúce, že sa kolúznych aktivít nezúčastnili priamo títo obvinení, ale takto konali ich obhajcovia“, bolo stanovisko sudcu Štifta, ktorý podľa Aktuality tiež pripomenul, že obhajca nekoná vo svojom mene, ale v záujme svojho klienta.

Ďalšie názory, ktoré sa sudca Štift pokúsil vyvrátiť

Iný názor v mene svedka mali podľa Aktuality sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka a sudcovia Najvyššieho súdu. Hatala a Bargel. Tí mali podľa Aktuality argumentovať tým, že obvinení nemuseli o konaní svojich obhajcov, vrátane inštruovania svedka Kaliňáka, ani vedieť a teda vyšetrovanie priamo neovplyvňovali.

Sudca Štift mal upozorniť, že ide o veľmi zužujúci výklad. K jeho názoru sa prikláňal aj dozorujúci prokurátor, podľa ktorého tiež malo dôjsť k ovplyvňovaniu svedka.

Znevieryhodniť osoby, ktoré uvádzajú podstatné skutočnosti ohľadom stíhanej trestnej činnosti prostredníctvom verejných mediálnych vystúpení mali podľa sudcu Štifta aj tretie osoby a podľa Aktuality narážal zrejme na mediálne vystúpenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica.

Podľa Štifta sporné nahrávky z poľovníckej chaty sú zákonný dôkaz pri posudzovaní dôvodov kolúznej väzby, ale to podľa neho neznamená, že by sa dal dôkaz automaticky použiť aj pri rozhodovaní v kauze ako takej.

„Ukončenie vyšetrovania podľa sudcu Štifta nie je dôvodom na prepustenie obvinených z vyšetrovacej väzby. Podľa neho boli splnené zákonné podmienky na navrhované predĺženie lehoty väzby u všetkých piatich obvinených,“ informujú Aktuality na základe anonymizovaného uznesenia. 

O prepustení na slobodu nakoniec rozhodli predseda senátu Hatala, člen Bargel, ktorí kolegu, sudcu Petra Štifta prehlasovali.

Čo je obsahom obžaloby a ktoré mená sa týkajú kauzy Očistec, ktorý smeruje pred špecializovaný súd spracoval denník SME. Má ísť o jeden z najväčších korupčných prípadov, aké polícia vyšetrovala za posledné roky. Na to, ako to celé dopadne si ale ešte zrejme budeme musieť počkať. Slovo určite bude mať aj obhajoba.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine

„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…

1 hodinu ago

Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu

Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…

1 hodinu ago

Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín

Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…

1 hodinu ago

„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?

Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…

1 hodinu ago

III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál

Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…

1 hodinu ago

Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať

"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…

1 hodinu ago