svet

Súčasný štát Izrael verzus Izrael z Biblie: „Súčasný štát Izrael nie je Boží Izrael“

Moderný štát Izrael, založený v roku 1948 v Palestíne, sa často mylne prirovnáva k Izraelu z Biblie, ktorému Boh dal významné sľuby. Mnohí kresťania v dôsledku nesprávneho výkladu biblických proroctiev a nepochopenia historických faktov naďalej vnímajú súčasný Izrael ako pokračovanie biblického Izraela a veria, že ide o naplnenie Božích zasľúbení.

Táto perspektíva je však založená na chybnej exegéze a nepochopení politických motivácií za vznikom moderného izraelského štátu. Je nevyhnutné rozlišovať medzi biblickým Izraelom, zmluvným Božím ľudom, a moderným štátom, ktorý bol vytvorený prostredníctvom politických manévrov a nesie sionistickú agendu, ktorá je do značnej miery sekulárna.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vytvorenie moderného Izraela: Politický projekt

Moderný štát Izrael bol založený Balfourovou deklaráciou z roku 1917, dokumentom, ktorý signalizoval britskú podporu vytvoreniu židovskej vlasti v Palestíne. Nebol to akt božského naplnenia, ale politická dohoda uzavretá medzi britskou vládou a vplyvnými osobnosťami ako barón Rothschild.

Obrázok: Arthur Balfour (From the Public Domain)

Balfourova deklarácia bola súčasťou širšej stratégie počas prvej svetovej vojny, keď Británia hľadala podporu od sionistického hnutia – politického hnutia, ktorého cieľom bolo vytvoriť národnú vlasť pre Židov. Sionizmus však nebol náboženským hnutím. Bolo to poháňané predovšetkým politickými a nacionalistickými motívmi.

Sionizmus sa snažil zhromaždiť Židov z celého sveta, aby vytvorili štát v Palestíne, ale nebolo to hnutie založené na náboženských alebo morálnych mandátoch Biblie. V skutočnosti mnohí poprední sionisti boli sekulárni alebo dokonca ateisti. Predstavili si židovský štát nie ako naplnenie Božej zmluvy s Izraelitmi, ale ako riešenie problémov židovskej diaspóry, najmä po storočiach prenasledovania a, čo je najničivejšie, holokaustu.

Sionizmus vs. judaizmus: zásadný rozdiel

Kritickým bodom, ktorý sa často prehliada, je rozdiel medzi sionizmom a judaizmom. Judaizmus je náboženstvo so starovekými koreňmi, založené na Tóre a uctievaní Boha Abraháma, Izáka a Jakuba. Sionizmus je na druhej strane modernou politickou ideológiou, ktorá sa snaží založiť a udržať židovský štát bez ohľadu na náboženské presvedčenie.

Mnohí Židia, v Izraeli aj mimo neho, sú proti sionizmu a štátu Izrael, najmä kvôli nespravodlivosti páchanej na Palestínčanoch. Skupiny ako Neturei Karta, ortodoxné židovské hnutie, dlho tvrdili, že vytvorenie židovského štátu pred príchodom Mesiáša je porušením židovského práva.

Okrem toho mnohí Židia na celom svete vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi, pričom uznali pretrvávajúce utrpenie, ktoré im bolo spôsobované od vzniku izraelského štátu v roku 1948. Preto prirovnávanie sionizmu k judaizmu je nielen nepresné, ale aj nespravodlivé voči mnohým Židom, ktorí sú proti štátu Izrael z náboženských a morálnych dôvodov.

Biblický Izrael: ľud zmluvy, nie politický štát

V Biblii sa výraz „Izrael“ vzťahuje na potomkov Abraháma, Izáka a Jakuba, ktorých si Boh vyvolil za svoj zmluvný ľud. Táto voľba nebola založená na ich prirodzenej hodnote, ale na Božej milosti a Jeho túžbe použiť ich na odhalenie svojej povahy a vôle svetu. Biblický Izrael bol povolaný dodržiavať Božie zákony, presadzovať spravodlivosť a stelesňovať svätosť ako „svetlo pre národy“ (Izaiáš 42:6). Ústredným bodom tejto zmluvy bol vzťah založený na poslušnosti Božích prikázaní, spravodlivosti a milosrdenstve.

Sľuby dané Izraelu v Biblii boli vždy podmienené ich vernosťou Bohu. Počas celého Starého zákona čelil Izrael súdu a vyhnanstvu vždy, keď sa odchýlil od Božích prikázaní a zapojil sa do nespravodlivosti, modlárstva a nemravnosti. Napríklad prorok Ámos odsúdil neschopnosť Izraela presadzovať spravodlivosť a varoval pred nadchádzajúcim Božím súdom: „Nech sa spravodlivosť valí ako rieka, spravodlivosť ako nikdy neutíchajúci prúd!“ (Ámos 5:24).

Vzhľadom na tento biblický kontext je jasné, že moderný štát Izrael, ktorý funguje ako sekulárny národný štát bez zastrešujúceho záväzku dodržiavať biblické princípy, nemožno stotožňovať s biblickým Izraelom. Skutočnosť, že značná časť izraelských občanov – približne 60 % – sa identifikuje ako ateisti alebo sekulárni, ďalej podkopáva tvrdenie, že moderný štát predstavuje naplnenie Božej zmluvy s Jeho ľudom.

Nesprávna interpretácia biblických proroctiev

Mnohí kresťania, ktorí podporujú moderný štát Izrael, tak robia vo viere, že znovuzaloženie židovskej vlasti v Palestíne je naplnením biblických proroctiev. Poukazujú na pasáže ako Genesis 12:3, kde Boh hovorí Abrahámovi: „Požehnám tých, ktorí ťa žehnajú, a toho, kto ťa preklína, preklínam,“ ako dôkaz, že kresťania musia bezpodmienečne podporovať štát Izrael.

Tento výklad však prehliada kľúčové aspekty biblickej hermeneutiky. Po prvé, sľuby dané Abrahámovi a jeho potomkom sa nikdy netýkali iba fyzickej pôdy, ale ich úlohy v duchovnom vykúpení ľudstva, ktoré vyvrcholilo príchodom Ježiša Krista. Galaťanom 3:16 objasňuje, že tieto zasľúbenia nachádzajú svoje konečné naplnenie v Kristovi: „Sľuby boli povedané Abrahámovi a jeho semenu. Písmo nehovorí ‚a semenám‘, čo znamená veľa ľudí, ale ‚a vášmu semenu‘, čo znamená jednu osobu, ktorou je Kristus.

Po druhé, fyzická krajina Izrael bola vždy spojená so zmluvným vzťahom s Bohom, ktorý zahŕňal morálnu a etickú zodpovednosť. Izraelský Izrael mal presadzovať spravodlivosť, starať sa o chudobných a žiť v poslušnosti Božím prikázaniam.

Moderný štát Izrael je naproti tomu zapojený do pokračujúceho konfliktu s Palestínčanmi, z ktorých mnohí boli vysídlení, utláčaní a vystavení tomu, čo mnohí nazývajú systémová nespravodlivosť a násilie. Prebiehajúci konflikt v Gaze, kde je izraelská armáda obvinená z vojnových zločinov a zabíjania nevinných civilistov, je v ostrom kontraste s biblickým mandátom pre spravodlivosť a milosrdenstvo.

Morálne zlyhanie kresťanského sionizmu

Kresťania, ktorí nekriticky podporujú činy moderného štátu Izrael, často citujúc biblické proroctvá, stratili morálny kompas. Tým, že títo kresťania zatvárajú oči pred utrpením Palestínčanov, vrátane kresťanov žijúcich v Gaze a na Západnom brehu, zrádzajú samotné posolstvo evanjelia. Ježiš Kristus učil láske, spravodlivosti a milosrdenstvu – hodnotám, ktoré nemožno zlúčiť s násilným útlakom žiadneho ľudu.

Okrem toho kresťania, ktorí podporujú politický štát Izrael na základe čítania Biblie, si v skutočnosti vytvorili skreslený obraz Boha – obraz, ktorý sa viac zhoduje s nacionalizmom a politickou mocou než s Bohom zjaveným v Ježišovi Kristovi. Ide o nebezpečný prešľap, pretože nahrádza Boha spravodlivosti a súcitu cudzím bohom, ktorý požehnáva nespravodlivosť a útlak.

Záver: Súčasný štát Izrael nie je Božím Izraelom

Je hlbokou chybou prirovnávať moderný štát Izrael k Izraelu z Biblie. Súčasný izraelský štát je politická entita vytvorená prostredníctvom sekulárnych, sionistických cieľov, nie naplnením Božích zmluvných sľubov. Funguje bez ohľadu na biblické princípy spravodlivosti, milosrdenstva a spravodlivosti, ktoré Boh prikázal svojmu ľudu nasledovať.

Kresťania musia uznať, že pravý Boží Izrael nie je definovaný národnosťou alebo zemou, ale vernosťou Božej vôli, ako je zjavená v Ježišovi Kristovi. Pokračovať v bezpodmienečnej podpore štátu Izrael, tvárou v tvár jeho morálnym zlyhaniam a pretrvávajúcemu utrpeniu palestínskeho ľudu, znamená opustiť Kristovo učenie a nesprávne interpretovať zasľúbenia Písma. Usilujme sa preto o mier, spravodlivosť a pravdu, pamätajme na to, že Božie kráľovstvo presahuje pozemskú politiku a hranice.

Ruel F. Pepa

O autorovi: Prof. Ruel F. Pepa je filipínsky filozof pôsobiaci v Madride v Španielsku. Akademik na dôchodku (docent IV.) vyučoval filozofiu a sociálne vedy viac ako pätnásť rokov na Trinity University of Asia, anglikánskej univerzite na Filipínach. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Kam sa podel zdravý rozum? EÚ „zbiera“ plyn kde sa dá

EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…

4 hodiny ago

Ruská armáda rozbila obranu Kupjanska. Spetsnaz a Achmat svými výpady znervózňují velitele AFU

Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…

5 hodín ago

Ukrajina pokračuje vo vydieraní: Slovensku hrozí plynová kríza

Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…

5 hodín ago

Okrem “Orešnika” má Rusko aj “Megapolis”

15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…

5 hodín ago

Kto má prospech z otupenia ľudstva? Pre koho sú vzdelanie a veda nebezpečné

Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…

5 hodín ago

Politológ Iščenko: Svet je lepší ako bol pred vojnou

Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…

5 hodín ago