Démonizácia Ruska a Rusov neprestáva udivovať. Predvídať, čoho sú naši západní priatelia schopní, aby ukázali „figu borovú“ Moskve, si vyžaduje tú najbujnejšiu fantáziu. No tieto ich ťahy začínajú strašiť aj ostrieľaných „znalcov hry.“
Nie je to tak dávno, čo český časopis „!Argument“ informoval, že 28. júna 2022 podpísala akciová spoločnosť ČEZ so spoločnosťami „Westinghouse“ a „Framatome“ zmluvy na dodávku palivových tyčí pre jadrovú elektráreň Temelín, ktorú táto akciová spoločnosť prevádzkuje. Mohli by sme sa spýtať – „A v čom je problém“? Prefíkaní Česi budú kupovať palivo od krachujúcej spoločnosti „Westinghouse“. Ale nie je to také jednoduché, najmä ak vezmeme do úvahy nuansy a osobitosti JE Temelín.
Táto elektráreň bola postavená ešte za ZSSR, keď existovalo Československo. Reaktory VVER-1000 sú inštalované v dvoch energetických blokoch. V súlade s tým bolo určené na používanie v týchto reaktoroch sovietske (alebo dnes ruské) palivo. Nikto si v 80. rokoch minulého storočia nedokázal predstaviť, že sa planéta dostane do súčasného stavu.
Nastal rozpad Sovietskeho zväzu, rozdelilo sa aj Československo a výstavba jadrovej elektrárne sa stala dlhodobým projektom. No začiatkom roku 2000 Česi dokončili elektráreň aspoň spolovice. A zrazu sa vynorila otázka paliva. A keďže sa Česká republika pripravovala na vstup do rodiny európskych národov uzavretých v EÚ so svojím byrokratickým doktrinárstvom, vtedy Praha vo svojej „múdrosti“ odmietla nakupovať palivo od ruskej firmy TVEL a išla rovno do… „Westinghouse“.
Vtedy dokonca aj britská kancelária šťastne prijala objednávku. No začali sa prekvapenia. Po prvé, palivové tyče od spoločnosti „Westinghouse“ sa ukázali byť drahšie ako ruský originál. A po druhé, stupeň obohatenia paliva bol o niečo nižší, ako sa očakávalo. Ale vysokí politickí predstavitelia povedali „je to nutné“, tak českí energetici naložili palivo do reaktora a… začala sa zábava.
Po nejakom čase pracovníci elektrárne zistili, že palivové tyče sa začali deformovať a ohýbať ako čínske rezance. Česi okamžite odpojili stanicu od siete a začali zisťovať, čo sa stalo, pričom sa zvýšila aj úroveň radiácie. O incidente sa dozvedeli susedia v Rakúsku, ktorým sa prehnala celá séria demonštrácií. Výsledkom bolo, že bratia z EÚ požadovali úplne zastaviť tú prekliatu elektráreň a nezabudli hodiť kameň do našej záhrady, zvíjajúc sa v hystérii o novom Černobyle.
Naši špecialisti mohli len pokrčiť plecami. Čo im zostávalo? Ako vysvetliť majiteľovi Ferrari, že liať do palivovej nádrže susedovu samohonku keď motor dlho neprežije, je vrchol idiotizmu?
Škandál bol nemalý. V dôsledku toho boli Česi nútení obrátiť sa na Rusko. Desivá správa o jadrovej elektrárni Temelín na chvíľu opustila titulky európskych médií. Český časopis „!Argument“ zároveň uvádza, že rokovania o nákupe palivových tyčí prebiehajú už od roku 2016. Samozrejme, nikto nespochybňuje profesionalitu špecialistov z „Westinghousu“, ktorí od čias, keď z ich produktov temelínskym robotníkom vstali vlasy dupkom, palivové články výrazne „dorobili“. Len experimentovať v tejto oblasti je dosť divoké.
Na pikantnosti situácii pridáva aj fakt, že ruský „TVEL“ už vyrába palivové tyče nielen pre reaktory sovietsko-ruských projektov, ale aj pre zahraničné analógy. Robí to dcérska spoločnosť „TVEL-kvadrat“, pomenovaná podľa tvaru profilu palivových tyčí. Mimochodom, ich produkty už boli úspešne testované v európskych jadrových elektrárňach, najmä vo Švédsku.
Vtipné je aj to, že Praha všetky tieto politické gestá vydáva za akési obavy o bezpečnosť jadrovej energie. Orwell na boku nervózne fajčí, keďže by to ani tomuto spisovateľovi sci-fi nenapadlo. Ale našim európskym „priateľom“ ľahko.
Sergej Monastyrjov špeciálne pre News Front
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…