V období, keď policajný zbor viedol Tibor Gašpar (dnes kandidát strany SMER – SDD v parlamentných voľbách), bol Vladimír Bisták zástupcom riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície NAKA.
Kriminálnik Peter Petrov alias Tiger mal priateľské vzťahy s príslušníkmi policajného zboru. Známeho sú jeho kontakty s dnes najznámejším kajúcnikom Bernardom Slobodníkom aj s ďalším policajtom, ktorého obvinili v kauze Očistec a rozhodol sa pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Ide o Vladimíra Bistáka.
V období, keď policajný zbor viedol Tibor Gašpar (dnes kandidát strany SMER – SDD v parlamentných voľbách), bol Bisták zástupcom riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície NAKA. Do civilu odišiel až po obvinení. Napriek trestnému stíhaniu za závažnú trestnú činnosť mohol rady policajného zboru opustiť na vlastnú žiadosť, dohodou. Neprišiel tak o odchodné.
Špecializovaný trestný súd vlani v marci schválil dohodu o vine a treste, ktorú bývalý policajný funkcionár NAKA Bisták uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.
Za založenie zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ako aj korupčnú trestnú činnosť mu sudca Rastislav Stieranka uložil trest odňatia slobody tri roky s podmienečným odkladom výkonu na skúšobnú dobu štyri roky a aj trest prepadnutia majetku, dostal aj zákaz činnosti v orgánoch verejnej správy. Tiež má zakázané stretávať sa s obvinenými v kauze Očistec, či už s Norbertom Bödörom, Tiborom Gašparom, Róbertom Krajmerom, Petrom Hraškom, Ľudovítom Makóom a Bernardom Slobodníkom.
Bisták nezákonne sledoval a lustroval novinárov, vynášal informácie bývalému siskárovi Františkovi Böhmovi, ktorý mu za to platil päťtisíc eur mesačne. Mal ho informovať, ak by ho vyšetrovali, bývalý príslušník spravodajskej služby totiž páchal ekonomickú trestnú činnosť.
Prokurátor zo špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár uviedol, že rozhodujúce pre mimoriadne zníženie trestu pre obvineného bolo to, ako s vyšetrovateľmi spolupracoval. „Doznával k vlastnej trestnej činnosti. Tým, ako ju popisoval, popisoval aj konanie iných osôb,“ povedal pre médiá.
Vladimír Bisták vypovedal v kauze Očistec ako svedok 30.októbra a 3. novembra 2020. V tom čase proti nemu už vypovedal exriaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Makó a bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Böhm. Napokon ho 5. novembra 2020 obvinili a začal spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Počas vyšetrovania vyšlo najavo, že Bisták sa dozvedel o skorších výpovediach Makóa, Böhma samozrejme Slobodníka proti nemu. Vyplýva to aj z jeho už svedeckých výpovedí, najmä z výsluchu 2. septembra 2021 v kauze Očistec, po tom ako ho vylúčili na samostatné konanie.
Priznal, že pred tým, ako išiel prvý raz vypovedať, sa v októbri 2020 sa stretol v Leviciach so Slobodníkom a riešil s ním niektoré prípady, o ktorých mohol Slobodník vedieť od prokurátorov špeciálnej prokuratúry a aj Petrova.
Vo svojom výsluchu viackrát povedal, že Gašpara mu predstavili na jeseň 2012 v spoločnosti Bonul v Nitre, kde sa zúčastnil viacerých stretnutí k personálnym záležitostiam v polícii. Na otázky obhajcov, aká bola jeho úloha pri týchto schôdzkach, odpovedal, že on sám nikoho nikdy do žiadnej pozícii na takomto stretnutí nenavrhoval a ani si nepamätá, o čom konkrétne sa na týchto stretnutiach rozhodovalo.
V ďalšej časti výsluchu tvrdil, že počas nasledujúcich šiestich rokov, keď bol Gašpar vo funkcii policajného prezidenta, sa s ním nikdy nerozprával a ani sa s ním služobne nestretol. Dokonca uviedol, že ani Norbert Bödör, čo by najvyšší šéf údajnej zločineckej skupiny, od neho nič protiprávne nechcel. Vypovedal však, že ak konal protiprávne, tak to bolo na požiadanie Slobodníka, Makóa či Böhma.
Gašapr si pri výsluchu na okolnosti zoznámenia sa s Bistákom spomína inak. Zoznámili sa vraj cez známeho v čase keď šéfoval Úradu boja proti korupcii (2005-2010), ktorý ho požiadal, aby pomohol Bistákovi v Nitre s prestupom z okresného policajného riaditeľstva na krajské. Keď v roku 2010 po nástupe Daniela Lipšica do funkcie ministra vnútra musel z policajného prezídia odísť, Gašpar pracoval na Krajskom riaditeľstve polície v Nitre ako analytik a oproti v kancelárii sedel Bisták a jeho kolega Róbert Galo. Obaja boli v tom čase zaradení ako operatívni pracovníci na oddelení boja proti extrémizmu.
Ako je už známe o Petrova mala záujem aj SIS a na základe príkazu súdu mu odpočúvali aj auto. Odposluchy s Petrovom zachytili aj Bistáka. Napríklad, 2. marca 2021 Bisták, v rozhovore Tigrovi vysvetľuje, ako prebiehala jeho komunikácia s niektorými policajtmi NAKA, ako sú Róbert Magula, Ján Čurilla, Branislav Dunčko, Pavol Ďurka a další. Ide o policajtov, ktorí čelia trestnému stíhaniu za to, že si vymýšľali obvinenie proti šéfke inšpekčného tímu Diane Santusovej.
Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
Zdroj: blog.sme.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…