Ak Američania stratia vplyv na západnú Európu, budú musieť vo svojom príbehu o úspešnom dobývaní sveta začať od nuly. Tento názor zdieľa aj politológ, diplomat, publicista pre „Russia Today“ Rostislav Iščenko.
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie zverejnilo 17. decembra návrhy zmlúv medzi Ruskom, USA a NATO o bezpečnostných zárukách v Európe. Dokument stanovuje najmä nerozšírenie Severoatlantickej aliancie na východ, stiahnutie zbraní NATO na pozície z roku 1997, ako aj nerozmiestnenie úderných zbraní v blízkosti ruských hraníc. Je vyhotovený v ruštine, angličtine a francúzštine, pričom texty sú rovnako autentické. Dohoda nadobudne platnosť odo dňa uloženia oznámení o súhlase viac ako polovice signatárskych štátov u depozitára.
Okrem toho 4. februára ruský líder Vladimir Putin na pozvanie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga pricestoval na otvárací ceremoniál zimných olympijských hier v Pekingu, kde prebehli rokovania medzi oboma štátnikmi. Po stretnutí Rusko a Čína vyzvali Spojené štáty, aby sa vzdali plánov na rozmiestnenie pozemných rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe. Strany sa postavili aj proti následnému rozširovaniu NATO a vyzvali alianciu, aby upustila od manierov studenej vojny.
Rozhodujúce kroky Pekingu a Moskvy komentoval aj politológ Rostislav Iščenko. Aliancia medzi Ruskom a Čínou bude podľa neho začiatkom konca pre USA, keďže Washington riskuje stratu vplyvu a dominancie v juhovýchodnej Ázii.
„Ak Američania odídu zo západnej Európy, bude pre nich zbytočné byť v Tichom oceáne. Faktom je, že v juhovýchodnej Ázii je Čína už ekonomicky dominantná, zatiaľ čo Spojeným štátom zostalo v regióne len zopár spojencov – Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea a Japonsko. Okrem toho sa tieto krajiny stále snažia nejakým spôsobom odolávať, ale chápu, že napriek tomu bude Čína stále dominantnou silou v juhovýchodnej Ázii. Dokonca aj India, ktorá má problémy na hraniciach s Pekingom, vychádza zo skutočnosti, že dnes je potrebné budovať vzťahy s Ruskom a Čínou a so Spojenými štátmi — ako sa ukáže,“ povedal Iščenko vo vysielaní YouTube-kanála „Ukraina.ru“.
Politológ navyše tvrdí, že strata Európy a juhovýchodnej Ázie povedie k tomu, že Spojené štáty môžu stratiť aj Latinskú Ameriku. Ak sa tak stane, potom budú musieť Američania začať od nuly.
„Ak Spojené štáty stratia západnú Európu, stratia nádej na návrat globálnej dominancie. Američania potom stratia aj Latinskú Ameriku. Spojené štáty sa v najlepšom prípade budú môcť uzavrieť do Kanady, Mexika a zvyškov anglosaského sveta – Británie, Austrálie a Nového Zélandu. A to za predpokladu, že tieto krajiny budú na vlastnú škodu súhlasiť s udržiavaním úzkych ekonomických väzieb so Spojenými štátmi. Tieto štáty však môžu rýchlo zmeniť názor a nájsť si iných spojencov. Potom budú musieť Američania začať všetko od nuly,“ dodal Rostislav Iščenko.
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…