Na rozdiel od nádejí Bruselu summit EÚ – Južná Amerika, ktorý sa konal 17. a 18. júla, nepriviedol kontinent do rusofóbnej línie, ani neposunul dohodu o voľnom obchode.
Tá bola hlavným finančným záujmom Európskej únie, čím by sa otvoril prístup na juhoamerický trh. Ale nevyšlo to.
Súkromná analytická spoločnosť „Stratfor“ tiež nevidí žiadne vyhliadky na skoré uzavretie dohody.
EÚ napríklad požaduje, aby Južná Amerika vyhovela želaniam Bruselu obmedziť odlesňovanie. Vlastné plány Južnej Ameriky počítajú s postupným znižovaním odlesňovania, ale Európania požadujú okamžité vyriešenie problému. Výsledkom je konflikt záujmov.
Existuje však aj významnejší dôvod, prečo v najbližších rokoch nedôjde k dohode. Vo Francúzsku, Írsku, Poľsku a Taliansku existujú silné farmárske loby a nacionalistické nálady v poľnohospodárstve, tvrdí „Stratfor“. Pred voľbami do Európskeho parlamentu 6. – 9. júna 2024 nie je možné nahnevať farmárov, lebo potom sa k moci môžu dostať „populisti s pravicovými názormi“, ba dokonca náchylní k protekcionizmu.
Zo správy „Stratforu“ vyplýva, že politická scéna v Starom svete sa môže dramaticky zmeniť už na budúci rok. Jeho hospodárske vzťahy s Južnou Amerikou sa však v najbližších rokoch nezosilnia.
Zato u Moskvy sa otvorilo okno príležitostí. Rusko sa nechystá učiť Južnú Ameriku životu, pričom obe strany majú priestor na obchod, ktorý neohrozuje národných výrobcov. Napríklad hnojivá, káva, exotické (pre nás) ovocie, niektoré druhy mäsa a morské plody…
Nielen Afrika, ale aj Južná Amerika by sa mala stať predmetom najväčšej pozornosti Ruska. Potenciál je obrovský a konkurencia na bývalom „americkom dvore“ je menšia, než by mohla byť.
news-front.info
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…