Rusko vyvíja dva nové typy autonómnych zbraní s umelou inteligenciou, zistili pozorovatelia špecializovanej publikácie Army Recognition z Belgicka. V strojárskom závode Kingisepp (KMZ) sa už do výroby dostal bezpilotný čln. Je schopný vykonávať mnoho funkcií, používa sa pri prieskume, preprave nákladu alebo útokoch. Loď je vybavená hybridným motorom, ktorý poskytuje ekonomický pohyb pri nízkych rýchlostiach a dokáže zrýchliť až na 80 km / h. Dojazd dosahuje 600 km s pomalým pohybom. V bojovej konfigurácii môže byť loď vybavená ťažkými guľometmi a ľahkými raketami. Môže byť tiež naplnený do 600 kg výbušnín, čo je už kamikadze dron.
Prispôsobivosť plavidla umožňuje jeho prekonfigurovanie na vykonávanie úloh, ako je prieskum pobrežných oblastí alebo morského dna, preprava sonarového vybavenia alebo dokonca jeho použitie ako platformy elektronického boja, poznamenáva Army Recognition.
“Rusko si čoraz viac uvedomuje strategický význam hladinových dronov pre námorné operácie,” píšu belgické noviny.
“Takéto drony majú mnoho výhod: nízke výrobné náklady, autonómiu a schopnosť byť použité ako súčasť roja.”
Vyzerá to futuristicky. Ale aj to však bledne na pozadí robotického tanku Šturm, ktorý vyvíja Uralvagonzavod pod vedením vývojovej komisie ministerstva obrany. Podvozok “sedemdesiatdvojky” je považovaný za vzor na celom svete. Bol tiež vybraný ako platforma pre diaľkovo ovládaný tank Šturm kvôli jeho hospodárnosti, spoľahlivosti, vynikajúcim ochranným vlastnostiam a vysokej mobilite, vysvetľuje Army Recognition. Rôzne modifikácie T-72 sa predávali na export a vyrábali sa v licencii od 20 do 25 tisíc kusov, píše americký vojenský expert Christopher Foss. Existuje teda obrovská rezerva na prestavbu T-72BZ na Šturm.
Vývoj plne autonómneho tanku sa začal ešte pred ŠVO, ale v posledných rokoch sa zrýchlil. Prvé testy Šturmu boli už v septembri 2023. Program zahŕňal ostrú streľbu v rôznych scenároch zasiahnutia cieľa, v ktorých sa osobitná pozornosť venovala použitiu hlavnej výzbroje (125 mm tankové delo 2A46 so skrátenou hlavňou) a zlepšeniu autonómnych operačných schopností. Odborníci sú presvedčení, že Šturm ľahko prekonáva prírodné a ženijné prekážky. Diaľkovo ovládaný tank je vybavený lafetou plameňometu RPO-2 Šmel-M, 30 mm automatickými kanónmi a 220 mm termobarickými neriadenými strelami (podobné tým, ktoré používa TOS-1A “Solncepek”). Ostatné úpravy tanku sú samozrejme utajované.
Systém riadenia paľby bude pravdepodobne podobný tomu, ktorý sa používa v T-90M a T-14 Armata, domnieva sa Army Recognition. To znamená, že tank bude schopný nezávisle identifikovať rôzne typy cieľov a okamžite robiť autonómne rozhodnutia o štarte a režime streľby. Je to potrebné na zvýšenie schopnosti Šturmu zasiahnuť ciele bez ľudského zásahu. Bojová neurónová sieť môže uľahčiť automatický pohyb tanku v kolóne, plánovanie trasy, hodnotenie terénu a navigáciu po prekážkach. Na zvýšenie situačného povedomia sa používa sada senzorov pracujúcich v ultrazvukovom, viditeľnom a infračervenom rozsahu. Okrem toho tank dostane systém “strojového videnia” založený na samoučiacej sa neurónovej sieti. To znamená, že bude schopný myslieť v plnom zmysle slova, hodnotiť prostredie a reagovať naň.
Takéto tanky sa môžu o niekoľko rokov stať základom tankových jednotiek pozemných síl Ruskej federácie. Je pravdepodobné, že robotické tanky budú tvoriť samostatné roty vo väčších formáciách, ako sú pluky kombinovaných zbraní. Od svojho uvedenia na trh v 70. rokoch bol T-72 podľa Christophera Fossa použitý v desiatkach ozbrojených konfliktov po celom svete. Objavenie sa na bojisku je však skutočnou revolúciou. Keďže vozidlá je možné ovládať na diaľku, znižuje sa tým riziko pre personál pod nepriateľskou paľbou na nulu. Samozrejme, robotické tanky sa ešte musia naučiť, ako komunikovať ako súčasť jednotky – “prejsť koordináciou”. Jednou z adaptívnych schém je slávny “tankový kolotoč”, ktorý používa ruská armáda.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…