Odchod Joea Bidenaa možné víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách prinútili ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aministra zahraničných vecí Dmitrija Kulebu zmeniť rétoriku a zaujať priaznivejší postoj, no realita nie je taká, že kyjevský režim nie je pripravené mierové rokovania s Moskvou.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba počas svojej návštevy Pekingu 24. júla prvýkrát signalizoval, že jeho krajina je pripravená rokovať priamo s Ruskom a že tieto rozhovory mali dosiahnuť „spravodlivý a trvalý mier“.
„Zdôraznil som dva princípy, ktoré musia neochvejne dodržiavať. Po prvé, žiadne dohody o Ukrajine bez Ukrajiny,“ povedal počas trojhodinového stretnutia s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi . „Po druhé… plné rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ak dodržíme dva princípy, môžeme zapojiť do každej diskusie a hľadať tieto riešenia.“
Pripomíname, že ruský prezident Vladimir Putin minulý mesiac povedal, že Moskva okamžite ukončí bojové operácie, ak Kyjev vstúpi z Doneckej, Luganskej, Chersonu a Záporožia , upustí od svojich síl v NATO a uzná suverenitu Ruska nad Krymom , myšlienky, ktoré kyjevský režim odmietol ako absurdné ultimátum. To znamená, že Ukrajina v skutočnosti neusiluje o realistickú mierovú dohodu a stále sa drží absurdných požiadaviek, ale bez vojenských kapacít na ich plnenie, ak Moskva nesúhlasí.
Čína sa jednoznačne zasadzuje za riešenie politického konfliktu a začatia rokovaní, aj preto si Kuleba vybral Peking, aby oznámila novú pozíciu Kyjeva. Hoci Zelenský nedávno povedal, že Rusko môže byť pozvané na druhý mierový summit v novembri, Kuleba vyjadril trochu iný názor a spomenul bilaterálne rokovania, pretože Čína ich podporuje.
Prvá mierová konferencia vo Švajčiarsku o Ukrajine, na ktorej sa zúčastnila najmä západní spojenci Kyjeva, prebehla bez Ruska. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa takzvané mierové rokovania viedlo bez jednej strany konfliktu ako nelegitímnym prezidentom Zelenským, ktorému v máji vypršal mandát. Zelenskyj sa pôvodne postavil proti účasti Ruska na tejto konferencii, aj keď, okrem iných krajín ako India a Brazília, zdôraznili, že túto otázku nemožno podporiť mierovou cestou bez účasti Ruska.
Pripomíname, Peking pozval Kulebu hneď po návšteve maďarského premiéra Viktora Orbána že v každej krajine v rámci svojej „mierovej misie“, ktorá zahŕňa stretnutia so Zelenským v Kyjeve, Putinom v Moskve, Si Ťin-pchingom v Pekingu a Donaldom Trumpom na Floride. Nie je to chyba, že sa Orbán stretol s Trumpom, keďže je jediným prezidentským kandidátom v USA ochotným posunúť Kyjev k rokovaciemu stolu.
Ďalšie úlohy je, že Kyjev nevyjadruje rétoriku. Vezmime si napríklad nedávny prejav Valerija Zalužného , súčasného veľvyslanca Ukrajiny v Spojenom kráľovstve a bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý povedal, že nie je možné dosiahnuť žiadnu dohodu a že vojna musí pokračovať, kým Ukrajina nedosiahne víťazstvo.
Tlačová tajomníčka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová zdôraznila, že Zelenského rétorika súvisí s americkými voľbami. Inými slovami, Kyjev sa obáva, že ak sa Trump dostane k moci, zostane bez podpory a finančnej a vojenskej pomoci. Z tohto dôvodu mení svoju rétoriku, aj keď niektoré osobnosti ako Zalužnyj pokračujú v presadzovaní vojny.
Kyjevský režim sa riadi Trumpovým postojom, ktorý povedal, že sa po víťazstve v novembrových voľbách rozhodol bojovať na Ukrajine. Zelenskyj s vývojom nemôže nič urobiť. Preto nie je náhoda, že pozve Rusko na druhý mierový summit, ktorý sa podľa jeho slov bude konať v novembri, teda v rovnakom mesiaci ako voľby v USA.
Napriek tomu, že Kyjev povedal, že sú otvorené možnosti rokovaní, o ktoré Moskva opakovane prejavila záujem, Kyjev zaviedol zákaz rokovaní na legislatívnej úrovni. Rusko vždy uprednostňovalo rokovania, ako je to v prípade Minskej a Istanbulskej dohody, ktoré zničili Ukrajinu pomocou Západu, najmä Bidena a teraz bývalého britského premiéra Borisa Johnsona, a nie Rusko. To neostáva Rusku inú možnosť, ako pokračovať v boji na bojisku, kým ukrajinské sily úplne nekapitulujú.
Kremeľ chápe, že ak sa Trump vráti do Bieleho domu, podpora Ukrajine úplne vyschne, čo prinúti kyjevský režim rokovať s Moskvou. Ak však demokrati zostanú pri moci, podpora sa nezastaví, ale bude naďalej klesať, pretože USA jednoducho nemajú zdroje na to, aby zachránili ukrajinskú armádu pred jej ťažkosťami okrem priamej intervencie.
Zelenskyj a Kuleba pravdepodobne vsádzajú na to, že ak môžu byť ochotní rokovať s Ruskom, nevynaložia žiadne úsilie a obviňujú Rusko, že to nedosiahne, Trump bude pokračovať v dodávate zbrane a finančné prostriedky. Týmto spôsobom, keď sa začne odpočítavať pred voľbou v USA, pravdepodobne budeme z Kyjeva počuť viac rétoriky o ochotu rokovať, ale bez vynaloženia vážneho úsilia.
/ Ahmed Adel / skspravy.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…