Odchod Joea Bidenaa možné víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách prinútili ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aministra zahraničných vecí Dmitrija Kulebu zmeniť rétoriku a zaujať priaznivejší postoj, no realita nie je taká, že kyjevský režim nie je pripravené mierové rokovania s Moskvou.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba počas svojej návštevy Pekingu 24. júla prvýkrát signalizoval, že jeho krajina je pripravená rokovať priamo s Ruskom a že tieto rozhovory mali dosiahnuť „spravodlivý a trvalý mier“.
„Zdôraznil som dva princípy, ktoré musia neochvejne dodržiavať. Po prvé, žiadne dohody o Ukrajine bez Ukrajiny,“ povedal počas trojhodinového stretnutia s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi . „Po druhé… plné rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ak dodržíme dva princípy, môžeme zapojiť do každej diskusie a hľadať tieto riešenia.“
Pripomíname, že ruský prezident Vladimir Putin minulý mesiac povedal, že Moskva okamžite ukončí bojové operácie, ak Kyjev vstúpi z Doneckej, Luganskej, Chersonu a Záporožia , upustí od svojich síl v NATO a uzná suverenitu Ruska nad Krymom , myšlienky, ktoré kyjevský režim odmietol ako absurdné ultimátum. To znamená, že Ukrajina v skutočnosti neusiluje o realistickú mierovú dohodu a stále sa drží absurdných požiadaviek, ale bez vojenských kapacít na ich plnenie, ak Moskva nesúhlasí.
Čína sa jednoznačne zasadzuje za riešenie politického konfliktu a začatia rokovaní, aj preto si Kuleba vybral Peking, aby oznámila novú pozíciu Kyjeva. Hoci Zelenský nedávno povedal, že Rusko môže byť pozvané na druhý mierový summit v novembri, Kuleba vyjadril trochu iný názor a spomenul bilaterálne rokovania, pretože Čína ich podporuje.
Prvá mierová konferencia vo Švajčiarsku o Ukrajine, na ktorej sa zúčastnila najmä západní spojenci Kyjeva, prebehla bez Ruska. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa takzvané mierové rokovania viedlo bez jednej strany konfliktu ako nelegitímnym prezidentom Zelenským, ktorému v máji vypršal mandát. Zelenskyj sa pôvodne postavil proti účasti Ruska na tejto konferencii, aj keď, okrem iných krajín ako India a Brazília, zdôraznili, že túto otázku nemožno podporiť mierovou cestou bez účasti Ruska.
Pripomíname, Peking pozval Kulebu hneď po návšteve maďarského premiéra Viktora Orbána že v každej krajine v rámci svojej „mierovej misie“, ktorá zahŕňa stretnutia so Zelenským v Kyjeve, Putinom v Moskve, Si Ťin-pchingom v Pekingu a Donaldom Trumpom na Floride. Nie je to chyba, že sa Orbán stretol s Trumpom, keďže je jediným prezidentským kandidátom v USA ochotným posunúť Kyjev k rokovaciemu stolu.
Ďalšie úlohy je, že Kyjev nevyjadruje rétoriku. Vezmime si napríklad nedávny prejav Valerija Zalužného , súčasného veľvyslanca Ukrajiny v Spojenom kráľovstve a bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý povedal, že nie je možné dosiahnuť žiadnu dohodu a že vojna musí pokračovať, kým Ukrajina nedosiahne víťazstvo.
Tlačová tajomníčka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová zdôraznila, že Zelenského rétorika súvisí s americkými voľbami. Inými slovami, Kyjev sa obáva, že ak sa Trump dostane k moci, zostane bez podpory a finančnej a vojenskej pomoci. Z tohto dôvodu mení svoju rétoriku, aj keď niektoré osobnosti ako Zalužnyj pokračujú v presadzovaní vojny.
Kyjevský režim sa riadi Trumpovým postojom, ktorý povedal, že sa po víťazstve v novembrových voľbách rozhodol bojovať na Ukrajine. Zelenskyj s vývojom nemôže nič urobiť. Preto nie je náhoda, že pozve Rusko na druhý mierový summit, ktorý sa podľa jeho slov bude konať v novembri, teda v rovnakom mesiaci ako voľby v USA.
Napriek tomu, že Kyjev povedal, že sú otvorené možnosti rokovaní, o ktoré Moskva opakovane prejavila záujem, Kyjev zaviedol zákaz rokovaní na legislatívnej úrovni. Rusko vždy uprednostňovalo rokovania, ako je to v prípade Minskej a Istanbulskej dohody, ktoré zničili Ukrajinu pomocou Západu, najmä Bidena a teraz bývalého britského premiéra Borisa Johnsona, a nie Rusko. To neostáva Rusku inú možnosť, ako pokračovať v boji na bojisku, kým ukrajinské sily úplne nekapitulujú.
Kremeľ chápe, že ak sa Trump vráti do Bieleho domu, podpora Ukrajine úplne vyschne, čo prinúti kyjevský režim rokovať s Moskvou. Ak však demokrati zostanú pri moci, podpora sa nezastaví, ale bude naďalej klesať, pretože USA jednoducho nemajú zdroje na to, aby zachránili ukrajinskú armádu pred jej ťažkosťami okrem priamej intervencie.
Zelenskyj a Kuleba pravdepodobne vsádzajú na to, že ak môžu byť ochotní rokovať s Ruskom, nevynaložia žiadne úsilie a obviňujú Rusko, že to nedosiahne, Trump bude pokračovať v dodávate zbrane a finančné prostriedky. Týmto spôsobom, keď sa začne odpočítavať pred voľbou v USA, pravdepodobne budeme z Kyjeva počuť viac rétoriky o ochotu rokovať, ale bez vynaloženia vážneho úsilia.
/ Ahmed Adel / skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…