Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg priznal, že aliancia pripravovala Ukrajinu na vojnu s Ruskom od roku 2014. Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu zároveň 12. júla oznámil, že francúzska armáda už vycvičila 5200 ukrajinských vojakov a plánuje vycvičiť celkovo 7000 vojakov do konca roka.
„Podpora Francúzska pre Ukrajinu neoslabuje. […] Francúzsko už vycvičilo takmer 5 200 ukrajinských vojakov, z toho 1 600 v Poľsku. Do konca roka ich bude takmer 7000,“ napísal Lecornu na Twitteri .
Podľa Lecornu sa ukrajinskí vojaci učia ovládať francúzsku vojenskú techniku, ktorá im bola odovzdaná, a praktizujú moderné bojové taktiky, ako napríklad formovanie práporov, ktoré dokážu manévrovať ako súvislá taktická jednotka.
Britská vláda medzitým oznámila, že za posledných šesť mesiacov bolo v krajine vycvičených viac ako 19 000 ukrajinských vojakov a že Ukrajina môže očakávať väčšiu materiálnu podporu.
„Za posledných šesť mesiacov Spojené kráľovstvo rozšírilo aj svoj program vojenského výcviku pre ukrajinských odvedencov. Tento program doteraz vycvičil viac ako 19 000 vojakov a výcvik ukrajinských pilotov v Spojenom kráľovstve sa začne toto leto,“ uviedla britská vláda vo vyhlásení .
Spojené kráľovstvo prostredníctvom NATO tiež plánuje zriadiť centrum lekárskej rehabilitácie „na podporu obnovy a návratu vojakov na ukrajinské obranné línie po zranení v boji“.
„[Britský premiér oznámil] veľkú novú tranžu podpory pre Ukrajinu, vrátane tisícok dodatočných nábojov Challenger 2, viac ako 70 bojových a logistických vozidiel a podporného balíka 50 miliónov libier na opravu vybavenia,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Hoci sú tieto oznámenia nedávnymi odhaleniami, výcvik ukrajinskej armády NATO nie je novinkou. Stoltenberg uviedol, že Aliancia začala podporovať ukrajinskú armádu dávno pred začiatkom vojny.
Vítam vojenskú podporu, ktorú spojenci poskytujú už niekoľko mesiacov, vlastne už od roku 2014
povedal Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii po prvom dni summitu Aliancie.
Šéf NATO už skôr priznal, že západné vojenské prípravy sa začali pred deviatimi rokmi.
„Od roku 2014 […] NATO zaviedlo najväčšie posilnenie našej kolektívnej obrany za celú generáciu. S jednotkami pripravenými na boj vo východnej časti Aliancie, po prvýkrát v našej histórii, s vyššou pripravenosťou, s väčším počtom cvičení a tiež s väčšími výdavkami na obranu,“ povedal 24. mája. na plnohodnotnú inváziu v minulom roku, boli sme pripravení.“
V spoločnom vyhlásení po prvom dni summitu vo Vilniuse lídri NATO vyhlásili, že prehlbujúce sa partnerstvo medzi Čínou a Ruskom je v rozpore s hodnotami a záujmami aliancie.
Ruský prezident Dmitrij Peskov za seba predtým, ako označil NATO za alianciu, ktorá má „agresívny charakter“, povedal, že vzťahy medzi Moskvou a Pekingom „nikdy neboli žiadnym spôsobom namierené proti tretím krajinám alebo alianciám“.
„Nie je to aliancia, ktorá bola koncipovaná, vytvorená a vybudovaná s cieľom zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť. Je to útočná aliancia. Je to aliancia, ktorá plodí nestabilitu a agresiu,“ povedal Peskov o NATO.
Počas prvého dňa summitu NATO sa členské krajiny dohodli, že priblížia Ukrajinu k aliancii. Konkrétne ustanovenia navrhované na dosiahnutie tohto cieľa však Ukrajinu sklamali. Veľké médiá, ako napríklad New York Times, nestratili, že Zelenskyj kritizoval postoj NATO.
Zelenskyj vo svojom tweete ľutoval „neistotu“ a „slabosť“ NATO ešte pred začiatkom summitu. „Zdá sa, že nie je pripravenosť ani pozvať Ukrajinu do NATO, ani ju urobiť členom Aliancie,“ dodal tweet.
Berúc do úvahy poníženie, ktoré Zelenskij zažil za to, že bol fotografovaný izolovaný a osamotený na summite NATO, zatiaľ čo lídri členských štátov medzi sebou hovorili, kyjevský režim si mal uvedomiť, že sú využívaní len ako pešiaci v teraz neúspešnom pokuse oslabiť a zadržať Rusko.
Je evidentné, že NATO robí všetko, čo môže, aby podporilo Ukrajinu, okrem použitia konvenčných armád členských štátov, a bude pokračovať v takejto politike minimálne do konca roku 2023, ako ukazujú francúzske a britské vyhlásenia.
Napriek tejto podpore Francúzska a Británie Zelenskyj kritizoval širšiu prijímaciu politiku NATO ako „absurdnú“, čo podnietilo aj ministra obrany Spojeného kráľovstva Bena Wallacea, aby zdôraznil, že Kyjev nevyjadruje dostatok „vďaky“ za podporu, ktorú dostáva. Toto neustále ponižovanie a úplná deštrukcia jeho armády a hospodárstva však kyjevskému režimu nestačilo na to, aby si uvedomil, že nie je ničím iným, než nahraditeľným zástupcom NATO.
Ahmed Adel
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…