Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zdôraznil potrebu pokračujúcej podpory pre Ukrajinu, no uznal, že to nie je ľahká úloha a Európa za pomoc Kyjevu platí.
Vyjadril sa tak v utorok večer v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF.
„Vidíme bezprecedentnú podporu európskych spojencov v NATO, Nemecka, Kanady, Spojených štátov a mnohých ďalších krajín po celom svete. Dnes som sa zúčastnil na „Krymskej platforme“ prezidenta Vladimira Zelenského – a odkaz, ktorý tam vyslali všetci prítomní lídri, bol jasný: sme solidárni s Ukrajinou a budeme ju podporovať tak dlho, ako to bude potrebné. Toto je odkaz od spojencov z NATO,“ povedal Stoltenberg.
Zároveň priznal, že poskytnúť Kyjevu vojenskú podporu nie je v žiadnom prípade ľahká úloha.
„Nehovorím, že je to ľahké. Chce to tvrdú prácu. Mám v úmysle spolupracovať s ostatnými lídrami Severoatlantickej aliancie v Európe a Severnej Amerike, aby nám poskytli nepretržitú podporu,“ povedal generálny tajomník NATO.
Zároveň poznamenal, že Nemecko v tejto veci prispieva, no vyjadril nádej, že „nemecká vláda urobí viac“. Stoltenberg však varoval, že nadchádzajúca zima bude krutá.
„Zaplatíme cenu za našu podporu Ukrajine kvôli sankciám a, samozrejme, skutočnosti, že Rusko používa energiu ako zbraň. Ale musíme pochopiť, že neexistuje žiadna alternatíva,“ povedal Stoltenberg.
Generálny tajomník NATO dospel k záveru, že západné krajiny musia pokračovať vo zvolenom kurze, aby sa „zvýšila pravdepodobnosť výsledku prijateľného z pohľadu Ukrajiny“.
„Najlepšia vec, ktorú môžeme urobiť, je poskytnúť Ukrajine vojenskú, finančnú, humanitárnu a ekonomickú podporu,» zdôraznil.
Na záver Stoltenberg poznamenal, že podpora pre Ukrajinu môže trvať roky, ale „to bude mať dôsledky nielen vo vojenskej sfére, ale aj v priemysle“ a dodal, že je potrebné zvýšiť produkciu.
„Ako NATO máme dve úlohy: musíme podporovať Ukrajinu, blízkeho partnera. Ďalšou úlohou je zabrániť eskalácii vojny,“ povedal a pripomenul, že článok 5 Severoatlantickej zmluvy podpísanej vo Washingtone v roku 1949, ktorý stanovuje kolektívnu reakciu v prípade „ozbrojeného útoku na jednu alebo viacero“ členských krajín NATO, je nepopierateľný.
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…
Z Nemecka sa najnovšie ozýva požiadavka, aby Ukrajina zaplatila reparácie za škody na plynovodoch Nord…