svet

Štokholmský Inštitút pre výskum mieru (SIPRI) podporuje NATO najmä financovaním krajín NATO

„Nezávislý zdroj o globálnej bezpečnosti“

Keď NATO dovŕšilo 75 rokov, riaditeľ SIPRI – formálne Štokholmského Medzinárodného inštitútu pre výskum mieru – Dan Smith napísal túto diplomatickú nehanebnú esej  o spojenectve s programovou riaditeľkou Barbarou Kunzovou , ktorá má za sebou minulosť v USA v nemeckom Marshallovom fonde a v Nemecku. Jednotka plánovania politiky nemeckého spolkového ministerstva zahraničných vecí ako externý expert.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Autori diskutujú o „bezpečnostnej dileme“, odstrašovaní, vnímaní a obrane, ale nezaoberajú sa tým, prečo možno NATO považovať za spoluzodpovedné za súčasnú, mimoriadne vážnu bezpečnostnú situáciu v Európe. Alebo, ak chcete, ako je to fiasko z hľadiska jeho sebaponímania ako obrannej mierotvornej aliancie.

Neriešia neuveriteľne nízku intelektuálnu úroveň domovskej stránky NATO , ktorá je plná tvrdení, postulátov a obvinení a nemá jasné konceptualizácie, teórie a analýzy. Nespochybňujú neustály žalostný obraz Ruska a Číny NATO – ach, taiwanská otázka! – ako nepriatelia.

Autori hovoria, že cieľom medzinárodného systému je stabilita ; to nie je mier.

Neproblematizujú doktrínu NATO o prvom použití jadrových zbraní ani sa sami seba nepýtajú, čo konkrétne aliancia dosiahla.

Pevne veria, že NATO nepredstavuje problém alebo je zastarané. Dospeli k záveru, že treba myslieť trochu inak, rešpektovať staré koncepty, ktoré dobre fungovali, a „zostať pokorní“. (!)

Slovo mier sa v ich texte nevyskytuje.

SIPRI však podľa § 2 svojich stanov „vedie vedecký výskum v otázkach konfliktov a spolupráce dôležitých pre medzinárodný mier a bezpečnosť s cieľom prispieť k pochopeniu podmienok mierového riešenia medzištátnych konfliktov a stabilného mier.”

No, to je sotva to, čo robí, keď sa natiera Mníchovskou bezpečnostnou konferenciou alebo keď jej bývalý predseda predstavenstva Jan Eliasson obšírne opisuje, ako si myslí, že bolo správne, aby Švédsko vstúpilo do NATO.

Dnes SIPRI neprispieva k uvedenému chápaniu mierových riešení . Namiesto toho presadzuje tradičné bezpečnostné koncepty zamerané na zbrane vo všeobecnosti a najmä pochopenie politík krajín NATO.

SIPRI to nedávno uviedol: „Celkové globálne vojenské výdavky dosiahli v roku 2023 2443 miliárd USD, čo predstavuje nárast o 6,8 percent v reálnych hodnotách od roku 2022… V roku 2023 predstavovalo 31 členov NATO 1341 miliárd USD, čo sa rovná 55 percentám svetových vojenských výdavkov. Vojenské výdavky USA vzrástli o 2,3 percenta a v roku 2023 dosiahli 916 miliárd dolárov, čo predstavuje 68 percent celkových vojenských výdavkov NATO.

Vedúci predstavitelia SIPRI to však ako problém nevnímajú. Smith a Kunz sa nepýtajú, prečo je NATO v porovnaní so zvyškom sveta také obrovské míňanie peňazí.

A tu nájdete jasne pro-NATO označenie inštitútu k 75. výročiu aliancie , kde si môžete všimnúť aj absurdný argument Jana Egelanda, že členstvo v aliancii nebráni žiadnemu členovi presadzovať veci, ktoré považuje za dôležité. Počul niekedy povedzme o odzbrojení, jadrovom zrušení alebo budovaní dôvery s Ruskom?

Pochopíte podstatu. Vyššie uvedená esej a materiály SIPRI prezentované k 75. výročiu NATO už len ťažko môžu byť bezzubejšie. Nepredstavujú ani mier, ani slobodný výskum. Zaváňajú prácou na objednávku v rámci intelektuálneho „skupinového myslenia“, ktoré prekvitá v komore s ozvenou politickej korektnosti.

Svet prijíma publikácie SIPRI ako štatisticky smerodajné, a to nie je nesprávne, mnohé áno – napríklad tie o vojenských výdavkoch a obchode so zbraňami. Tento typ počítania fazule však nie je to, na čo bol SIPRI pôvodne založený. A to vysvetľuje, prečo SIPRI tak málokedy dokáže vyvolať diskusiu o existenčne dôležitých otázkach, s ktorými pracuje.

SIPRI sa teraz (na všetkých svojich stránkach) nazýva Nezávislý zdroj globálnej bezpečnosti“ — všimnite si, že SIPRI pred desiatkami rokov bolo hrdé na to, že sa spájalo so slovom „mier; “ potom sa stal nezávislým zdrojom pre bezpečnosť a mier a teraz sa od „mieru“ upustilo.

No, to aspoň svedčí o určitej úprimnosti.

Pred ôsmimi rokmi som v ostrej kritike tvrdil , že SIPRI už nie je inštitútom pre výskum mieru a odporučil som zmenu názvu na Štokholmský medzinárodný inštitút pre vojenskú bezpečnosť, SIMSI. Všetko, čo som vtedy napísal, je teraz horšie.

Ako už bolo spomenuté, SIPRI sa žalostne pýši tým, že je nezávislým zdrojom bezpečnosti. Slovo „nezávislý“ je však zjavne nečestné.

Ak sa pozriete na financovanie SIPRI , v podstate 100 % pochádza od členov a partnerov NATO.

Najväčšie je Švédsko a rôzne inštitúcie vrátane Uppsalskej univerzity, ale všimnete si aj vlády a rôzne organizácie v EÚ, Nemecku, Holandsku, Spojenom kráľovstve, USAID, Open Societies Foundation, Japonsku a Taiwane.

Opýtajte sa sami seba, prečo všetky tieto krajiny spojené s NATO podporujú SIPRI. Čo im to prinesie? Aká by bola cena za SIPRI, keby inštitút zverejnil sériu kritických analýz základných tendencií našej doby používať vojenské prostriedky bez ohľadu na to, o aký problém ide? Ak by kritizovala väčších svetových vojenských spotrebiteľov a krajiny bojujúce proti vojne – teda NATO?

A ak by vymyslelo bezprostredne možné alternatívy k pretekom v zbrojení, štrkotaniu šabľami, militarizmu a, povedzme, extrémne nedomyslenej expanzii NATO, ktorá zvyšuje napätie proti všetkým sľubom daným Gorbačovovi a napriek varovaniu všetkých – aj západných – expertov, že expanzia by nás všetkých skončila vojnou? A čo keby zverejnila skutočné myšlienky a princípy riešenia konfliktov, ktoré v jednom konflikte za druhým ukazujú, ako by sa veci dali robiť inak?

Nemysliteľné, samozrejme. SIPRI je všetko, len nie nezávislé. Jeho financovanie je mimoriadne neobjektívne.

Postupom času sa SIPRI stalo intelektuálne nudným a politicky mainstreamovým ako samotné NATO – a ako mnoho iných ústavov pre výskum mieru. Diskurz o mieri – vo výskume, politike a médiách – zmizol vo víre súčasného západného militarizmu.

V takejto situácii sa SIPRI mohol postaviť ako maják pre medzinárodný mier prostredníctvom skutočného mierového výskumu. Jej vedenie – a podporná švédska vláda – sa rozhodli, že to neurobia, a preto musia byť čoraz viac irelevantnejšie. Tradičných bezpečnostných výskumných ústavov je po celom svete viac než dosť.

Keby vedela, kde dnes stojí SIPRI, zakladateľka SIPRI, Alva Myrdal , by sa pravdepodobne otáčala v hrobe, pretože bola svetoznámou ženou mieru a vízie, veľvyslankyňou pre odzbrojenie, líderkou medzinárodného hnutia za odzbrojenie, spoločenským demokratom a nositeľkou Nobelovej ceny za mier. Jej víziu zničilo práve myslenie a sily, ktorým zasvätila život – čo svedčí aj o tom, čo sa stalo so sociálnou demokraciou, ktorá bola kedysi orientovaná na mier.

 Jan Oberg/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Totalitný Brusel cenzuruje a blokuje alternatívne médiá

Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…

10 hodín ago

Minister školstva z Bruselu: Zákaz mobilov si každá krajina určí sama

Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…

10 hodín ago

UŽ aj Česko sa pripravuje. MANUÁL pre občanov odhalí, čo robiť keď…

Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…

10 hodín ago

NATO sa rozhoduje pre „preventívne údery“ na Rusko

NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…

10 hodín ago

Slovenskí podnikatelia rokovali v Srbsku

V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…

10 hodín ago