Stiahnutie vojsk z Poľska ešte nie je konečným rozhodnutím Bieleho domu. No prekvapivo rýchlo sa tak môže stať.
Vo Washingtone prvýkrát začali hovoriť o možnosti stiahnutia amerických jednotiek z Poľska v reakcii na „narastajúce porušovanie princípov demokracie a právneho poriadku“.
Varovanie prišlo od Heather Conleyovej, šéfky „German Marshall Fund“, jedného z najvplyvnejších think-tankov v USA. Podľa jej názoru by Spojené štáty, pri absencii reakcie na doterajšie kroky Ameriky a EÚ, vyzývajúce na zastavenie „erózie demokracie“ na Visle, mali zvážiť zmenu svojho prístupu.
„Možno by sme mali zvážiť zmenu rozmiestnenia jednotiek v regióne,“ vyhlásila Conleyová.
Ako vážne treba brať toto varovanie? Bolo urobené na zasadaní senátu Helsinského výboru, inštitúcie, ktorá v konečnom dôsledku rozhoduje o forme vojenskej spolupráce s Poľskom. Samozrejme, že samotná Conleyová tieto slová nevyriekla bez konzultácie so zástupcami administratívy Joea Bidena – „German Marshall Fund“ udržiava úzke vzťahy s americkou vládou. Môžeme teda konštatovať, že ide o akýsi skúšobný nástrel zo strany Bieleho domu, aby preverili, či sa vládni predstavitelia vo Varšave spamätajú a pokúsia sa obnoviť fungovanie právneho poriadku.
Conleyovej vyhlásenie bolo urobené za prítomnosti troch demokratických senátorov. A hoci tento postoj zatiaľ nikto z nich neschválil, ani sa proti nemu nepostavili. Neprotestovali ani ďalší predstavitelia popredných analytických inštitúcií v USA, ktorí sa stretnutia zúčastnili – „American Enterprise Institute“ či „Freedom House“.
Širší kontext tiež vyvoláva v Poľsku obavy. Biden kladie otázku demokracie na ostrie noža nielen kvôli udalostiam, ktoré sa v Poľsku odohrávajú. Miestne voľby vo Virgínii ukázali, aké reálne je pre republikánov získať späť väčšinu v Kongrese budúci rok a Biely dom o dva roky neskôr. A to hovoríme o strane, ktorá v neposlednom rade podľa Bidena predstavuje rastúcu hrozbu pre demokraciu v samotných Spojených štátoch. Spochybňovanie výsledkov volieb v roku 2020 Donaldom Trumpom je toho najlepším dôkazom.
Presadzovanie demokracie a upevňovanie spojencov USA okolo nej je zároveň najsilnejšou zbraňou Ameriky v konfrontácii s Čínou. Ide o to ukázať, že autoritatívne metódy vlády nie sú z dlhodobého hľadiska efektívnejšie. Možno sa spojenectvo s Poľskom oplatí obetovať na oltár takého titánskeho boja – myslí si čoraz viac ľudí vo Washingtone.
Napokon, obmedzenie počtu amerických vojakov v Poľsku by mohlo byť súčasťou širšej dohody, ktorú by Biden mohol uzavrieť s Vladimirom Putinom. Američan sa chce oslobodiť od problémov s Moskvou, aby sa mohol sústrediť na Čínu. Tým, že odmietol blokovať „Nord Stream 2“, už dokázal, čo je pripravený urobiť, aby sa dohodol s Putinom.
Naplnenie Conleyovej hrozby by znamenalo úplný kolaps zahraničnej politiky strany „Právo a spravodlivosť“ (PiS). Jarosław Kaczyński nakoniec vsádza na „vyčkávanie Bidena“ a dúfa, že pretrhnutie súčasných politických vzťahov s Amerikou neovplyvní vojenskú prítomnosť USA v krajine. Zdôvodnenie takejto verzie by bolo pre Poľsko ešte väčšou ranou ako pripraviť ho o eurofondy. Je ťažké si predstaviť, ako by mohlo PiS po takom niečom zostať pri moci.
Rzeczpospolita/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…