Vzhľadom na akutálnu pandémiu a jej dosah na ekonomiku vláda ešte v minulom roku zaviedla viacero foriem pomoci pre bežných ľudí aj podnikateľov. Jednou z nich je príspevok štátu pri poklese tržieb alebo pri zavretí prevádzky.
Výška príspevku sa vypočítava porovnaním tržby za konkrétny mesiac v tomto alebo minulom roku s tržbou za rovnaký mesiac v roku 2019, keď ešte „nezúrila“ pandémia. Príspevok by sa mal týkať ľudí, ktorí riadne platia odvody, a to aj vtedy, ak napríklad ochorejú.
Na internete sa začali hromadiť sťažnosti ľudí, ktorí si o tento takzvaný pandemický príspevok požiadali, no úrady im nevyhoveli a žiadosť zamietli. Ešte donedávna pritom také problémy nemali. Zmena v konaní úradov nastala približne pred mesiacom, viacerí sa pýtajú prečo.
„Začali sa hromadiť správy o tom, že vám úrady práce zamietajú žiadosti o príspevky v Opatrení 2, v prípade, že žiadateľ je v období, za ktoré žiada, poberateľom nemocenského, teda je na PN,“ upozornila na problém Jaroslava Lukačovičová (SPOLU).
Pandemický príspevok môže čerpať aj samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorá má príjem v rámci dohody o vykonaní práce či o pracovnej činnosti, tiež taká, ktorá poberá akýkoľvek dôchodok, ale aj sociálne dávky alebo popri tom študuje.
O príspevok si teda doteraz mohla požiadať aj SZČO, ktorá poberá nemocenské dávky, čiže je práceneschopná, ľudovo povedané na PN-ke. Úrady však po novom niektoré takéto žiadosti zamietajú. Lukačovičová overovala, prečo je to tak.
Z kancelárie generálneho riaditeľa a generálneho tajomníka služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) odpovedali, že účelom projektu Prvá pomoc je poskytovanie finančného príspevku pre SZČO, ktorým poklesli tržby kvôli pandémii.
„Pri PN (ak trvá jeden mesiac a dlhšie) SZČO tento účel splnený nie je, nakoľko tržba by poklesla bez ohľadu na to, či by mimoriadna situácia bola vyhlásená alebo nie, nakoľko SZČO svoju činnosť nemôže vykonávať z dôvodu svojho nepriaznivého zdravotného stavu,“ píše sa v stanovisku.
Znamená to teda, že PN-ka, ktorá trvá dlhšie ako mesiac, je pre ÚPSVaR dôvodom na zamietnutie žiadosti SZČO o príspevok. Ak PN-ka trvá menej ako jeden mesiac, žiadateľ, ktorý splní aj všetky ostatné podmienky, nárok na tento príspevok má. Prečo je to tak?
ÚPSVaR tiež dôvodí, že rovnaké pravidlá platia aj pre zamestnávateľa. Počas PN si zamestnávateľ na svojich zamestnancov príspevok uplatniť nemôže, nakoľko sú im poskytované nemocenské dávky, a tie sú rovnako počas PN poskytované aj SZČO.
Rozdiel je však aj v tom, že väčšina SZČO si platí nižšie odvody do Sociálnej poisťovne SP ako platí zamestnávateľ za svojich zamestnancov, takže výsledná PN-ka je u SZČO výrazne nižšia.
Lukačovičová na sociálnej sieti pripomína, že zákon o sociálnom poistení nezakazuje SZČO mať príjem v čase, keď je PN. „SZČO môže dosahovať tržby aj prostredníctvom svojho priameho príbuzného, aj prostredníctvom skôr uzatvorených zmlúv, v rámci ktorých prichádzajú tržby,“ napísala.
Jej ďalším argumentom je, že ak z pandemických dôvodov štát SZČO zatvorí prevádzku alebo zakáže podnikať, tak tržby daná SZČO „nedosiahne, ani keby bola zdravá“. So stanoviskom ÚPSVaR možno polemizovať aj podľa ekonóma Jozefa Mihála.
Na sociálnej sieti zverejnil tri spôsoby, ako môže SZČO v prípade zamietnutia žiadosti o príspevok úspešne argumentovať proti takémuto rozhodnutiu. Prvým je, že poukáže na to, že jeho tržby boli nižšie aj v mesiacoch, kedy na PN nebol.
Druhá možnosť je poukázať na oneskorené príjmy vzhľadom na splatnosť faktúr. Takže príjmy za posudzovaný február 2021 sú vlastne príjmami za práce, ktoré boli vykonané ešte predtým, v decembri či januári.
„A tieto príjmy sú nižšie nie preto, lebo som bol vo februári PN, ale preto, lebo som v decembri či januári, skrátka pred mesiacom, v ktorom som bol PN, dodal menej prác kvôli núdzovému stavu,“ vysvetľuje Mihál.
Pri niektorých profesiách je ešte tretia možnosť. Ak to SZČO diagnóza a predmet podnikania umožňujú, pracovať môže aj počas pandémie, ako príklad uvádza Mihál autorské honoráre za články, ktoré sa dajú písať aj počas práceneschopnosti.
„Tento argument, samozrejme, nemôže použiť remeselník, murár a podobne,“ upozorňuje Mihál a dodáva tiež, že takéto zamietanie žiadostí sa deje približne mesiac. Na začiatku pandémie sa však k týmto otázkam ešte pristupovalo inak.
Priamo na stránkach Ministerstva hospodárstva SR sa v sekcii Často kladené otázky o finančných príspevkoch ešte stále uvádza stanovisko, podľa ktorého sa zjavne ÚPSVaR už neriadi. Nižšie uvádzame celú otázku.
„Mám nárok na príspevok podľa Opatrenia č. 2, ak som SZČO, platím odvody do SP, za marec 2020 došlo u mňa k poklesu tržieb a v mesiaci marec 2020 som bol: celý mesiac na OČR – časť mesiaca na OČR – celý mesiac na PN – časť mesiaca na PN – celý mesiac som čerpal materské – časť mesiaca som čerpal materské?“
Odpoveď je „vo všetkých prípadoch áno“, samozrejme, ak sú splnené všetky ostatné podmienky. Prečo sa postoj ÚPSVaR v tomto roku zmenil teda jasné nie je.
Autor: Petra Lániková
Zdroj: SITA
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…