Status je o to viac pohoršujúci, že ide o komunikáciu oficiálnej stránky štátneho orgánu.
O nevhodnej komunikácii stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR a jej pochybnom boji proti „hoaxom“ sme už písali. Jej nedávny príspevok, ktorým si na mušku zobrala občanov staršieho veku, je ďalším príkladom vážneho prešľapu. Tentoraz o to horšieho, že sa orientuje na zraniteľnú skupinu obyvateľstva.
Ide o príspevok, v ktorom je prezentované „šokujúce zistenie“ (s otáznikom), že „na internete fičia čoraz starší, ktorí šíria hoaxy a vulgárne príspevky“.
Píše sa v ňom o tom, že asi každý tridsiatnik zažil, ako mu rodičia či starí rodičia vyčítali, že veľa sedí pri počítači. Karta sa však akoby obrátila a obeťou závislosti na internete sa stávajú práve staršie generácie. Vraj hodiny vysedávajú za počítačmi, zdieľajú klamstvá a hoaxy a v diskusiách vulgárne nadávajú.
Celým príspevkom sa nesie posmešný a negatívny tón, ktorý je zjavný z výrazov ako „statusy klamstva a nenávisti“, „vulgarizmy najtvrdšieho kalibru“ či poukazovanie na to, že nadávky používajú aj babičky, ktoré „majú profilovú fotografiu so svojimi vnúčatami“. Pobavením reagujú aj čitatelia, o čom svedčí neobvykle vysoký počet „haha“ emotikónov.
Výsmech staršej generácie však graduje v závere s podnadpisom „Ako im pomôcť?“, kde autor vykresľuje dôchodcov(resp. tých z nich, ktorí „šíria hoaxy“ či sú závislí na internete) ako sociálne deklasovaných a prirovnáva ich k nesvojprávnym deťom.
Príčinou uvedeného správania časti dôchodcov má vraj byť „absencia medziľudských vzťahov, odlúčenie od svojich rodičov, súvisiace pocity samoty, chýbajúce rozhovory“. Autor teda uzatvára: „Tak, ako sa nás snažili chrániť ako deti a vystríhali nás, mali by sme im to oplatiť rovnakou kartou, keď problémom 21. storočia začali čeliť oni sami.“
Príspevok je doplnený obrázkom dôchodcu, v ktorom sa píše, že „nie pubertiaci“, ale rodičia a starí rodičia „sú viac a viac závislí od internetu“.
Informačný prínos celého príspevku je minimálny. Tvrdenie, že časť určitej demografickej skupiny niekedy používa vulgarizmy, vysedáva za počítačom či šíri nepravdy, je úplne triviálne a platí pre každú vekovú skupinu. Kľúčové tvrdenie, že tieto fenomény sa týkajú viac starých ako mladých ľudí, nie je podložené žiadnym zdrojom.
Celý status je tak vyskladaný výlučne z osobných dojmov autora príspevku. Obsahuje neurčité formulácie ako „veľké zastúpenie“, „analýza viacerých príspevkov“, „konkrétne príklady“ a pod. Chýbajú akékoľvek porovnávacie dáta s používateľmi z iných generácií.
Hoci príspevok vyvoláva dojem, že uvedené správanie je u dôchodcov mimoriadne časté, zrejme ide len o menšinu dôchodcov. Problematika tzv. falošných správ je mediálne často nafukovaná – o vedeckých štúdiách to ukazujúcich sme písali prednedávnom.
Nehovoriac o tom, že časť z tejto menšiny nezdieľa hoaxy, ale iba politicky nekorektné názory, keďže stránka Hoaxy a podvody medzi týmito dvomi kategóriami zjavne dostatočne nerozlišuje.
Status je o to viac pohoršujúci, že ide o komunikáciu oficiálnej stránky štátneho orgánu. Tá by sa totiž mala vyznačovať, ako to hovorí teória verejnej správy, tzv. oficiálnou zdvorilosťou, teda byť vecná, slušná, profesionálna a čo najmenej hodnotiaca.
Polícia by mala všetkým skupinám občanov vysielať signál, že ich chráni a že jej môžu dôverovať.
Samozrejme, fenomény, o ktorých príspevok hovorí, sú reálne a stoja za pozornosť. Možno sa naozaj aj viac vyskytujú práve u dôchodcov. Je vhodné na ne poukázať, malo by sa to však diať primeranou formou a neprezentovať ich iba ako problém jednej vekovej skupiny.
Zdroj: hrot.info
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…