domovina

Štátna tajomníčka varuje: Červená tlač prekrúca fakty

Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Katarína Roskoványi (Smer-SSD) len krúti hlavou nad tým, kto všetko sa vyjadruje k odborným témam, trebárs aj v justícii. Vo vyjadreniach vidí patričnú dávku drámy s prvkami hororu a ako príklad vo videu na sociálnych sieťach uviedla denník SME, ktorý prerušenie výkonu trestu odňatia slobody Dušanovi Kováčikovi spojil s prepustením desiatky až stovky väzňov v súvislosti s novelou Trestného zákona.

Roskoványi za aktivitou médií vidí „splnenie si úlohy“ – poštvať ľudí proti vláde. Vysvetlila, ako funguje mimoriadne dovolanie a že minister sa práve v Kováčikovom prípade rozhodol využiť ho. Aj práve preto, ako bol celý prípad vyšetrovaný a kvôli postupu Najvyššieho súdu SR. V závere Roskoványi apeluje na médiá a opozičných politikov, aby nechali kompetentné orgány pracovať bez zbytočného vyvolávania vášní.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Splnili si úlohu

„Neviem odkiaľ berú čísla, keď ešte súdy iba začínajú konať, ale úloha je splnená. Strašenie ľudí vyvolávajúce hnev zlosť, nenávisť voči tým, ktorých nemáme radi a to je vláda Roberta Fica,“dopĺňa na vysvetlenie konania týchto médií štátna tajomníčka.

Čo teda je to „mimoriadne dovolanie“?

„Mimoriadne dovolanie v trestnom práve je mimoriadny opravný prostriedok, ktorým možno zmeniť právoplatný rozsudok v prospech, ale i neprospech odsúdeného. A v prípade, ak ho podá minister spravodlivosti, tak mu zákon dáva aj možnosť prepustiť z výkonu trestu odsúdeného v prospech, ktorého dovolanie podáva,“ vysvetľuje Roskoványi

Výnimočné využitie

„Áno, pán Karas, máte pravdu, je to mimoriadne oprávnenie a malo by sa využívať výnimočne. Ministerstvo spravodlivosti je presvedčené, že práve prípad Dušana Kováčika ním je, pretože dôsledne preskúmalo spisový materiál, odsudzujúci rozsudok najvyššieho súdu a podnet obhajoby,“ hovorí ďalej štátna tajomníčka s tým, že ona sama je veľkou kritičkou akéhokoľvek komentovania neprávoplatných rozhodnutí či dokonca vynášania zo spidov do mediálneho priestoru. Podľa nej to negatívne zasahuje do rozhodnutia súdov. Preto aj ona sama nemieni v tomto prípade zachádzať do podrobností, keďže ho ani dotknutí sudcovia zatiaľ nevideli.

Kto prípad vyšetroval

„V tejto veci bol vyšetrovateľom Pavol Ďurka a dozorujúcim prokurátorom Michal Šurek. Obaja sú v súčasnosti stíhaní za takzvanú možnú manipuláciu trestných konaní. Sudkyňa Pamela Záleská, priateľka Moniky Tódovej z Denníka N, ktorá povolila takmer online vysielanie procesu v čase, keď ešte neboli vypočutí všetci svedkovia a nasledujúci odsudzujúci rozsudok – to všetko môže mať znaky politického procesu, ako to uviedol Dag Daniš,“ pripomína Roskoványi.

Najvyšší súd nezaujímali dôkazy

„Čo je v tejto veci najhoršie, je absolútne arbitrárny rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý rezignoval na Zásady voľného hodnotenia dôkazov. Dôkazy v tejto veci vyhodnocoval jednostranne a to iba v neprospech odsúdeného Kováčika a postavil ho do pozície, aby dokazoval svoju nevinu a nie obžaloba vinu. Bez logického vysvetlenia odmietal návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania, čo je v rozpore s právom na spravodlivý proces,“ vnáša svetlo do celého Kováčikovho prípadu štátna tajomíčka.

„Jednoducho povedané, súd nevykonával dokazovanie, ale rozhodol, že Dušan Kováčik je vinný. To, čo nevyhovovalo s tým sa v rozhodnutí nezaoberal. Takto vykonávané dokazovanie a následné rozhodnutie nemožno v demokratickej spoločnosti akceptovať,“ vysvetľuje ďalej

Apel na médiá

„Opätovne zdôrazňujem, že prerušenie výkonu trestu nie je milosť pre Dušana Kováčika, ako sa viaceré médiá i opoziční politici snažia naznačiť. Verím, že tak ako ministerstvo spravodlivosti v tejto veci je zdržanlivé, tak aj médiá a politici nebudú svojou hystériou vyvolávať tlak na sudcov najvyššieho súdu slovenskej republiky. A ponechajú im priestor pre spravodlivé rozhodnutie.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

6 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

8 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

8 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

8 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

9 hodín ago