domovina

Štátna identita je stále krehká: Expertná komisia varuje pred viacerými volebnými obvodmi

Udržme si volebný systém, ktorý podporuje slovenskú štátnosť

Jeden volebný obvod pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky považujeme za najvhodnejší a najlepší volebný systém z hľadiska úrovne štátnej identity slovenskej spoločnosti, vzťahu občanov k Slovenskej republike a rovnocenného a nediskriminačného zastúpenia všetkých obyvateľov štátu bez ohľadu na národnosť a jazyk. Tieto dve kategórie totiž predstavujú najväčšie riziká pri zmene počtu volebných obvodov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Upozorňujeme, že pozitívny vzťah občanov k štátu a úroveň politickej vyspelosti slovenskej spoločnosti doposiaľ nie sú dostatočné a zrelé na ďalšie delenie spoločnosti na viacero volebných obvodov.

Poslanci NR SR sú potenciálni štátnici, musia mať štátnickú múdrosť, myslieť štátnicky, poznať a presadzovať štátnické ciele, byť politicky vyzretí. Silné samosprávy a regióny sú síce dôležité, lebo aj na nich stojí štát, ale aké sú záruky, že ich politickí zástupcovia budú ťahať za jeden štátnický povraz?

Regionálne záujmy sa predsa uplatňujú vo voľbách do obecných samospráv a vo voľbách do krajských samospráv. Už dnes je problém s viacerými mandátmi poslancov NR SR, niektorí majú tri či dokonca štyri zastupiteľské funkcie, čo je neúnosná koncentrácia moci.

Varujeme pred vytvorením viacerých volebných obvodov, ktoré môžu spôsobiť obyvateľom na juhu štátu hlásiacich sa k slovenskej národnosti aj vo voľbách do NR SR diskrimináciu

podobne ako v krajských a obecných voľbách.

Vo volebných obvodoch do NR SR identických s krajskými alebo okresnými obvodmi by mali obmedzené zastúpenie za svoj región a nerovnocenné napĺňanie svojich základných ľudských, politických, kultúrnych a jazykových práv s príslušníkmi národnostných menšín.

Absolútna väčšina voličov totiž volí na národnostnom princípe. Opätovne by sa v NR SR presadzovala neopodstatnená nadštandardná menšinová agenda na úkor slovenskej suverenity a práv obyvateľov slovenskej národnosti na juhu štátu. V konečnom dôsledku by slovenská politická scéna opäť ustupovala požiadavkám Budapešti.

V oboch prípadoch sa môže stať súdržnosť spoločnosti veľmi krehká a národnoštátne záujmy ešte viac ohrozené.

Ani jeden zverejnený návrh viacerých volebných obvodov neprihliada na uvedené dve zásadné úskalia.

Práve to poukazuje na stupeň vývoja štátnej identity nezhodujúci sa s hierarchiou národnoštátnych záujmov a spravodlivým zabezpečením práv všetkých občanov. Každý návrh na zmenu počtu volebných obvodov má však svoju opodstatnenú motiváciu – súdržnosť štátu, legitimitu poslancov NR SR, posilnenie samospráv a regiónov, rozsah a vplyv politických strán.

V každom prípade je nevyhnutné už teraz prijať viacero systematických opatrení na podporu štátnej identity, ktoré mali byť trvalo prítomné v spoločnosti už od založenia štátu, najmä však:

  • začať s výchovou detí a mládeže vo všetkých školách a s osvetou v spoločnosti k pozitívnemu vzťahu k štátu prostredníctvom médií, kultúrnych inštitúcií a finančných fondov,
  • klásť dôraz na štátnu identitu v štátnych vzdelávacích programoch,
  • začať s osvetou o štátnych symboloch, národných dejinách a kultúrnych hodnotách slovenskej spoločnosti,
  • zabezpečiť efektívnu finančnú, mediálnu a politickú podporu tradičných kultúrnych hodnôt,
  • zachovať súčasné územno-správne členenie,
  • vytvoriť na jazykovo zmiešaných územiach také právne prostredie a podmienky pre všetky voľby, aby občania hlásiaci sa k slovenskej národnosti neboli diskriminovaní,
  • vybudovať hodnotový vzťah medzi občanmi a poslancami a politikmi.

Udržme si taký volebný systém, ktorý podporuje slovenskú štátnosť, jednotu, berie do úvahy všetky riziká a je najspravodlivejší k občanom, a nie taký, aký majú iné štáty v Európe alebo ktorý by vyhovoval cudzím záujmom. Riaďme sa pritom slovenskou jedinečnosťou a charakterom.

Za Expertnú komisiu pre slovensko-maďarské vzťahy

Mgr. Margaréta Vyšná

MUDr. Peter Dragijský

PhDr. Libuša Klučková

MUDr. Štefan Paulov

Drahuša Pechočiaková

Mgr. Rafael Rafaj

Ing. Edita Rechtorisová

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

9 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

11 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

11 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

11 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

11 hodín ago