Štát sa pokúsil priniesť mobilné aplikácie pre boj proti epidémii koronavírusu aj v minulom roku, ktoré mali viaceré závažné problémy v návrhu a princípe fungovania aj funkčnosti.
Slovenská vláda opäť pripravuje mobilné aplikácie, ktorých cieľom by malo byť pomôcť pri boji proti epidémii koronavírusu. O stave vývoja informovali 18. februára vicepremiérka Veronika Remišová a minister hospodárstva Richard Sulík.
Štát sa pokúsil priniesť mobilné aplikácie pre boj proti epidémii koronavírusu aj v minulom roku, išlo ale o výrazne nepodarené aplikácie a DSL.sk v nich identifikoval viaceré závažné problémy v návrhu a princípe fungovania aj funkčnosti.
Teraz ministerstvo hospodárstva pripravuje aplikáciu eKaranténa pre sledovanie dodržiavania domácej karantény a ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie aplikáciu eRúško pre upozorňovanie na kontakty s pozitívne testovanými.
Podľa dnešných informácií ministra Sulíka štát počíta s tým, že aplikáciu eKaranténa by využívali všetci pozitívne testovaní. Minister neinformoval ako chce štát dosiahnuť, aby aplikáciu obyvatelia využívali. Avizoval ale, že ju majú používať „takmer všetci podľa možnosti“.
Aplikácia ešte nie je pripravená a podľa ministra hospodárstva je momentálne vo fáze analýzy realizovateľnosti.
Aplikácia eRúško, ktorá cez Bluetooth zisťuje kontakty s inými osobami a následne upozorňuje na kontakty s pozitívne testovanými, je podľa vicepremiérky Remišovej už pripravená a čaká sa na prepojenie s NCZI.
Ako zistil a upozornil DSL.sk, minuloročná štátna mobilná aplikácia Covid19 ZostanZdravy s rovnakou funkčnosťou ako pripravovaná aplikácia eRúško pre vyhľadávanie predchádzajúcich kontaktov infikovaných pomocou Bluetooth na smartfónoch bola katastrofálna s neakceptovateľným základným princípom fungovania s odosielaním všetkých kontaktov všetkých užívateľov štátu a s mnohými závažnými technickými chybami.
Aplikácia eKaranténa pre sledovanie dodržiavania domácej karantény bola nezvládnutá organizačne aj čo sa týka integrácie technológie pre rozpoznávanie tváre. DSL.sk v nej navyše identifikoval viaceré nepochopiteľné chyby a zároveň identifikoval nedostatky v návrhu, kvôli ktorým sa dalo kontrole polohy a tým aj karanténe pomerne jednoduchým spôsobom čiastočne ale nezanedbateľne vyhýbať.
Tieto nepodarky štát aspoň nič okrem nákladov na vlastných zamestnancov nestáli, keď ich pre štát robili primárne dobrovoľníci zadarmo.
Aplikácie typu eKaranténa zrejme majú potenciál byť do nejakej miery účinné pri kontrole dodržiavania karantény, dôležitou otázkou je ale spôsob fungovania s ohľadom na ochranu súkromia a slobody obyvateľov.
Ako môžu byť reálne účinné aplikácie typu eRúško je otázne. Aplikácie samozrejme upozornia aj ľudí, ktorí sa reálne pri blízkom kontakte s pozitívne testovaným nakazili. Problémom ale je, že rovnako upozorňujú veľké množstvo ľudí ktorí sa pri takomto kontakte nenakazili, a nie je jasné, aké je medzi upozornenými kontaktami percento infikovaných pri takýchto kontaktoch a akú významnosť má tak informácia o takomto blízkom kontakte.
Zdroj: dsl.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…