Štát by mal nahliadať do bankových účtov fyzických a právnických osôb a sledovať zostatky na nich. Slovenské ministerstvo vnútra chce opatrením zakročiť proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Dotknúť sa to však má aj osôb, ktoré z trestnej činnosti nie sú podozrivé. Návrh ide nad rámec príslušnej európskej smernice.
Pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu sú vážnymi spoločenskými fenoménmi. Koordinovaný boj proti nim sa sleduje aj na centrálnej úrovni Európskej únie. Členské štáty v snahe potierať toto konanie musia nasledovať smernice, ktoré sú pre ne záväzné, čo sa týka dosiahnutia výsledku, no formu a metódy necháva Brusel v kompetencii jednotlivých vlád.
Jednou z týchto domácich úloh bolo uplatnenie centralizovaných a automatizovaných mechanizmov, ktoré by umožnili identifikovanie držiteľov bankových a platobných účtov a takisto aj bezpečnostných schránok. Na splnenie povinnosti malo Slovensko čas do minulej jesene.
Uvedený termín Slovensko nielen nestihlo, ale Matovičova vláda legislatívu v tejto veci navyše posúva do pomerne kontroverznej sféry a nad rámec požiadaviek smernice. Ministerstvo vnútra navrhuje vlastnú podobu centrálneho registra, ktorého súčasťou budú aj údaje o zostatkoch peňazí na účtoch konkrétnych klientov.
Na odkrytie bankového tajomstva upozornila Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská banková asociácia vo svojich pripomienkach k plánu obnovy, v ktorom vláda tiež skloňuje nový register. Konkrétne v kapitole týkajúcej sa korupcie.
Rezort Romana Mikulca je presvedčený, že žiadať informácie o zostatkoch na účtoch je v súlade s európskou legislatívou. „Je to dôležitá informácia, vďaka ktorej sa príslušným orgánom umožní efektívne vykonávať úkony súvisiace so zaistením výnosov z trestnej činnosti,“ konštatuje.
Ak chcú úrady zistiť takéto údaje teraz, s bankami komunikujú po starom – papierovo. Pri podozrení z trestnej činnosti ich peňažné ústavy musia informovať o účte a zostatkoch či pohyboch klienta. No trvá to spravidla niekoľko dní.
Denník E informuje, že zákon sa svojím rozsahom dotkne každého – od veľkých firiem až po bežných ľudí. Pod dohľadom budú môcť byť nielen účty ľudí podozrivých z prania špinavých peňazí, ale všetkých. Kompetentní budú vidieť nielen informáciu, kde má osoba účet zriadený, ale aj zostatok na ňom.
Údaje z centrálneho registra účtov môže sledovať služba kriminálnej polície, orgány činné v trestnom konaní alebo súd, Kriminálny úrad finančnej správy, Slovenská informačná služba či Vojenské spravodajstvo. Pokiaľ ide o špeciálne účely, okruh subjektov môže byť ešte širší.
zdroj: denník štandard
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…