Po podržaní „nášho človeka“, ministra vnútra Romana Mikulca 51 poslancami koalície z pôvodných 95 poslancov, ktorými disponuje vládna garnitúra v parlamente na krytie nielen politickej činnosti svojich nominantov zvolali tlačové besede strana Smer-SD, aj vládna strana OĽaNO.
Oba tábory potrebovali dovysvetľovať svoje videnie problému a najmä toho druhého tábora.
Hlavného vinníka, odvolávaného ministra Mikulca označil Robert Fico (Smer-SD) za „človeka s hrôzostrašnou minulosťou“ a nedôveryhodného človeka, ktorému odobrali aj bezpečnostnú previerku, súc riadi „verejnú bezpečnosť“.
Podľa Fica bolo dopredu jasné, že tento človek „nemôže odísť, lebo je vydieraný svojimi vlastnými“ a musí poslušne plniť pokyny svojich šéfov – straníckeho Matoviča a vládneho, premiéra Hegera.
Fico zhrnul, že minister nevyvrátil nič z námietok na jeho odvolanie a venoval sa podružným témam.
Pre Smer hlavný problém nie je v priamom výbere súkromnej firmy priamym zadaním, pretože platia výnimky mimoriadnej situácie a časovej núdze. Za hlavný problém označil výber firiem napojených na premiéra Eduarda Hegera.
Kauzu označil za „premiérsky kšefkík“, ktorý Mikulec aj poslušne vykonal.
Okrem nakopenej minulosti ministra ako manipulácie s trestnými konaniami Fico označil tieto dôvody na odvolanie R .Mikulca:
Na záver sa spýtal, že ak je všetko v poriadku s riadením utečeneckej krízy, prečo dali dole úradníka – generálneho riaditeľa sekcie krízového riadenia MV SR?
Označil to za figový list, ktorým koalícia priznala, že všetko nie je v poriadku.
Ministra Mikulca označil za „neschopného“, ale inak schopného všetkých špinavostí v prospech Hegera a spol.
Tlačovú besedu po odvolávaní ministra Mikulca zvolala aj strana OĽANO na čele s premiérom Eduardom Hegerom.
Ten začal tradične minulosťou súčasnej opozície, a to citátom odsúdeného kajúcnika B.Slobodníka „urobili sme mnoho svinstiev“. Tento citát kajúcnika mal vylepšiť imidž ministra Mikulca, ktorý robí v rezorte poriadok.
Za odvolávaním svojho ministra vidí premiér Heger snahu opozície „chrániť si zadky a kompromitovať vládu“.
Za hlavný dôvod utečeneckej krízy na hraniciach označil nevypracované plány, ani vybudovanú infraštruktúru na krízové situácie, za čo podľa neho môžu bývalé vlády. Toto skonštatoval premiér po dvoch rokoch vládnutia jeho kabinetu. Pripomíname, že vláda údajne mala informácie už od októbra, že ku konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom dôjde.
Minister Roman Mikulec obhajoval najmä „spoluprácu so súkromným sektorom“. Priznal aj nefungovanie systému, za čo sa ospravedlnil. Aj on sa vracal do ďalekej minulosti poukázaním, že civilná ochrana bola na poslednom mieste záujmu predošlých vlád.
Podľa neho štát neodovzdal riadenie krízy, to si ponechal štát. Slovensko tak zrejme funguje ako akciová spoločnosť vládnej koalície, ktorá sa najíma na hlavné činnosti súkromných subdodávateľov. Otázka potom je, načo sú nám politické strany, ktoré to nedokážu cez štátny aparát uskutočniť, ale iba „riadiť“.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…