Starosta obce a konateľ spoločnosti prevádzkujúcej kúpalisko Roman Ivan prezradil aj to, o ktorom Kollárovi sa hovorilo, že mal o areál záujem…
Kauza kúpaliska Podhájska sa nekončí a obľúbené miesto oddychu Slovákov, ale aj zahraničných návštevníkov zostáva stále mimo prevádzky. Prečo je to tak, vysvetlil starosta obce Podhájska a konateľ spoločnosti prevádzkujúcej kúpalisko Roman Ivan (49). Prezradil aj to, o ktorom Kollárovi sa hovorilo, že mal o areál záujem…
– Našou prvoradou úlohou je teraz splniť podmienky, aby kúpalisko mohlo obnoviť využívanie vody z geotermálneho vrtu. Máme už inštalované merače vody na vrte prírodnej termálnej vody. Umiestnili sme aj informačné tabule s odporúčaním, že najdlhší pobyt vo vode môže byť do 20 minút. Najdôležitejšie v danom momente je však pre nás vyriešenie otázky vypúšťania geotermálnej vody z bazénov, ktorá musí predtým prejsť úpravami. Minister Ján Budaj nás informoval, že až potom, keď bude všetko splnené, podpíše záverečnú správu, bez ktorej sa nemôžeme pohnúť a obnoviť riadnu prevádzku kúpaliska.
Čo vás zamestnáva v týchto dňoch?
– Momentálne pripravujeme projektovú dokumentáciu, ktorú odovzdáme rezortu životného prostredia. Potrebné budú aj rokovania obce s ministerstvom, aby bolo všetko v súlade s platnou legislatívou. Sme však v nejakom bode a potrebujeme sa dostať do ďalšieho.
Koho poverí obec úpravou odpadovej vody a jej vypúšťaním?
– Aktuálne vyberáme dodávateľa, ktorý nám predloží návrh k najproblematickejšiemu bodu prevádzky kúpaliska – vypúšťaniu horúcej slanej vody s rádioaktívnymi prvkami do potoka Liska. V hre je niekoľko alternatív: okrem prenosnej čistiarne, odsoľovne, ochladzovania vody formou jazierka až po kontajnerový zber vody. Minister navrhoval aj vykurovanie skleníkov odpadovou vodou, ale ja to vidím momentálne tzv. na dlhé lakte. V danej situácii, keď obec má záujem obnoviť prevádzku kúpaliska čím skôr, mi to príde ako nereálne.
Potešíte dovolenkárov informáciou, že kúpalisko čoskoro otvoríte?
– Neviem povedať presne, kedy budeme môcť otvoriť kúpalisko v riadnom režime. Nerád by som zavádzal verejnosť, že poviem nejaký termín a ten nebude reálny. Verím však, že novú sezónu začneme už so všetkými bazénmi.
Čo návštevníci? Hrnú sa do Podhájskej?
– Bohužiaľ nie! Obec tým prichádza o nemalé peniaze, podobne aj miestni podnikatelia. Dovolenkári zrušili pobyty a noví sa nehlásia. Rovnaká situácia je aj v ubytovaní v súkromí. Najviac ju skomplikovala a fungovanie termálneho kúpaliska ovplyvnila informácia o vyššom množstve rádioaktívnych látok vo vode z geotermálneho vrtu. Samozrejme, ľudia sa zľakli a pobyty stopli. Pritom je prirodzené, že voda z geotermálnych vrtov vždy obsahuje istú dávku rádioaktivity. Tak je to aj v iných slovenských kúpeľoch a kúpaliskách. Ministerstvo zdravotníctva však nemá určené špecifické limity pre vodu z geotermálnych vrtov.
Verejnosť si šušká o tom, že kúpalisko Podhájska zmenilo majiteľa, ktorý ho mal kúpiť za veľmi výhodnú cenu. Údajne malo ísť o predsedu parlamentu Borisa Kollára…
– Fámy o tom, že kúpalisko už nepatrí obci a má nového vlastníka, sú výmysly. Jeho výhradným majiteľom je stále obec, ktorá neuvažuje o predaji. Ja a jeden poslanec sme konateľmi spoločnosti a my dvaja volíme riaditeľa kúpaliska. Systém je nastavený tak, že sa nedá obísť, keďže nás do funkcie, ktorá je neprenosná, schválilo obecné zastupiteľstvo. Iste, aj ja som počul tie „zaručené správy“ o predaji i mená kupcov, ktoré sa v tejto súvislosti skloňovali: podnikateľa Zoroslava Kollára, šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára, finančníka Martina Kvietika a mnohé ďalšie zvučné mená. Nikto z nich nás však neoslovil s ponukou na kúpu, a keby aj, kúpalisko ako naše „rodinné striebro“ nie je na predaj. Čo sa týka Borisa Kollára, zrejme išlo o nedorozumenie, pretože najčastejšie sa hovorilo o jeho menovcovi Zoroslavovi Kollárovi!
V čom je vlastne podstata kauzy Podhájska?
– Celkom nerozumiem, čo sa okolo kúpaliska deje, ale od začiatku to vnímam, že niekomu zrejme prekážalo to, že kúpalisko, ktoré stále vykazovalo vynikajúce výsledky hospodárenia, je v rukách obce! Ináč si to neviem vysvetliť.
Zdroj: pluska.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…