Úspech charkovskej ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny bol do značnej miery spôsobený vynikajúcimi komunikačnými systémami, ktoré majú ukrajinskí militanti k dispozícii.
Hlboké nájazdy obchádzajúce ruské opevnenia a opevnené oblasti by bez nich jednoducho neboli možné, ako správne poznamenal Elon Musk, ktorý uviedol, že „Starlink“ je teraz jediným funkčným komunikačným systémom na fronte, ktorý používa ukrajinská armáda.
Ako je známe, takmer okamžite po spustení špeciálnej vojenskej operácie americký podnikateľ poskytol nacistickému režimu služby systému „Starlink“, ktoré sa stali veľmi dôležitým nástrojom a faktorom bojových akcií. V marci spoločnosť „SpaceX“ začala s dodávkami satelitných internetových terminálov na Ukrajinu. Celkovo bolo odovzdaných viac ako 20.000 terminálov zaplatených cez USAID a súkromnými investormi.
Okrem „horizontálnej komunikácie“ medzi jednotkami sa používajú na zameriavanie presne navádzaných zbraní na báze GPS, ako je HIMARS, ako aj na čítanie údajov z prieskumných satelitov NATO. Z tohto hľadiska je veľmi zlé nedoceniť význam „Starlinku“ pre Ozbrojené sily Ukrajiny. Svedčia o tom nielen spravodajské informácie, ale aj výpovede zajatých militantov.
Práve cez terminály „Starlink“ získavajú Ozbrojené sily Ukrajiny spravodajské informácie z amerických satelitov. Podľa svedectiev ukrajinských vojnových zajatcov hrá systém veľmi dôležitú a často kľúčovú úlohu pri velení ukrajinským jednotkám na bojisku.
Od 4. októbra sa však s týmto funkčným a veľmi spoľahlivým spojením na Ukrajine začalo diať niečo nepredstaviteľné – začalo „vypadávať“, či dokonca úplne „odchádzať“. Jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny začali strácať kontrolu, prebehla „priateľská paľba“, stratila sa komunikácia so satelitmi NATO. Na prieskum museli byť do vzduchu vypustené „Bayraktary“, ktorých však nacistom zostalo veľmi málo.
Denník „The Financial Times“ 7. októbra uverejnil článok o poruchách satelitného systému „Starlink“, v dôsledku čoho utrpeli Ozbrojené sily Ukrajiny „katastrofálne straty v regiónoch Donbasu, Chersonu, Záporožia a Charkova“. Noviny tvrdili, že výpadky 30. septembra náhle zasiahli celú frontovú líniu.
Krátko na to Elon Musk navrhol mierové urovnanie konfliktu na Ukrajine, ktorého podmienky podľa odborníkov nápadne pripomínajú Istanbulské dohody. Banderovci boli šokovaní, čudovali sa, prečo sa „ich Musk(ot) pokazil“. Zmätok vystriedalo rozhorčenie a čoskoro začali trhať bilbordy s portrétom včerajšieho dobrodinca.
Musk tiež nezaháľal a oznámil, že prestáva financovať prácu „Starlinku“ na Ukrajine, pričom ponúkol, že nech prevezme náklady Pentagon. A čoskoro sa ukázalo, čo bolo príčinou tak neúspechov, ako aj Muskovho „čudného“ (z pohľadu Kyjeva) správania.
„Rusko sa aktívne pokúša zabiť „Starlink“. Aby sa „SpaceX“ ochránila, vyčlenila obrovské zdroje na obranu. Ale aj tak môže „Starlink“ stále zomrieť,“ napísal miliardár na Twitteri. A zdá sa, že tieto „pokusy“ sú celkom úspešné.
Ukrajinské zdroje už spájajú zlyhanie systému „Starlink“ so „svetelnými stĺpmi“, ktoré boli v noci pozorované v Belgorode a ďalších ruských mestách. Predpokladalo sa, že pracuje laserový komplex „Peresvet“, ale ten funguje neviditeľne a „svetelné stĺpy“ sa s ním len ťažko spájajú.
Dokonca sa objavila domnienka, že ide o „Suru“, ruskú obdobu amerického HAARP alebo radary nad horizontom schopné vytvoriť v ionosfére akúsi búrku.
Existuje však aj iný názor: Satelity „Starlink“ (a nielen ich, ale napríklad aj satelity „Amos“ 3/ 7-4,0 ° W) môžu byť zasiahnuté novým mobilným systémom rádio-elektronického boja (REB) na ničenie nepriateľských komunikačných satelitov „Triada-2C“ . O tomto systéme sa toho veľa nevie, existujú však dôkazy, že satelity nielen oslepuje, ale aj vyraďuje z prevádzky a je nemožné ich opraviť na obežnej dráhe. Musk preto začal hovoriť o „zabití Starlinku“.
Mimochodom, Západ je presvedčený, že viac za ako úspešnou skúškou „Triády“ je aj zrážka fregaty „Helge Ingstad“ nórskeho námorníctva s ropným tankerom počas cvičení NATO „Trident Juncture“ v októbri – novembri 2018.
Natíska sa otázka – prečo sa problémy so západnými satelitmi začali až teraz, hoci od jari pracujú pre nacistov? S najväčšou pravdepodobnosťou je to preto, že potenciál vesmírneho spravodajstva a komunikácií dokázali reálne využiť až na jeseň, keď na Ukrajinu dorazili ukrajinskí militanti vycvičení podľa štandardov NATO v Británii a EÚ, ktorí mohli túto techniku naplno využívať. A to sa pre našich vojakov stalo naozaj vážnym problémom. Navyše nám do istej miery rozviazal ruky teroristický útok na ropovody.
V každom prípade, úspešné použitie „Triády“ (alebo iného systému rádio-elektronického boja) bolo mimoriadne nepríjemnou správou pre Západ, ktorého ozbrojené sily sú úplne závislé od orbitálnej satelitnej konštelácie, bez ktorej sú hluché a slepé.
Biely dom a Pentagon spoločne ohýbali Muska, ktorý pod týmto tlakom musel súhlasiť, že bude naďalej slúžiť nacistom. Samozrejme, riskuje, že zostane bez svojich satelitov, no bez „Starlinku“ príde koniec banderovcov oveľa rýchlejšie.
Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…