Primár I. internej kardioangiologické kliniky vo Fakultnej nemocnici Michal Rezek nechápe ťaženie proti lieku ivermektín. Ten najnovšie Európska lieková agentúra (EMA) neodporučila pri liečbe koronavírusu
Podľa EMA je ivermektín používaný v príliš vysokých koncentráciách. Primár ale hovorí, že on pri liečbe svojich pacientov používa koncentrácie veľmi podobné tým, ktoré sa používajú v liečbe parazitárnych chorôb. Liek je v týchto dávkach považovaný za bezpečný. Vysoké dávky lekár nepoužíva.
Argumentácia agentúry podľa jeho slov vyzerá „ako keby bola prevzatá z niektorých článkov“.
„Neviem, aký tam bol schvaľovací proces, ale čo viem iste, je, že nežiaduce účinky v liečbe popísané neboli. My nepoužívame dávky liekov, ktoré by sa snažili dosiahnuť vysoké koncentrácie v tých laboratórnych štúdiách, a to je všeobecný princíp. To, že niečo funguje v laboratórnych podmienkach, neznamená, že sa snažíme dosahovať rovnaké podmienky v tele pacientov. To jednoducho je všeobecne v medicíne takto známe, že sa nesnažíme dosahovať rovnaké podmienky v tele pacientov,“ povedal lekár v rozhovore pre Právo.
Aj napriek negatívnemu stanovisku agentúry je pripravený v liečbe pokračovať. Dodal, že nechápe celému ťaženie a negatívnej kampani proti lieku.
„Prečo je ivermektín ten jediný liek, u ktorého je neustále snaha hľadať len tie negatíva, keď pri všetkých liekoch to komplet robíme opačne?, pýta sa lekár.
„Náš dojem je, že funguje. Neviem, prečo je tak potieraný. O remdesivire sa šušká, že sa do budúcnosti ukáže, že vôbec nefunguje, ten dojem z neho je presne taký, ale stále sa používa a stále je podporovaný,“ dodal lekár.
O skúsenosti s liekom primár Michal Rezka porozprával už skôr. Uviedol, že zdravotný stav veľkej väčšiny pacientov sa po užívaní ivermektínu a v spojení s ďalšou liečbou podarilo zlepšiť.
V niektorých prípadoch dokonca natoľko, že mohli byť prepustení z nemocnice. Lekár priznal, že jasné závery sa z toho zatiaľ robiť nedajú, keďže ide o malý počet pacientov. Po jeho skúsenosti ale do Česka nechali priviesť IVM pre tisícky pacientov.
Aj slovenský europoslanec Rober Hajšel si všimol, že kým EMA kontroverzný remdesivir odporúča, ivermektín odporučiť odmietla. (viac v článku)
Na ťaženie proti lieku upozornil aj starosta Barnislav Becík. Ten ivermektín zadovážil pre svojich občanov pred niekoľkými týždňami. Následne im ho obvodná lekárka pod prísnym dozorom podávala. Nikto z liečených nemal ťažký priebeh ochorenia.
Tento týždeň Becík ale obdržal žiadosť z VÚC z Nitry, aby sa vyjadril k podnetu od štátnych inštitúcií ŠÚKL a Slovenskej lekárnickej komory. Aj keď starostovi hrozí pokuta, za svojim si aj naďalej stojí a neľutuje, že liek svojpomocne zohnal. (viac v článku)
Autor: Tatiana Stará
Zdroj: Hlavné Správy
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…