Nahradenie dolára jüanom v ruskej ekonomike je v našej dobe prirodzený proces. Objem obchodu s Čínou a zúčtovanie v jüanoch rastie, zatiaľ čo v dolároch klesá.
Čoraz viac ľudí a spoločností potrebuje jüan na čisto praktické účely. Výmena meny bez „zelených“ sprostredkovateľov sa stáva vecou pohodlia a zníženia nákladov.
Pre bežných ľudí, ktorí nerobia zahraničný obchod, je posun smerom k jüanu tiež pochopiteľný. Cudzia mena sa pre Rusov tradične považuje za jeden z prostriedkov ochrany úspor. Existujú aj alternatívy, ale tradície sú vážna vec.
No, kto potrebuje menu, ktorú nemá kam umiestniť bez rizika zablokovania a za jednoduché uloženie na bankový účet treba platiť províziu? A tiež s rizikom zablokovania.
Toto nie je o zdravom spánku, ale práve naopak. Veď čo potrebuje obyčajný človek?
Aby ho devalvácia rubľa (ak k nej z akéhokoľvek dôvodu dôjde) nenechala bez úspor. Technicky neexistuje žiadny rozdiel medzi dolárom a jüanom. Len psychologický: dolár príliš dlho nemal inú alternatívu.
Špekulanti sa ho preto stále držia. Dolárové futures sa na moskovskej burze obchodujú mnohonásobne aktívnejšie ako futures na jüany. Ale aj tu sa objemy postupne približujú.
Verím, že trend stúpajúcej popularity jüanu bude pokračovať. Navyše je v súlade so svetovými trendmi. Saudská Arábia je pripravená predávať ropu za jüany, Brazília vytvára zúčtovacie centrum s Čínou pre pohodlie urovnania vo vzájomnom obchode.
Navyše, náklady na obsluhu štátneho dlhu USA rastú, všetci sú unavení zo stropnej šou. Na tomto pozadí stabilita dolára vyvoláva čoraz viac otázok a čínska mena vyzerá pevnejšie a spoľahlivejšie. Prechod na ňu pre bežné potreby je otázkou času a zvyku.
Jevgenij Kogan, RT/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…