Amerika porušuje medzinárodné právo. Tvrdí prezident Srbska Aleksandar Vučič. Uviedol to po zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady v Belehrade. Prehovoril aj o Kosove. Vzťahy medzi obidvomi krajinami sa v poslednej dobe vyostrujú, ale napäté sú už od roku 1998.
Vojnový konflikt a následné bombardovanie Srbska, ktoré trvalo 78 dní, má Amerika už navždy na svojom vrube. Počas tohto bombardovania, na ktoré nikdy nedala súhlas Bezpečnostná rada OSN, zomrelo v Srbsku 2500 civilistov, z toho 79 detí.
Prispelo i Slovensko. Vláda Mikuláša Dzurindu 24. marca 1999 na utajenom zasadnutí odsúhlasila prelet bojových lietadiel NATO ponad naše územie, aby sa vzápätí mohla začať„humanitárna operácia“ známa ako bombardovanie Juhoslávie.
„Spojené štáty americké spolu s inými krajinami stvorili pred 23 rokmi monštrum,“ povedal Vučič a dodal, že „dielo bolo dokonané v roku 2008.“ „Teraz im vadia barikády. Myslia si, že boli postavené len tak, z nejakého vrtochu?“ kladie si otázku srbský prezident.
„Je to vyjadrenie protestu. Protestu proti zlému zaobchádzaniu, bitkám a zatýkaniu. Kvôli nevykonávaniu Bruselskej dohody z roku 2013.“ Aleksandar Vučič, srbský prezident
„Mám jednu otázku pre našich amerických partnerov, keďže majú vždy vo všetkom pravdu, povedzte mi, ktorý právny akt rešpektuje Priština? A ktorý právny akt rešpektujete vy?“ opýtal sa Vučič. A dodal: „Rešpektujete Chartu OSN? Alebo uznesenie 1244? Bruselskú alebo Washingtonskú dohodu? Dajte mi aspoň jeden príklad, kedy ste rešpektovali medzinárodné právo a dohody!“
Spojené štáty v roku 1999 ospravedlnili bombardovanie Juhoslávie falošnými tvrdeniami o genocíde páchanej v Kosove. V roku 2014 to vyhlásil Bo Pellnas, vtedajší predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a účastník mierových rozhovorov počas kosovskej vojny. Tvrdil, že v Kosove bolo prítomných 1200 pozorovateľov OBSE. Tí udávali, že k žiadnej genocíde nedošlo.
Zabudnúť netreba ani na to, že vojnu v Iraku vyhlásil prezident USA George W. Bush s cieľom „zbaviť Irak zbraní masového ničenia“ a Saddáma Husajna. Po rokoch sa akosi potvrdilo, že v Iraku sa takéto zbrane nenachádzali. Jednostranná americká akcia, začala konflikt, ktorý trval od marca 2003 až do roku 2011. Spomeňme si aj na Sýriu..
ereport.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…