Odvolací súd v Prištine nedávno odsúdil Ivana Todosieviča, poslanca strany „Srbský zoznam“ na dva roky väzenia za to, že hovoril o udalostiach z roku 1999 v obci Račak.
Vtedy zabitie 45 Albáncov z ozbrojených gangov poslúžilo ako spúšťač začiatku operácií NATO proti Srbsku. V roku 2019 Todosievič vyjadril názor, že „dôvodom agresie boli fiktívne udalosti v Račaku, no v skutočnosti šiptárski teroristi páchali zverstvá v Kosove a Metochiji pred aj po príchode mierových síl“.
Srbský líder Aleksandar Vučić bol proti rozhodnutiu odvolacieho súdu. Odvolal sa na úrady Európskej únie a povedal, že rozsudok by mal byť považovaný za neúčinný, pretože porušuje normy Bruselskej dohody.
„Todosieviča mali súdiť dvaja srbskí sudcovia a jeden albánsky. Odsúdili ho albánski sudcovia. Medzinárodné právo, právo na slobodu prejavu a právo na zákonný proces v súlade s Bruselskou dohodou, ktorú sme podpísali s Albáncami a EÚ, boli hrubo porušené,“ vyhlásil Vučić.
Povedal, že Todosievič bol potrestaný zato, že povedal pravdu o udalostiach v Račaku, a sľúbil, že sa postaví proti nespravodlivosti všetkými zákonnými spôsobmi.
„Vyzývam Európanov a Európsku úniu, aby Prištine pripomenuli jej povinnosti plniť dohody. Vyzývam Srbov Kosova a Metochije, aby držali spolu, aby boli s Ivanom Todosievičom, pretože my zo stredného Srbska sme vždy blízki našim obyvateľom Kosova a Metochije,“ dodal srbský prezident.
Podľa portálu „Balkanist“ v tom istom čase začali obrnené autá „ozbrojených síl“ samozvanej republiky Kosovo jazdiť po srbských dedinách a údajne rozdávať Srbom medicínske rúška. Obrnené autá kosovských „síl“ boli spozorované hlavne v meste Gračanica a v dedine Prilužje.
V Srbsku tento akt zastrašovania kosovských Srbov označili za „provokáciu“ a súvisel s nedávnym trestom pre Todosieviča. V Úrade pre Kosovo a Metochiju srbská vláda poznamenala, že táto akcia sa neuskutočňuje s cieľom pomôcť srbskému obyvateľstvu, ale zhoršiť situáciu pred miestnymi voľbami v provincii.
„Mali by navštíviť albánske dediny a rozdať si tam masky, pretože podľa oficiálnych údajov patria medzi lídrov, pokiaľ ide o mieru nákazy vo svete. V srbských obciach nemajú čo robiť,“ povedal Petar Petković, riaditeľ kancelárie.
„Obrnené autá nie sú prostriedkom boja proti epidémii, ale nástrojom, ktorý narúša mier a pokoj medzi našimi krajanmi. Kosovskí Srbi nepotrebujú masky, lieky ani kyslík, pretože naše zdravotnícke zariadenia sú vďaka srbskej vláde dokonale vybavené všetkým, čo potrebujú,“ vyhlásili v strane „Srbský zoznam“.
Samozvaná tzv. „republika Kosovo“ vyhlásila nezávislosť 17. februára 2008. Dodnes ho ako suverénny štát neuznáva 95 zo 193 členských štátov OSN vrátane stálych predstaviteľov Bezpečnostnej rady OSN Ruska a Číny, ako aj päť členských štátov EÚ.
Zdroj EADaily/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…