Srbsko sa nikdy nepripojí k protiruskej hystérii a nezakáže ruské médiá, povedal srbský minister vnútra Aleksandar Vulin na utorkovom stretnutí s ruským veľvyslancom v Srbsku Alexandrom Botsanom-Kharčenkom.
Srbsko nikdy nebude súčasťou protiruskej hystérie, keď sa konfiškuje majetok ruských občanov a samotnej Ruskej federácie, nezakáže ruské médiá, nevylúči ruských študentov zo škôl a nevyškrtne ruských spisovateľov a vedcov z učebníc.
„Civilizácia, ktorá zruší ruských spisovateľov, vedcov, bojovníkov za slobodu, civilizácia, ktorá zavrhne všetko, čo ruský ľud dal svetu, by bola veľmi chudobná civilizácia. Tí, ktorí by chceli zrušiť Dostojevského, nikdy nečítali, že celý svet nestojí za to jedna slza dieťaťa, a tak môžu vyzvať k vražde ruských detí,“ povedal minister.
Vulin zdôraznil, že Srbsko je nezávislá a sebestačná krajina, ktorá si môže vybrať svojich priateľov.
„Srbsko nikdy nezabudne, že v roku 2015 Rusko vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady, ktorá by označila Srbov za prvých ľudí v histórii vinných z genocídy,“ povedal Vulin.
Minister poznamenal, že srbská polícia veľmi úspešne spolupracuje s ruskými orgánmi činnými v trestnom konaní – políciou, Národnou gardou a Ministerstvom pre mimoriadne situácie. Vyjadril svoju istotu, že spolupráca medzi oboma krajinami bude obojstranne výhodná a poďakoval Rusku za dôslednú podporu Srbska v boji za územnú celistvosť.
Predtým srbský prezident Aleksandar Vučič označil pokusy Západu „zrušiť“ Jurija Gagarina a Fjodora Dostojevského za dôsledok hystérie a šialenstva, ktoré zachvátili svet. Túto poznámku uviedol v reakcii na rozhodnutie Space Foundation zrušiť každoročnú „Yuriho noc“, venovanú Dňu kozmonautiky.
Milánska univerzita už skôr zrušila prednášky o Fiodorovi Dostojevskom, ktoré čítal Paolo Nori, uznávaný bádateľ slovanskej kultúry, spisovateľ a prekladateľ. Používatelia sociálnych sietí zaútočili na spisovateľa Nikolaya Lilina, ktorý momentálne žije v Taliansku – autora románu „Sibírska výchova“, ktorý natočil taliansky režisér Gabriele Salvatores. Divadlo La Scala vyhodilo režiséra Valerija Gergijeva, Anna Netrebko z milánskeho divadla odišla sama.
Vláda Veľkej Británie tlačí na ruského tenistu D. Medvedeva, aby sa dištancoval od Putina, inak mu neumožní štartovať na Wimbledone.
AP informuje, že Belehrad sa považuje za spojenca Moskvy, a to napriek tomu, že odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu. AP v tejto súvislosti pripomína, že tento balkánsky štát sa usiluje o členstvo v EÚ.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…