Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že Srbsko by sa malo pripojiť k západným sankciám voči Rusku, ak to myslí s budúcim členstvom v EÚ vážne, píše EU Observer
“Je dôležité, aby (Srbsko) bolo v súlade s našou zahraničnou a bezpečnostnou politikou. Vstup do EÚ v konečnom dôsledku znamená zdieľať naše hodnoty,” povedala v piatok (28. októbra) v Belehrade po boku srbského prezidenta Aleksandara Vučića.
Hovorila po ceste po hlavných mestách západného Balkánu, ktoré sa EÚ snaží zblížiť tvárou v tvár ruskej agresii v Európe.
Všetky nádeje EÚ v regióne za posledných sedem mesiacov zrkadlili čierne listiny EÚ a hospodárske sankcie voči Moskve, ale Vučić udržiava priateľské vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Vučić opätovne vyjadril podporu Srbska územnej celistvosti Ukrajiny. Srbsko tiež 13. októbra hlasovalo v OSN proti ruskej anexii ukrajinských území.
Vučić však urobil štipľavú poznámku o podpore Západu nezávislosti Kosova, čo je náznakom skrytého napätia.
“Niekedy si kladieme otázku, prečo nebola rešpektovaná územná celistvosť Srbska?” povedal v piatok.
Srbsko a Kosovo sa v súčasnosti zmietajú v spore o poznávacie značky automobilov a o autonómiu srbských obcí v nervóznom bezpečnostnom prostredí v regióne.
Von der Leyenová ich vyzvala, aby svoje spory riešili prostredníctvom dialógu. “Som hlboko presvedčená, že je to uskutočniteľné a možné,” povedala.
Odhliadnuc od sankcií voči Rusku Vučić prisľúbil, že Srbsko sa po európskych sťažnostiach týkajúcich sa prisťahovalectva prispôsobí bezvízovej politike EÚ.
Krajiny EÚ varovali, že vízové výhody Srbska by mohli byť pozastavené po tom, ako sa zistilo, že Srbsko umožňuje ľuďom z Burundi, Kuby, Indie, Turecka a Tuniska ľahšie prísť a požiadať o azyl v Európe.
Von der Leyenová navštívila Belehrad po tom, ako predtým v ten istý deň vystúpila v Sarajeve.
“Dvere Európskej únie sú otvorené, prosím, využite príležitosť a využite toto pozvanie, a teraz je to na vás,” povedala v Bosne.
Európska komisia odporučila členským štátom, aby v decembri udelili Sarajevu štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ, čo je prelomový právny krok na jeho ceste do EÚ.
Politické a etnické rozpory v Bosne brzdili pokrok v oblasti reforiem EÚ, a to v súvislosti s hrozbami bosnianskosrbskej entity, že sa odtrhne, ako aj so spormi o reformu volebného práva.
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…