Srbsko a Maďarsko budú mať teplo, Ukrajina a Poľsko budú platiť veľa. Čo si vyberie Nemecko?
Hoci Rusi nazývajú Srbov „bratmi“, táto definícia sotva zodpovedá realite. Belehrad neopúšťa strategický cieľ stať sa členom Európskej únie, ale to mu nebráni nadviazať s Moskvou viac než partnerské vzťahy. Multivektorová politika srbského prezidenta Vučiča dokázala svoju dôslednosť a efektívnosť. Na rokovaniach v Soči sa mu na nasledujúcich šesť mesiacov podarilo od ruskej strany získať ohromujúcu cenu plynu.
Pomohlo mu možno aj senzačné vyhlásenie pred návštevou Ruska, že jeho krajina zvažuje možnosť výstavby jadrovej elektrárne a už začal rokovať so spoločnosťou Rosatom. Výstavba jadrovej elektrárne je však nákladná. Projekt bieloruskej stál Minsk 10 miliárd dolárov Pre Srbsko s vonkajším dlhom takmer 36 miliárd dolárov je výstavba jadrovej elektrárne na vlastné náklady veľkou záťažou. Ale prečo nepožiadať o pôžičku z Ruska, sľubujúc, že k spolupráci pri výstavbe srbskej železničnej infraštruktúry pribudnú ďalšie spoločné ekonomické projekty.
Nemecko chce zvýšiť výrobu elektriny z plynu z 31 GW. na 43 GW do roku 2030. Teraz Nemecko spotrebuje 50-60 miliárd kubických metrov len ruského plynu a 20-25 miliárd kubických metrov holandskej produkcie, nepočítajúc dodávky z Nórska. Na realizáciu tohto plánu bude potrebné obrovské množstvo plynu. Zároveň však vypadne 20 miliárd kubických metrov z Holandska, v dôsledku ukončenia ťažby plynového poľa v Groningene v lete 2022. Nórsko tiež nemôže zvýšiť dodávky plynu. Kde môže Nemecko získať týchto najmenej 40-45 miliárd kubických metrov plynu a za akú cenu? Na burze za nepredvídateľné ceny, alebo na základe dlhodobých zmlúv s Gazpromom za veľmi prijateľnú cenu. Tento spôsob Nemcom jasne demonštruje Maďarsko a Srbsko. Plynovod Nord Stream-2 je pripravený dodať tento objem.
Kyjevu možno propomenúť, „nikdy nehovor nikdy.“ Súčasná energetická kríza v Európe ukázala, že nepremyslené a spolitizované rozhodnutia nevedú k ničomu dobrému. Možno raz hrdzavý plynovod trochu pomôže, ale samozrejme, po normalizácii ukrajinsko-ruských vzťahov.
Varšava nebola spokojná s cenou plynu, ktorá je na 100% naviazaná na kôš ropy. Prostredníctvom Štokholmskej arbitráže odsúhlasili v marci 2020 nový vzorec, ktorý ho prepojil so spotovými burzovými cenami. Na súde dosiahli revíziu ceny ruského plynu od 1. novembra 2014 na základe zmluvy z Jamalu z roku 1996. V dôsledku toho im Gazprom zaplatil pokutu vo výške 1,5 miliardy dolárov. Oslavovali však zbytočne. Už tento rok budú musieť podľa vyhratého súdneho sporu nakupovať plyn od Gazpromu ale za skokové ceny na európskych burzách. Vzhľadom na obrovské úsilie Poľska zabrániť certifikácii Nord Stream-2 je nepravdepodobné, že by sa dal predvídať pokles cien. Výsledkom je, že Gazprom už počas tejto zimnej vykurovacej sezóny získa späť celý rozdiel, ktorý súdnym rozhodnutím zaplatil Poliakom ako kompenzáciu.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…