Dlhá, studená zima 2021 a vyčerpávajúce leto vyprázdnilo európske podzemné zásobníky plynu takmer na nulu. A teraz jedinou záchranou pre Európu pred vykurovacou sezónou bude čerpanie „modrého paliva“ cez nedávno dokončený „Nord Stream-2“.
Ako informuje agentúra „Baltnews“ s odkazom na „EADaily“, úroveň zásob plynu v zásobníkoch je na kriticky nízkej úrovni — iba 2,3 miliardy kubických metrov. Pri zohľadnení rýchlosti napĺňania plynu pri súčasnej kapacite budú v zásobníkoch do začiatku vykurovacej sezóny len 3 miliardy kubických metrov. Na porovnanie, v minulom roku bolo v rovnakom období 11,2 miliardy kubických metrov „modrého paliva“.
A tu sú dodatočné kapacity ponúkané plynovodom „Nord Stream 2“ veľmi užitočné, s jeho pomocou je navyše od októbra do apríla možné dodať 14 miliárd kubických metrov do Európy. Podľa zástupcu riaditeľa Národného fondu energetickej bezpečnosti Alexeja Grivača je to jediný spôsob, ako zaručiť Európanom „teplú“ zimu.
„Zásobníky sa plnia práve preto, aby uspokojili dodatočný dopyt počas vykurovacej sezóny, keď nie je dostatok prepravných kapacít. Vzhľadom na dokončenie projektu „Nord Stream 2“ je možné tento dodatočný dopyt ľahko uspokojiť, ak nevzniknú žiadne umelé obmedzenia jeho fungovania,“ povedal expert.
Dôležitá poznámka: výrok „ak nebudú žiadne umelé obmedzenia pre jeho fungovanie“ upozorňuje, že nedávno Najvyšší pozemkový súd v Düsseldorfe nevyňal „Nord Stream 2“ z úpravy európskej smernice o plyne. „Gazprom“ ako vlastník plynu a potrubí ho teda bude môcť naplniť len spolovice. Zostávajúcu kapacitu je povinný poskytnúť tretím operátorom, ktorí na tejto trase však jednoducho nie sú k dispozícii.
Podľa odborníkov polovica z možného objemu evidentne nebude stačiť, v dôsledku toho sa ukazuje, že samotní Európania si „strelili do vlastnej nohy“. Ruský plyn sa už na burze obchoduje za viac ako 700 dolárov za tisíc metrov kubických. EÚ topiaca sa v rusofóbii môže dosiahnuť, že už aj tak premrštená cena stúpne ešte vyššie, no plynu bude stále málo. Je nanajvýš pochybné, že takáto politika Bruselu poteší bežného európskeho občana.
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…