Holandská europoslankyňa na tlačovej konferencii v Bruseli zdôraznila, že tento znepokojujúci trend predstavuje „vážnu hrozbu pre demokraciu“ na európskom kontinente a že blok nie je dostatočne vybavený na to, aby sa vyrovnal s takýmto „útokom na demokraciu zvnútra“.
Najmenej štyri krajiny EÚ sa zapájajú do „nezákonného používania“ spywaru, pričom niektoré ho používajú ako metódu kontroly, tvrdila v utorok holandská poslankyňa Európskeho parlamentu Sophie in’t Veldová, ktorá predstavila novú správu o tejto problematike.
Dokument vypracovaný výborom Európskeho parlamentu PEGA sa na 159-stranách zmieňuje o nezákonnom sledovaní občanov EÚ, z ktorého priamo obviňuje Poľsko, Maďarsko, Grécko a Španielsko zo zneužívania softvéru. Existujú „podozrenia“ o jeho používaní aj na Cypre.
Holandská europoslankyňa na tlačovej konferencii v Bruseli zdôraznila, že tento znepokojujúci trend predstavuje „vážnu hrozbu pre demokraciu“ na európskom kontinente a že blok nie je dostatočne vybavený na to, aby sa vyrovnal s takýmto „útokom na demokraciu zvnútra“.
n’t Veldová poznamenala, že správa, ktorej vypracovanie trvalo viac ako sedem mesiacov, je stále neúplná, pretože takmer všetky vlády EÚ ignorujú alebo priamo odmietajú spolupracovať s výborom alebo poskytnúť akékoľvek užitočné informácie o používaní špionážneho softvéru. Napriek tomu poslankyňa uviedla, že vyšetrovanie našlo „900 kúskov z 1 000-dielnej skladačky“ a že obraz je jasný.
Škandál so spywarom nie je sériou izolovaných národných prípadov zneužitia, ale plnohodnotnou európskou aférou,“ uvádza sa v správe výboru s tým, že členské štáty EÚ aktívne využívali tento nástroj na politické účely a na zakrývanie korupcie a trestnej činnosti. Niektoré vlády dokonca zašli tak ďaleko, že špehovací softvér vložili do systému „zámerne navrhnutého pre autoritársku vládu“, dodáva sa v správe.
In’t Veld tvrdí, že hoci sa na zneužívanie spywaru „väčšinou pozerá cez kľúčovú dierku národnej politiky“, v skutočnosti ide o „úplne európsku záležitosť“, ktorá sa priamo dotýka inštitúcií EÚ, poslancov Európskeho parlamentu, komisárov a úradníkov a ministrov Komisie.
Zákonodarkyňa ďalej poznamenala, že páchatelia tohto zneužívania v súčasnosti sedia v Európskej rade, čo ďalej narúša integritu volieb a rozhodovania v EÚ a ovplyvňuje širokú škálu európskych zákonov a politík.
In’t Veldová navrhla niekoľko opatrení na obmedzenie nezákonného používania špionážneho softvéru vládami EÚ, napríklad zavedenie moratória na používanie sledovacích systémov, pokiaľ nie sú splnené určité podmienky, a vytvorenie rámca pre „zodpovedné používanie“ takýchto nástrojov.
Výbor PEGA bol zriadený v marci s cieľom vyšetriť údajné nezákonné používanie špionážneho sledovacieho softvéru vrátane programu Pegasus vyvinutého v Izraeli, o ktorom sa zistilo, že bol použitý na sledovanie viac ako 50 000 ľudí vrátane novinárov, právnikov, prokurátorov a dokonca hláv štátov EÚ.
Zdroj: rt.com / YouTube
Preklad: InfoVojna
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…