domovina

Správa eurokomisie o právnom štáte na Slovensku je nekvalifikovaná, nepravdivá, smiešna a je to fraška, píše Fico v liste adresovanom von der Leyenovej

Bývalý trojnásobný ministerský predseda a šéf opozičnej strany Smer-SD Rober Fico poukazuje pkrem iného aj na verejné vyjadrenia dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a fabrikovaní dôkazov v trestných konaniach a znakoch policajného štátu.

Európska komisia je vzdialená od reálneho života v členských štátoch Európskej únii, tvrdí predseda Smeru Robert Fico v súvislosti so správou komisie o právnom štáte.

Nepáči sa mu, že si komisia nevšimla aj jeho trestné stíhanie, ktoré prezentuje ako zneužívanie trestného práva na likvidáciu opozície. V otvorenom liste predsedníčke komisie Ursule von der Leyenovej pripomína aj prípad nebohého exprezidenta polícia Milana Lučanského a advokáta Ľubomíra Krivočenka, ktorý zomrel tiež vo väzbe ale na Covid, ale aj bývalej nominantnky Smeru Moniky Jankovskej.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Európska komisia bola za posledných osemnásť mesiacov opakovane informovaná o hrubom zneužívaní trestného práva na likvidáciu opozície, o porušovaní práv obvinených, o fabulovaní dôkazov, či o podozrivých úmrtiach obvinených vo väzbe. Správa Európska komisie absolútne odignorovala túto realitu. Nemienim špekulovať, prečo sa tak stalo. Nie je však možné rešpektovať takéto očividné zavádzanie medzinárodnej verejnosti o situácii na Slovensku, ktorá nemá s právnym štátom nič spoločné,“ píše Fico v otvorenom liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

Fico sa v liste odvoláva aj na vyjadrenie ombudsmanky Márie Patakyovej, ktorá ešte 23. marca konštatovala, že advokát Krivočenko zomrel v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti čím došlo k porušeniu jeho základného práva na ochranu zdravia.

„O porušovaní iných práv obhajcu vo väzbe nehovoriac. Smrť bývalého prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského vo väzbe je opradená tajomstvami a vláde sa doteraz nepodarilo vyvrátiť obrovské podozrenia,“ tvrdí predseda Smeru, ktorý pripomenul aj osud bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktorá bolo pre podozrenie z korupcie vo väzbe viac ako rok, pričom polícia toto obdobie zbytočne naťahovala.

Znepokojení z Kolíkovej

Správa o stave právneho štátu vyjadrila znepokojenie z ústavnej reformy ministerky Márie Kolíkovej (SaS), ktorej navrhnutý a prijatý režim odvolávanie členov Súdnej rady znižuje záruky nezávislosti súdnictva. Ako kontroverznú tiež komisia vníma Kolíkoveou presadené zavedenie trestného činu ohýbania práva, ktorý je namierený proti sudcom. Komisia ale zároveň ocenila snahu o reformu Súdnej mapy a obzvlášť vznik samostatného správneho súdnictva.

Komisia poznamenáva, že pokračujú trestné konania v súvislosti s korupciou a zneužívaním úradu sudcov a iných zástupcov spravodlivosti a orgánov presadzovania práva. Zároveň však spomína znepokojenie nad pracovným prostredím advokátov na Slovensku. „Advokátska komora uviedla, že advokáti čelia pri výkone svojho povolania hrozbám a obťažovaniu,“ píše komisia. Dodáva, že aj vnímanie korupcie odborníkmi je za posledných päť rokov relatívne stabilné.

Správa pripomína, že časť verejnosti vníma problém s aplikáciou paragrafu 363 Trestného poriadku, pričom sama komisia voči nej kritická nie je. Skôr upozorňuje, že spolupráca viacerých štátnych orgánov zabezpečujúcich výkon práva nie je dobrá.

„Vo všeobecnosti by bolo obmedzenie právomoci generálneho prokurátora v súlade s európskymi normami, ktoré sa týkajú autonómie a vnútornej nezávislosti prokuratúry,“ uvádza sa v správe, ktorá konštatuje, že čoraz väčšie zhoršovanie efektívnosti súdnych konaní sa najmä v správnych veciach. Slovensku tiež naďalej chýba zákon o lobingu, lepšia ochrana novinárov a väčšia redakčná nezávislosť verejnoprávnych mé­dií.

Som štvrtýkrát obvinený, píše Fico

Predseda Smeru nezabudol spomenúť ani vlastné trestné stíhanie za zneužitie právomoci verejného činiteľa, ohrozenie daňového tajomstva a najmä založenie zločineckej skupiny. „Nemienim sa sťažovať, ale ako predseda najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany som štvrtýkrát obvinený, vo všetkých prípadoch výlučne za politickú prácu a za organizovanie tlačových konferencií, kde sme poskytovali pravdivé informácie o trestnej činnosti politických oponentov,“ pripomenul Fico vlastné problémy so zákonom.

Podľa Fica je ale táto správa nekvalifikovaná, nepravdivá a pôsobí smiešne. „Po prečítaní Správy Európskej komisie o právnom štáte na Slovensku z 13. júla 2022 musí mať každý pocit, že na Slovensku je všetko v súlade s medzinárodnými štandardmi. Musím však správu odmietnuť ako nekvalifikovanú a nepravdivú. Stačí sa pozrieť na zdroje, z ktorých Európska komisia čerpala,“pokračuje Fico.

Na záver komisiu vyzýva k väčšej aktivite. „Chápem, že má širokú agendu a že Slovensko je malá krajina, ktorú v súčasnosti na Európskej rade zastupuje premiér súhlasiaci bez odporu so všetkým. Ak si Európska komisia chce zachovať akú takú mieru dôveryhodnosti, musí sa doslova kritickou situáciou na Slovensku, kde dochádza ku všetkým porušeniam princípov právneho štátu, zaoberať,“ vyzval na záver Fico.


OTVORENÝ LIST PREDSEDNÍČKE EURÓPSKEJ KOMISIE URSULE VON DER LEYENOVEJ

Vážená pani predsedníčka Európskej komisie,

pri prejavení všetkej úcty a rešpektu k práci Európskej komisie (ďalej len „EK“) musím skonštatovať, že Správa o právnom štáte (Slovensko) z 13. júla 2022 (Rule of Law Report Slovakia) je nepríjemným dôkazom toho, ako je EK vzdialená od reálneho života v členských štátoch Európskej únii.

EK bola za posledných osemnásť mesiacov opakovane informovaná o hrubom zneužívaní trestného práva na likvidáciu opozície, o porušovaní práv obvinených, o fabulovaní dôkazov, či o podozrivých úmrtiach obvinených vo väzbe. Správa EK absolútne odignorovala túto realitu. Nemienim špekulovať, prečo sa tak stalo. Nie je však možné rešpektovať takéto očividné zavádzanie medzinárodnej verejnosti o situácii na Slovensku, ktorá nemá s právnym štátom nič spoločné.

Najlepšou odpoveďou na Správu EK, ktorá je fraškou, sú verejné vyjadrenia dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave E. Burdu z 13. júla 2022 k situácii na Slovensku. Stačí citovať toto: „Začali sa hľadať dôkazy len v neprospech obvinených, zdá sa, že dôkazy začali aj fabrikovať, umelo vytvárať…“ Situáciu otvorene prirovnáva k policajnému štátu a dodáva: „Na Slovensku sa môže stať komukoľvek čokoľvek a ja nechcem žiť v takom štáte.“

Ešte brutálnejším popretím správy EK je konštatovanie slovenského verejného ochrancu práv (ombudsman) M. Patakyovej z 23. marca 2022, ktorá „má za preukázané, že v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia Ľubomíra Krivočenka.“ Obhajca Ľ. Krivočenko bol v jednej z politických káuz obvinený a vzatý do väzby, kde zomrel na Covid, lebo mu nebola poskytnutá základná starostlivosť. Vládni predstavitelia len sucho skonštatovali, že nemali pre obvineného vo väzbe pľúcnu ventiláciu, hoci v danom čase ich bolo v civilných nemocniciach na Slovensku voľných 37. O porušovaní iných práv obhajcu vo väzbe nehovoriac. Smrť bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála M. Lučanského vo väzbe je opradená tajomstvami a vláde sa doteraz nepodarilo vyvrátiť obrovské podozrenia.

Správa EK pôsobí smiešne, ak je porovnaná s medializovanými informáciami o zaobchádzaní vo väzbe s ďalšou politicky obvinenou osobou – bývalou štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti SR M. Jankovskou. Prvý kontakt s rodinou jej bol umožnený až po troch mesiacoch, za 53 dní vo väzbe (väzba trvala viac ako rok) polícia vypočula iba jedného svedka, bola vystavená hrubému nátlaku, čelí vážnym zdravotným problémom.

Ústavný súd SR už minimálne v 17 prípadoch konštatoval porušenie ľudských práv osôb vo výkone väzby, pričom najčastejším porušovateľom je konkrétny senát Najvyššieho súdu SR a sudca, ktorý sa hlási k politike jednej z vládnych strán, dokonca bol za túto stranu nominovaný aj na funkciu generálneho prokurátora SR.

Vážená pani predsedníčka EK,

systém hrubého zneužívania trestného práva proti opozícii kryje Úrad špeciálnej prokuratúry, na čele ktorého stojí nominant súčasnej vlády, dlhoročný politik a politický oponent súčasnej opozície. Je právoplatne odsúdený za zabitie človeka na priechode pre chodcov, má preukázateľné kontakty s najzávadnejšími osobami, nikto nespochybňuje, že podvodom získal justičnú skúšku. Ako uvádza citovaný dekan právnickej fakulty „špeciálna prokuratúra dáva na prvé miesto zatváranie ľudí.“ Tomuto úradu významne asistuje Špecializovaný trestný súd, na čele ktorého stojí predseda, ktorý po dopravnej nehode odmietol skúšku na alkohol a ktorý už predtým riadil motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Na čele je Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá vyšetruje politické prípady, je osoba podozrivá zo vzatia úplatku, to isté platí o samotnom ministrovi vnútra SR.

NAKA používa brutálne metódy práce, kedy sú dnes viacerí policajti z NAKA obvinení z vážnych zločinov zneužívania právomoci a marenia spravodlivosti. Je relevantne preukázané, že v jednom prípade policajti NAKA hovorili o tom, že zapália auto vyšetrovateľke polície, ktorá ich zločiny vyšetrovala. Je absurdné, že vláda týchto obvinených policajtov NAKA povýšila a ponechala ich v službe, kde pokračujú vo vyšetrovaní politických káuz.

NAKA a špeciálna prokuratúra pracujú so zločincami – univerzálnymi svedkami a udavačmi, ktorí vystupujú vo všetkých citlivých prípadoch, hoci sú sami obvinení z najzávažnejšej trestnej činnosti. Aby sa vyhli trestom, vymýšľajú si dôkazy a dostávajú za to obrovské výhody. Jeden z takýchto udavačov svedčí v 86 prípadoch. Udavači sú pre súčasnú vládu natoľko dôležití, že keď traja z nich mali byť zadržaní iným policajným útvarom, minister vnútra SR odsúhlasil prerušenie policajného zásahu, čo im umožnilo ujsť.

Vážená pani predsedníčka EK,

vyššie uvedené sú len čriepky z obludností, ktoré pácha časť trestných orgánov na Slovensku pod priamym riadením vlády SR s cieľom zlikvidovať opozíciu. Nemienim sa sťažovať, ale ako predseda najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany som štvrtýkrát obvinený, vo všetkých prípadoch výlučne za politickú prácu a za organizovanie tlačových konferencií, kde sme poskytovali pravdivé informácie o trestnej činnosti politických oponentov. EK bola dostatočne informovaná o všetkých podrobnostiach, ale nikto z jej relevantných predstaviteľov neprejavil žiadny záujem o prešetrenie neudržateľnej situácie na Slovensku. V tomto duchu, žiaľ, prebehlo aj stretnutie komisára D. Reyndersa (spravodlivosť) s predstaviteľmi opozície v Bratislave, na ktorom komisár doslova odignoroval ľahko overiteľné tvrdenia a široko medializované informácie.

Vážená pani predsedníčka EK,

po prečítaní Správy EK o právnom štáte na Slovensku z 13. júla 2022 musí mať každý pocit, že na Slovensku je všetko v súlade s medzinárodnými štandardmi. Musím však správu odmietnuť ako nekvalifikovanú a nepravdivú. Stačí sa pozrieť na zdroje, z ktorých EK čerpala. Chápem, že EK má širokú agendu a že Slovensko je malá krajina, ktorú v súčasnosti na Európskej rade zastupuje premiér súhlasiaci bez odporu so všetkým. Ak si EK chce zachovať akú takú mieru dôveryhodnosti, musí sa doslova kritickou situáciou na Slovensku, kde dochádza ku všetkým porušeniam princípov právneho štátu, zaoberať.

S úctou 

Robert Fico

predseda politickej strany SMER – sociálna demokracia


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

9 minút ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

6 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

6 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

7 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

7 hodín ago