Spotrebiteľské ceny sa v Rakúsku zvýšili v júli proti rovnakému mesiacu minulého roka o 9,2 %, čo predstavuje najvyššiu mieru inflácie od marca 1975.
Spotrebiteľské ceny v Rakúsku pokračovali v zrýchľovaní tempa rastu aj v júli, pričom v tomto mesiaci dosiahla miera inflácie najvýraznejšiu úroveň za viac než 47 rokov. Poukázali na to koncom týždňa zverejnené predbežné údaje rakúskeho štatistického úradu. Informoval o tom server RTTNews.
Spotrebiteľské ceny sa v Rakúsku zvýšili v júli proti rovnakému mesiacu minulého roka o 9,2 %, čo predstavuje najvyššiu mieru inflácie od marca 1975. V júni rast dosiahol 8,7 %.
Ako povedal šéf rakúskeho štatistického úradu Tobias Thomas, pod vysoký júlový rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä zvýšené náklady domácností na energie a pohonné látky. V raste však pokračujú aj ceny potravín a ceny v reštauráciách.
Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v Rakúsku zvýšili v júli o 0,8 %. Oproti vývoju v júni sa tak tempo rastu spomalilo, keď v júni v porovnaní s májom vzrástli spotrebiteľské ceny v Rakúsku o 1,4 %.
Harmonizovaná miera inflácie dosiahla v júli v medziročnom porovnaní 9,3 % oproti 8,7-percentnému rastu v júni. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa harmonizované spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,5 %.
Čistý zisk Erste Group v 1. polroku vzrástol na 1,14 miliardy eur
Zvýšenie úrokových sadzieb a rastúci dopyt podporili v 1. polroku výsledky rakúskej bankovej skupiny Erste Group.
Čistý zisk za prvých 6 mesiacov 2022 stúpol na 1,14 miliardy eur z 918 miliónov eur v rovnakom období pred rokom.
Objem poskytnutých úverov v 1. polroku vzrástol o 6,3 % na 191,5 miliardy eur. Vysoký dopyt bol predovšetkým po hypotékach a firemných úveroch.
Nárast úverovania spoločne so zvýšením úrokových sadzieb v Česku, Maďarsku a Rumunsku spôsobil, že úrokové výnosy sa zvýšili o 15,9 % na 2,84 miliardy eur. Výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 10,5 % na 1,21 miliardy eur.
Skupina, ktorej členom je aj Slovenská sporiteľňa (SLSP), počíta v tomto roku s čistým rastom úverov na vyššej jednocifernej úrovni.
Zdroj: hnonline.sk / openiazoch.zoznam.sk
KNIHA: JuhoSlávia. Mier, vojna a rozpad
Americký filozof a lingvista Noam Chomsky
Je agresívny, vrieska po kolegoch. Nepoučiteľný, trestaný zabijak Lipšic sa po zrušení ÚŠP úplne prestal ovládať
Nový průlom u Belgorodu, Rusové mají první ztráty: „Skupiny jsou obklíčeny, žádají o pomoc“. Úsvit nad Oděsou
Kursk: Kde umírají ti nejlepší z NATO – Jonas E. Alexis
VIDEO: Šokujúce svedectvo Elona Muska o 14 „kúzelných“ počítačoch na amerických ministerstvách, ktoré vykonávajú nedohľadateľné platby „z ničoho“ v rádoch biliónov dolárov na čierne projekty.
Blanár: OSN mi neposlala žiaden list
Politico: Konfiškácia zmrazeného ruského majetku by bolo „vojnovým aktom“
Podivné tajomstvo Pauliho efektu
USA chcú hospodársky ovládnuť Ukrajinu. Aj „atómky“ by sa zišli
Režim diktátora Zelenského uzákonil streľbu do neozbrojených demonštrantov
Už aj umelá inteligencia je zradca. „Prebehla“ k Rusom?
Slovensko pevne drží chrbát priateľom v Srbsku
Voda? Nedocenený poklad
1900 vedcov hovorí, že „zmenu klímy nespôsobuje CO2“ – skutočné hnutie za životné prostredie bolo unesené
Britské impérium žije. Jeho cieľom je zničiť USA
Európski lídri si uvedomujú porážku Ukrajiny, hovorí Orbán
VIDEO: Iniciatíva Východný štít bude trvalou obrannou prioritou EÚ, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk
VIDEO: Donald Trump podpísal dekrét, ktorým sa zruší federálne ministerstvo školstva a prinavrátia sa vzdelávacie právomoci jednotlivým štátom únie.
Vojnoví štváči v EÚ chcú masívne zbrojiť proti Rusku a zariadenia Bundeswehru medzitým musia strážiť súkromné bezpečnostné služby, pretože nemecká armáda na to nemá dostatok personálu.
zo sekcie
Spotrebiteľské ceny v Rakúsku vzrástli najprudšie za vyše 47 rokov. Rakúska banková skupina Erste Group sa medzitým teší zo zisku vyše miliardy eur vďaka zvyšovaniu úrokov
Spotrebiteľské ceny v Rakúsku vzrástli najprudšie za vyše 47 rokov. Rakúska banková skupina Erste Group sa medzitým teší zo zisku vyše miliardy eur vďaka zvyšovaniu úrokov
Spotrebiteľské ceny v Rakúsku vzrástli najprudšie za vyše 47 rokov. Rakúska banková skupina Erste Group sa medzitým teší zo zisku vyše miliardy eur vďaka zvyšovaniu úrokov