Ruský minister obrany Sergej Šojgu vo svojom prejave vyhlásil, že Rusko pokračuje v nastolovaní mieru na obsadených ukrajinských územiach, a obvinil Západ, že jeho dodávky zbraní na Ukrajinu predlžujú konflikt a zvyšujú počty obetí.
Spomalenie tempa ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine je zámerné a má minimalizovať počet civilných obetí, vyhlásil dnes podľa agentúry TASS ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Počas vystúpenia na stretnutí ministrov obrany Šanghajskej organizácie pre spoluprácu tvrdil, že operácia, ako Rusko oficiálne nazýva vojnu na Ukrajine, pokračuje podľa zamýšľaného plánu a budú dosiahnuté všetky jej ciele.
„Robí sa všetko preto, aby sa predišlo obetiam medzi civilným obyvateľstvom. To samozrejme spomaľuje tempo ofenzívy, avšak robíme tak zámerne,“ citovala Šojgu agentúra TASS.
Moskva od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá trvá už šesť mesiacov, vyhlasuje, že neútočí na civilistov. Správy, ktoré prichádzajú od ukrajinských predstaviteľov alebo z nezávislých médií však hovoria o častých zásahoch rezidenčných oblastí, zdravotníckych zariadení alebo škôl v ukrajinských mestách a o úmrtiach a zraneniach miestnych obyvateľov.
Šojgu vo svojom prejave tiež tvrdil, že ruská invázia na Ukrajinu bola potrebná, pretože Kyjev predstavoval „skutočnú hrozbu“ pre obyvateľov ukrajinského Donbasu, priemyselnej oblasti na východnej Ukrajine s početným ruskojazyčným obyvateľstvom, aj pre Rusko.
Šojgu tiež vyhlásil, že Rusko pokračuje v nastolovaní mieru na obsadených ukrajinských územiach, a obvinil Západ, že jeho dodávky zbraní na Ukrajinu predlžujú konflikt a zvyšujú počty obetí.
Ruský minister obrany ďalej povedal, že „ukrajinské vojenské sily používajú taktiku spálenej krajiny“, správajú sa ako teroristi a hrubo porušujú medzinárodné normy. „Využívajú obytné budovy, školy, nemocnice, škôlky ako palebné postavenie, umiestňujú do nich tanky a delostrelectvo a skrývajú sa za obyvateľstvom ako ľudský štít,“ vysvetlil Šojgu. Minister obrany dodal, že Ozbrojené sily Ukrajiny používajú protipechotné míny Lepestok a cielene ostreľujú obce s jasným cieľom spôsobiť čo najväčšie škody infraštruktúre a civilistom.
Deklarácia o vzniku SCO, v ktorej dominantné postavenie majú Rusko a Čína, bola podpísaná v Šanghaji v roku 2001. Ďalšími členmi regionálneho bezpečnostného zoskupenia sú bývalé sovietske stredoázijské republiky Kirgizsko, Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan, ako aj India a Pakistan.
Zdroj: echo24.cz / rumble.com / InfoVojna
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…