svet

Spojenectvo Ruska a Číny proti NATO v Pobaltí

Politická únia Ruska a Číny sa dostáva na kvalitatívne novú úroveň.

Kremeľ oznámil, že čínsky prezident Si Ťin-pching podporil iniciatívu ruského prezidenta Vladimira Putina o písomných zárukách Západu nerozširovať vojenskú prítomnosť NATO na hraniciach Ruskej federácie. Peking zasahuje do geopolitického boja vo východnej Európe na strane Moskvy a robí vážny krok k synchronizácii svojich zahraničnopolitických aktivít vo východnej Európe s Ruskom. Tento rusko-čínsky tandem neveští nič dobré pre proamerických limitrofov na hraniciach Ruskej federácie.

„Keďže Ťin-pching výslovne potvrdil, že podporuje požiadavky Ruska na záruky, tak si to, samozrejme, dobre uvedomuje a chápe to hlavné – to, čo má Rusko na svojich západných hraniciach,“ povedal o obsahu stretnutia vo forme videorozhovoru medzi Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom ruský prezidentský poradca v oblasti zahraničnej politiky Jurij Ušakov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

To, čo tvrdí predstaviteľ Kremľa, je významné tak pre svetovú, ako aj európsku politiku.

Čínsky líder zasiahol do vojensko-politického zápasu medzi Ruskom a USA vo východnej Európe, podporil Moskvu v jej hlavnej strategickej požiadavke pre Washington: právne garantovať odmietnutie ďalšieho rozširovania prítomnosti NATO na ruských hraniciach.

Navyše nielenže podporil, ale aj súhlasil s tým, že ruská strana jeho pozíciu zverejní: podporiac túto požiadavku Putina smerom k Západu, bola studená sprcha pre „víťazov studenej vojny“.

„Strany sa dohodli, že budú v tejto veci udržiavať kontakty. A budeme informovať našich čínskych kolegov o tom, ako sa budú vyvíjať rokovania a kontakty v tomto smere s americkými partnermi a partnermi NATO,“ oznámil Jurij Ušakov o dohodách Putina s prezidentom ČĽR.

Toto vyhlásenie nie je o nič menej dôležité ako predchádzajúce.

Čína robí významný krok smerom k synchronizácii zahraničnopolitických aktivít vo východnej Európe s Ruskom. Navyše s prihliadnutím na ruské záujmy a zosúladenie čínskych záujmov s nimi. Je veľká pravdepodobnosť, že v regióne skutočne vznikne rusko-čínsky tandem? Áno, sú na to všetky predpoklady.

Po prvé, úroveň rusko-čínskych vzťahov je dnes vyššia ako kedykoľvek predtým v histórii. Vladimir Putin ich označil za „skutočný príklad medzištátnej spolupráce v dvadsiatom prvom storočí“.

Po druhé, Moskva a Peking majú spoločného nepriateľa – Washington, ktorý proti obom používa taktiku „zadržiavania“ budovaním oblúka nestability z proamerických režimov nepriateľských voči Rusku a Číne pozdĺž obvodu ich hraníc.

Po tretie, Rusko a Čína sa dokonale dopĺňajú. Ekonomická sila Číny posilňuje Rusko a vojenská sila Ruska posilňuje Čínu.

Po štvrté, skúsenosť s príchodom Číňanov do oblastí blízkeho zahraničia Ruskej federácie sa ukázala byť pre Moskvu prínosom. Zložitý a problematický región ako Stredná Ázia ohrozuje bezpečnosť Ruska oveľa menej ako východná Európa, pretože je tam oveľa viac Číny, oveľa menej Ameriky a takmer žiadna Európa.

Príchod Číny do Strednej Ázie pomohol stabilizovať krajiny tohto regiónu, zatiaľ čo prítomnosť Západu vo východnej Európe ženie Ukrajinu a Pobaltie do katastrofy.

Po piate, Čína sa už niekoľko rokov aktívne presúva do východnej Európy a čelí tam rovnakým problémom ako Moskva. Napríklad na svojej ceste natrafila na malú, no veľmi zlomyseľnú krajinu ako Litvu, ktorá, aby upútala pozornosť Spojených štátov, usporiadala demonštračné štekanie na Peking. To znamená, že vo vzťahu k Číne urobila to isté, čo vo všetkých predchádzajúcich rokoch voči Rusku.

Čína reagovala na nepriateľstvo Litvy neporovnateľne tvrdšie ako Rusko. Vilnius dostal za šesť mesiacov od Číny takú príučku akú nedostal od Ruska za 30 rokov. Faktické prerušenie diplomatických vzťahov s Litvou. Systematické prekážky vývozu litovských výrobkov do Číny a dovozu čínskych výrobkov do Litvy a hrozby zahraničným spoločnostiam, že zatvoria prístup na čínsky trh, ak budú obchodovať s Litvou.

Synchronizácia politiky Ruska a Číny vo východnej Európe znamená teda okrem iného aj zjednotenie úsilia v boji proti nepriateľským aktivitám štátov ako Litva, ktorá to bude mať vďaka rusko-čínskeho tandemu v pohraničnej oblasti Ruska a NATO ťažké.

Dnes už len faktor Kaliningradu bráni Rusku reagovať na nepriateľstvo Litvy tvrdými čínskymi metódami. Litva však robí všetko pre to, aby tento faktor prekonala a nabáda Moskvu so svojou rusofóbiou, aby investovala do strategickej autonómie Kaliningradskej oblasti.

Len čo tento proces dospeje do záverečnej fázy a Kaliningradská oblasť bude úplne nezraniteľná voči takému nenormálnemu susedovi, akým je Litovská republika, tej veru potom nebude čo závidieť.

Technológie otestované Čínou pri tvrdom a rozhodnom potrestaní Vilniusu za nepriateľské aktivity už nebude používať vzdialená krajina na druhom konci Eurázie, ale priamy sused Litvy a jej hlavný obchodný a ekonomický partner.

A potom bude pre litovských politikov zbytočné strácať čas žalovaním sa Washingtonu. Bude lepšie okamžite sa ponáhľať na letisko vo Vilniuse a odletieť z Litvy, kam ich oči povedú.

Alexander Nosovič, Rubaltic.Ru/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Nová séria ruských útokov na ciele v Kyjeve, jeho okolí, ako aj v Sumskej oblasti

V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…

20 minút ago

Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády

Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…

4 hodiny ago

Slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predvolebnou témou, tvrdí Fico po stretnutí s Maďarskou alianciou

Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…

4 hodiny ago

Slovensko vysiela nového veľvyslanca do Moskvy

Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…

4 hodiny ago

Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov

Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…

4 hodiny ago

Nikto nedokáže tak zhovädiť českého prezidenta, ako len on sám

Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…

4 hodiny ago