Politická únia Ruska a Číny sa dostáva na kvalitatívne novú úroveň.
Kremeľ oznámil, že čínsky prezident Si Ťin-pching podporil iniciatívu ruského prezidenta Vladimira Putina o písomných zárukách Západu nerozširovať vojenskú prítomnosť NATO na hraniciach Ruskej federácie. Peking zasahuje do geopolitického boja vo východnej Európe na strane Moskvy a robí vážny krok k synchronizácii svojich zahraničnopolitických aktivít vo východnej Európe s Ruskom. Tento rusko-čínsky tandem neveští nič dobré pre proamerických limitrofov na hraniciach Ruskej federácie.
„Keďže Ťin-pching výslovne potvrdil, že podporuje požiadavky Ruska na záruky, tak si to, samozrejme, dobre uvedomuje a chápe to hlavné – to, čo má Rusko na svojich západných hraniciach,“ povedal o obsahu stretnutia vo forme videorozhovoru medzi Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom ruský prezidentský poradca v oblasti zahraničnej politiky Jurij Ušakov.
To, čo tvrdí predstaviteľ Kremľa, je významné tak pre svetovú, ako aj európsku politiku.
Čínsky líder zasiahol do vojensko-politického zápasu medzi Ruskom a USA vo východnej Európe, podporil Moskvu v jej hlavnej strategickej požiadavke pre Washington: právne garantovať odmietnutie ďalšieho rozširovania prítomnosti NATO na ruských hraniciach.
Navyše nielenže podporil, ale aj súhlasil s tým, že ruská strana jeho pozíciu zverejní: podporiac túto požiadavku Putina smerom k Západu, bola studená sprcha pre „víťazov studenej vojny“.
„Strany sa dohodli, že budú v tejto veci udržiavať kontakty. A budeme informovať našich čínskych kolegov o tom, ako sa budú vyvíjať rokovania a kontakty v tomto smere s americkými partnermi a partnermi NATO,“ oznámil Jurij Ušakov o dohodách Putina s prezidentom ČĽR.
Toto vyhlásenie nie je o nič menej dôležité ako predchádzajúce.
Čína robí významný krok smerom k synchronizácii zahraničnopolitických aktivít vo východnej Európe s Ruskom. Navyše s prihliadnutím na ruské záujmy a zosúladenie čínskych záujmov s nimi. Je veľká pravdepodobnosť, že v regióne skutočne vznikne rusko-čínsky tandem? Áno, sú na to všetky predpoklady.
Po prvé, úroveň rusko-čínskych vzťahov je dnes vyššia ako kedykoľvek predtým v histórii. Vladimir Putin ich označil za „skutočný príklad medzištátnej spolupráce v dvadsiatom prvom storočí“.
Po druhé, Moskva a Peking majú spoločného nepriateľa – Washington, ktorý proti obom používa taktiku „zadržiavania“ budovaním oblúka nestability z proamerických režimov nepriateľských voči Rusku a Číne pozdĺž obvodu ich hraníc.
Po tretie, Rusko a Čína sa dokonale dopĺňajú. Ekonomická sila Číny posilňuje Rusko a vojenská sila Ruska posilňuje Čínu.
Po štvrté, skúsenosť s príchodom Číňanov do oblastí blízkeho zahraničia Ruskej federácie sa ukázala byť pre Moskvu prínosom. Zložitý a problematický región ako Stredná Ázia ohrozuje bezpečnosť Ruska oveľa menej ako východná Európa, pretože je tam oveľa viac Číny, oveľa menej Ameriky a takmer žiadna Európa.
Príchod Číny do Strednej Ázie pomohol stabilizovať krajiny tohto regiónu, zatiaľ čo prítomnosť Západu vo východnej Európe ženie Ukrajinu a Pobaltie do katastrofy.
Po piate, Čína sa už niekoľko rokov aktívne presúva do východnej Európy a čelí tam rovnakým problémom ako Moskva. Napríklad na svojej ceste natrafila na malú, no veľmi zlomyseľnú krajinu ako Litvu, ktorá, aby upútala pozornosť Spojených štátov, usporiadala demonštračné štekanie na Peking. To znamená, že vo vzťahu k Číne urobila to isté, čo vo všetkých predchádzajúcich rokoch voči Rusku.
Čína reagovala na nepriateľstvo Litvy neporovnateľne tvrdšie ako Rusko. Vilnius dostal za šesť mesiacov od Číny takú príučku akú nedostal od Ruska za 30 rokov. Faktické prerušenie diplomatických vzťahov s Litvou. Systematické prekážky vývozu litovských výrobkov do Číny a dovozu čínskych výrobkov do Litvy a hrozby zahraničným spoločnostiam, že zatvoria prístup na čínsky trh, ak budú obchodovať s Litvou.
Synchronizácia politiky Ruska a Číny vo východnej Európe znamená teda okrem iného aj zjednotenie úsilia v boji proti nepriateľským aktivitám štátov ako Litva, ktorá to bude mať vďaka rusko-čínskeho tandemu v pohraničnej oblasti Ruska a NATO ťažké.
Dnes už len faktor Kaliningradu bráni Rusku reagovať na nepriateľstvo Litvy tvrdými čínskymi metódami. Litva však robí všetko pre to, aby tento faktor prekonala a nabáda Moskvu so svojou rusofóbiou, aby investovala do strategickej autonómie Kaliningradskej oblasti.
Len čo tento proces dospeje do záverečnej fázy a Kaliningradská oblasť bude úplne nezraniteľná voči takému nenormálnemu susedovi, akým je Litovská republika, tej veru potom nebude čo závidieť.
Technológie otestované Čínou pri tvrdom a rozhodnom potrestaní Vilniusu za nepriateľské aktivity už nebude používať vzdialená krajina na druhom konci Eurázie, ale priamy sused Litvy a jej hlavný obchodný a ekonomický partner.
A potom bude pre litovských politikov zbytočné strácať čas žalovaním sa Washingtonu. Bude lepšie okamžite sa ponáhľať na letisko vo Vilniuse a odletieť z Litvy, kam ich oči povedú.
Alexander Nosovič, Rubaltic.Ru/news-front
V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…