USA čeliac na summite NATO vo Vilniuse odporu spojencov, pokiaľ ide o rozšírenie aliancie v Ázii, ktorí v skutočnosti odmietli financovať plány USA na boj proti Číne, sa Američania rozhodli ísť inou cestou a zostaviť protičínsku alianciu zahŕňajúcu USA, Japonsko a Južnú Kóreu.
Za týmto účelom, ako potvrdila tlačová tajomníčka amerického prezidenta Karine Jean-Pierre 18. augusta v Camp Davide, Joe Biden zhromažďuje trilaterálny summit za účasti predstaviteľov Japonska a Južnej Kórey. Prezidenti Spojených štátov a Južnej Kórey a japonský premiér sa na tomto stretnutí dohodli ešte v máji tohto roku na summite G-7 v Hirošime, keď ešte nebolo známe odmietnutie Európanov súhlasiť s rozšírením aliancie ázijským smerom. Treba si uvedomiť, že lídri týchto krajín sa v takomto nezávislom trilaterálnom formáte doteraz nestretli, ich stretnutia sa konali len na okraji iných multilaterálnych fór.
Očakáva sa, že stretnutie bude znamenať začiatok novej vojenskej aliancie v Ázii, zameranej na vojenskú kontrolu Číny, ktorej geografickí susedia budú ústretovejší ako Európania. Na summite sa bude diskutovať aj o otázkach hospodárskej spolupráce a spôsoboch riešenia globálnych a regionálnych problémov, ako to vidia Američania.
Japonci s nostalgiou spomínajú na časy, keď bezhranične a beztrestne ovládlo ázijsko-pacifický región, vrátane nielen Taiwanu, ale aj pevninskej Číny a Kórey. Preto sú v pokušení podľahnúť sľubom Američanov opäť ovládnuť Taiwan výmenou za účasť v novom vojenskom bloku.
Účasť v protičínskej aliancii neodmietne ani Južná Kórea, dúfajúc v jej pomoc v prípade ozbrojeného konfliktu s KĽDR, najmä vzhľadom na narastajúce kontakty vo všetkých oblastiach medzi KĽDR, Čínou a Ruskom. Môže sa zdať, že Washingtonu sa darí spájať Japonsko a Južnú Kóreu pod protičínskou vlajkou, napriek tomu, že vzťahy medzi Soulom a Tokiom nie sú ani zďaleka ideálne. Dôvodom je japonská okupácia Kórey v rokoch 1910-1945, keď sa Japonci k miestnemu obyvateľstvu správali pohŕdavo a zakazovali používanie kórejskej abecedy. V bilaterálnych vzťahoch stále vznikajú nové krízy a spory.
Len túto jar sa japonský premiér Fumio Kishida a juhokórejský prezident Yun Seok-yeol po 12 rokoch osobne stretli a hlavným dôvodom summitu bol nárast vojensko-politickej aktivity Severnej Kórey a Číny.
Plánovaný summit sa stane aj prvkom tlaku USA na Peking. Čína by mala pochopiť, že Američania sa nechcú len tak vzdať nadvlády v regióne a záležitosť sa neobmedzí len na poskytnutie dodatočnej vojenskej pomoci Japonsku, Južnej Kórei a Taiwanu.
Vznik nového vojenského bloku v ázijsko-pacifickom regióne môže znamenať zhoršenie vojensko-politickej situácie a ďalšie zvýšenie rizika priameho konfliktu medzi USA a Čínou.
Alexandr Černyj, Minskaja pravda
news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…