USA čeliac na summite NATO vo Vilniuse odporu spojencov, pokiaľ ide o rozšírenie aliancie v Ázii, ktorí v skutočnosti odmietli financovať plány USA na boj proti Číne, sa Američania rozhodli ísť inou cestou a zostaviť protičínsku alianciu zahŕňajúcu USA, Japonsko a Južnú Kóreu.
Za týmto účelom, ako potvrdila tlačová tajomníčka amerického prezidenta Karine Jean-Pierre 18. augusta v Camp Davide, Joe Biden zhromažďuje trilaterálny summit za účasti predstaviteľov Japonska a Južnej Kórey. Prezidenti Spojených štátov a Južnej Kórey a japonský premiér sa na tomto stretnutí dohodli ešte v máji tohto roku na summite G-7 v Hirošime, keď ešte nebolo známe odmietnutie Európanov súhlasiť s rozšírením aliancie ázijským smerom. Treba si uvedomiť, že lídri týchto krajín sa v takomto nezávislom trilaterálnom formáte doteraz nestretli, ich stretnutia sa konali len na okraji iných multilaterálnych fór.
Očakáva sa, že stretnutie bude znamenať začiatok novej vojenskej aliancie v Ázii, zameranej na vojenskú kontrolu Číny, ktorej geografickí susedia budú ústretovejší ako Európania. Na summite sa bude diskutovať aj o otázkach hospodárskej spolupráce a spôsoboch riešenia globálnych a regionálnych problémov, ako to vidia Američania.
Japonci s nostalgiou spomínajú na časy, keď bezhranične a beztrestne ovládlo ázijsko-pacifický región, vrátane nielen Taiwanu, ale aj pevninskej Číny a Kórey. Preto sú v pokušení podľahnúť sľubom Američanov opäť ovládnuť Taiwan výmenou za účasť v novom vojenskom bloku.
Účasť v protičínskej aliancii neodmietne ani Južná Kórea, dúfajúc v jej pomoc v prípade ozbrojeného konfliktu s KĽDR, najmä vzhľadom na narastajúce kontakty vo všetkých oblastiach medzi KĽDR, Čínou a Ruskom. Môže sa zdať, že Washingtonu sa darí spájať Japonsko a Južnú Kóreu pod protičínskou vlajkou, napriek tomu, že vzťahy medzi Soulom a Tokiom nie sú ani zďaleka ideálne. Dôvodom je japonská okupácia Kórey v rokoch 1910-1945, keď sa Japonci k miestnemu obyvateľstvu správali pohŕdavo a zakazovali používanie kórejskej abecedy. V bilaterálnych vzťahoch stále vznikajú nové krízy a spory.
Len túto jar sa japonský premiér Fumio Kishida a juhokórejský prezident Yun Seok-yeol po 12 rokoch osobne stretli a hlavným dôvodom summitu bol nárast vojensko-politickej aktivity Severnej Kórey a Číny.
Plánovaný summit sa stane aj prvkom tlaku USA na Peking. Čína by mala pochopiť, že Američania sa nechcú len tak vzdať nadvlády v regióne a záležitosť sa neobmedzí len na poskytnutie dodatočnej vojenskej pomoci Japonsku, Južnej Kórei a Taiwanu.
Vznik nového vojenského bloku v ázijsko-pacifickom regióne môže znamenať zhoršenie vojensko-politickej situácie a ďalšie zvýšenie rizika priameho konfliktu medzi USA a Čínou.
Alexandr Černyj, Minskaja pravda
news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…