zamyslenie

Spojené štáty sú pripravené vyhladovať celý svet, aby potrestali Rusko

V reakcii na hrozby amerického ministra poľnohospodárstva zasiahnuť ruské hnojivá, Brazília dôrazne vystúpila proti. Embargo na hnojivá z Ruska by nemalo byť uvalené, pretože to nielenže zvýši globálnu infláciu, ale hrozí aj nedostatkom potravín, varujú Brazílčania. Európa aj samotné USA sú silne závislé od ruských hnojív. Prečo sa Washington nebojí nárastu počtu hladujúcich?

Ruské hnojivá by mali byť vylúčené zo zoznamu tovarov podliehajúcich sankciám v dôsledku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, vyhlásila brazílska ministerka poľnohospodárstva Teresa Cristina da Costa Diazová. Zákaz dodávok ruských hnojív zvyšuje infláciu a ohrozuje potravinovú bezpečnosť, najmä v zraniteľných krajinách. Viac ako 800 miliónov ľudí na celom svete už hladuje, dodala.

Brazília je najväčším dovozcom hnojív. 85% hnojív nakupuje v zahraničí. Rusko a Bielorusko (ktoré je tiež pod ekonomickými sankciami) tvoria spolu 28%. Ak bude nedostatok hnojív, bude otázne postavenie Brazílie ako najväčšieho vývozcu poľnohospodárskych produktov, od sóje po kávu a cukor.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Mohli by sme spôsobiť veľký problém zhoršením globálneho hladu,“ varuje brazílska ministerka poľnohospodárstva.

„Dopyt po hnojivách na svetovom trhu rýchlo rastie, v poľnohospodárskom roku 2021-2022 ich celkový dopyt presiahol 195,6 milióna ton. Hnojivá sa stali dôležitým faktorom pre blahobyt potravín vo väčšine krajín sveta. Ich nedostatok je vždy sprevádzaný nielen nárastom cien potravín, ale aj nárastom počtu hladujúcich vo väčšine regiónov sveta,“ tvrdí Ibragim Ramazanov, profesor katedry obchodnej politiky Ruskej ekonomickej univerzity Plechanova.

Spojené štáty sú však pripravené zatvárať oči pred hladom, aby zasiahli Rusko.

„Možno budú potrebné obete na vysporiadanie sa s neodôvodnenou vojnou, ktorú sa Rusko rozhodlo začať,» povedal americký minister poľnohospodárstva Tom Vilsack počas virtuálneho podujatia, ktoré tento týždeň organizovala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo. Práve v reakcii na túto hrozbu Brazília vydala výzvu, aby neuvalila sankcie na ruské hnojivá.

USA sú v skutočnosti tiež hlavným dovozcom hnojív, a to aj z Ruska. Ak Brazília dováža asi 0,9 milióna ton ruských hnojív, potom Spojené štáty — 0,5 milióna ton.

Prečo sú USA pripravené zaútočiť na ruské hnojivo napriek nárastu hladu na celom svete? V USA je to jednoduchšie ako v Európe, pretože sú menej závislé od ruských hnojív.

„Približne jedna tretina všetkých ruských exportov hnojív smeruje do Európy a USA. Európa je dosť závislá na exporte ruských hnojív, keďže ich podiel je asi 25%, v USA je nižší, asi 11-12%,“ uvádzajú analytici z „Freedom Finance“.

Len Estónsko a Fínsko, ktoré sú členmi Európskej únie, dovážajú milión ton ruských hnojív, teda dvakrát toľko ako Spojené štáty. A kupujú ich aj ďalšie európske krajiny vrátane Poľska, Rumunska a mnohých ďalších.

Európa už prišla o časť bieloruských hnojív a európski farmári pravdepodobne neprežijú zablokovanie ruských. Mimochodom, minulý rok už EÚ ustúpila od sankcií ohľadne bieloruských hnojív: sankcie na bieloruské potašové hnojivá stiahla polovicu.

Kríza na globálnom trhu s hnojivami začala už v roku 2020 v dôsledku pandémie, ktorá zastavila továrne a narušila logistiku. V roku 2021 sa kríza zhoršila v dôsledku sankcií voči Bielorusku, ktoré bolo tiež významným exportérom tovaru do Európy.

„Vzhľadom na tlak sankcií na Rusko, hlavného vývozcu hnojív, narastá vo svete nedostatok hnojív a riziko výpadkov v úrode hlavných druhov potravinárskych surovín,“ hovorí Ramazanov.

Vysvetľuje, že nedostatok hnojív je spôsobený tým, že množstvo krajín už ruské hnojivá odmieta a navyše dochádza k narušeniu lodnej dopravy kvôli tlaku sankcií, pričom tri veľké medzinárodné kontajnerové spoločnosti odmietajú prepravovať ruský tovar.

„Alternatívne zdroje nahrádzajúce tieto dodávky však v podstate neexistujú,“ hovorí Ramazanov.

Kríza a očakávanie jej prehĺbenia spôsobili raketový rast cien minerálnych hnojív. Napríklad jedno z najpopulárnejších dusíkatých hnojív v poľnohospodárstve, močovina, stojí v Európe viac ako 1000 dolárov za tonu. Rovnako vysoké ceny sú už v Egypte, v krajinách Perzského zálivu, v Brazílii a v Mexiku.

Ďalším dôvodom, prečo sú USA pripravené uvaliť sankcie na ruské hnojivá, je, že budú mať peniaze na nákup hnojív od iných dodávateľov. Koniec koncov, keď jeden významný hráč opustí trh, krajiny začnú cenový boj o zostávajúci nedostatkový tovar. A vyhráva ten, kto zaplatí za hnojivo viac. Tieto cenové preteky samozrejme vyhrajú Spojené štáty, pretože tlačiť doláre pre nich nie je problém. Brazília a ďalšie rozvojové krajiny budú v slabšej pozícii. Sankcie zavedú Spojené štáty, no počet hladujúcich sa nezvýši v Amerike.

Okrem toho je hneď blízko Kanada, ktorá zásobuje USA potašovými hnojivami takmer v celom objeme. Asi tretina dusíka používaného v USA pochádza zo zámoria, väčšinou z Blízkeho východu a z Ruska. A Amerika dostáva fosfátové hnojivá zo Saudskej Arábie a Austrálie, uvádza „Bloomberg“. V USA sa vo veľkom pestuje sója, kukurica, arašidy, slnečnica a zemiaky.

No EÚ to nezvládne tak ľahko ako USA. Európa, samozrejme, nájde prostriedky aj na drahšie hnojivá. Bude však na to dostatok zásob z Blízkeho východu? Nehovoriac o tom, že Európania sú už teraz nútení platiť za energetické zdroje niekoľkonásobne viac, čo spôsobuje výbuch inflácie. Je nepravdepodobné, že by obyvateľov Európy oslovil ešte väčší nárast inflácie potravín. Vlastné európske závody na výrobu hnojív sa zatvárajú. Najprv ich zasiahli neuveriteľné ceny plynu a hneď nato obmedzenia na nákup ruských surovín (amoniak a chlorid draselný).

Väčšina produktov sa, samozrejme, dá pestovať aj bez hnojív, ale potom sa úroda zníži niekoľkonásobne a pri niektorých druhoch potravín aj dvakrát alebo trikrát. Európski poľnohospodári môžu utrpieť vážne straty, pretože v tomto roku sa zvýšia náklady na energiu.

V Európe pripadá asi 60% osevnej plochy na obilniny – pšenicu, kukuricu a jačmeň, na zvyšných plochách sa pestuje zelenina, repka, slnečnica, cukrová repa a hrozno. To znamená, že tu môžeme očakávať najväčší nárast cien,“ tvrdia analytici „Freedom Finance“.

Sankciami samozrejme utrpí aj Rusko, ktoré príde o exportné príjmy z predaja hnojív. Rusko v roku 2021 zarobilo len na potašových hnojivách 3,3 miliardy dolárov, pričom vyviezlo takmer 12 miliónov ton, čím sa tržby zvýšili takmer o štvrtinu, vyplýva z materiálov Federálnej colnej služby (FCS). Ešte takmer 4,5 miliardy dolárov sa získalo exportom dusíkatých hnojív, čo predstavovalo 14,5 milióna ton. Plus 4,7 miliardy dolárov — na export zmiešaných hnojív (za 11,2 milióna ton).

Pre ruské spoločnosti je trh EÚ veľmi významný. Napríklad pre „FosAgro“ to bol po Rusku druhý trh z hľadiska dodávok hnojív s obsahom fosforu.

„EÚ predstavovala 39% exportných príjmov spoločnosti alebo 26% celkových príjmov skupiny v roku 2020. Okrem toho spoločnosť zabezpečila 18% dovozu hnojív do EÚ. Vzhľadom na možné dopady sankcií je dosť možné, aby spoločnosť presmerovala exportné dodávky, no vzhľadom na ich značný rozsah to bude problematické. Predaj je možné presmerovať predovšetkým na ázijsko-pacifické trhy,“ poznamenáva Dmitrij Pučkarev, expert z „BCS World of Investments“.

Na rozdiel od Európy a ďalších štátov, ktoré kvôli západným sankciám nedostanú viac hnojív, však ruskí farmári dostanú všetky hnojivá, ktoré potrebujú – a možno aj za atraktívnejšiu cenu.

Oľga Samofalova, Vzgľad/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU

Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…

8 hodín ago

Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“

Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…

8 hodín ago

Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú

Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…

8 hodín ago

Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!

Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…

8 hodín ago

Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach

O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…

8 hodín ago

Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch

Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…

8 hodín ago