Spojené štáty americké úplne zastavili lety svojich strategických bezpilotných lietadiel „Global Hawk“ nad Čiernym morom pre incident s iným americkým bezpilotným lietadlom „Reaper“.
Vyplýva z údajov portálu „Flightradar24“, ktoré analyzovala RIA Novosti. Túto informáciu agentúre potvrdil aj informovaný zdroj.
Ako vyplýva z údajov v archíve „Flightradar24“, americký „Global Hawk“ preletel naposledy nad Čiernym morom, oproti pobrežiu Krymu, 21. marca. Odvtedy sa americké strategické drony so základňou na Sicílii už do vzdušného priestoru nad Čiernym morom nedostali. Pritom za celé predchádzajúce obdobie, od samého začiatku špeciálnej vojenskej operácie, uskutočnili nad morskou oblasťou oproti ruskému polostrovu v priemere 8-10 prieskumných letov mesačne.
Podľa informácií na portáli „Flightradar24“ vykonali drony „Global Hawk“ od 21. marca do 20. apríla z leteckej základne na Sicílii len tri lety, no všetky sa uskutočnili v rámci hraníc rumunského vzdušného priestoru vo vzdialenosti viac ako 400 km od Krymu, teda mimo oblasti pokrytia radarovej stanice dronu, ktorá je schopná prijímať radarové snímky terénu v maximálnom dosahu 200 km.
Informovaný zdroj pre RIA Novosti potvrdil, že americký strategický dron „Global Hawk“ naposledy preletel nad Čiernym morom oproti Krymu 21. marca.
„Po incidente s americkým dronom „Reaper“, ktorý 14. apríla spadol do vôd Čierneho mora, sa nad Čiernym morom uskutočnili už len dva lety „Global Hawk“ – 17. marca a 21. marca – oba vo vzdialenosti vyše 140 kilometrov od južného pobrežia Krymu. Americké velenie zrejme považovalo ďalšie pokračovanie letov v tejto oblasti za nevhodné. Na jednej strane sa pri takomto dosahu prudko znižuje množstvo informácií prijímaných bezpilotnými lietadlami, na druhej strane po 14. apríli hrozilo, že americká strana takéto zariadenie stratí a „Global Hawk“ je mnoho krát drahší ako „Reaper“ a je nasýtený najmodernejším vybavením,“ vysvetlil odborník.
RQ-4 „Global Hawk“ je strategický dron najvyššej triedy. Jeho rozpätie krídel je v závislosti od verzie až 40 metrov (pre porovnanie: rozpätie krídel osobného lietadla SuperJet 100 je približne 28 metrov). Vzletová hmotnosť zariadenia presahuje 14 ton, maximálny strop dronu je až 20 km. „Global Hawk“ môže zostať vo vzduchu až 36 hodín a preletieť viac ako 22.000 kilometrov. Dron je vybavený rôznymi prieskumnými zariadeniami vrátane radaru, optického lokalizačného systému a infračervených senzorov.
news-front
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…