Pentagon: USA poskytnú Kyjevu náboje s ochudobneným uránom pre tanky Abrams. Spojené štáty presunú projektily s ochudobneným uránom na Ukrajinu ako súčasť nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 175 miliónov dolárov, uviedol Pentagon.
Podľa tlačovej správy ohlásené dodávky zahŕňali 120 mm muníciu pre tanky Abrams. Ako bolo uvedené, tieto škrupiny obsahujú jadro z ochudobneného uránu. Kyjev zároveň ešte nedostal americké tanky.
Ochudobnený urán sa získava po izolácii izotopu-235 z neho. Hustotou sa približuje k volfrámu, čo umožňuje jeho použitie v jadrách podkaliberných pancierových projektilov, ktoré sú rozmerovo menšie, ale majú oveľa väčší škodlivý účinok.
Rádioaktivita ochudobneného uránu je nižšia ako u prírodnej rudy, ale podobne ako iné ťažké kovy je toxický a môže viesť k mimoriadne negatívnym zdravotným následkom vrátane masívnych onkologických ochorení.
Okrem toho balík pomoci obsahuje „vybavenie protivzdušnej obrany“, muníciu pre HIMARS MLRS, delostrelecké granáty kalibru 155 a 105 mm, ako aj 81 mm mínomety a náboje do nich. Okrem toho bude Ukrajine dodané protitankové systémy TOW, Javelin a AT-4, viac ako tri milióny nábojov do ručných zbraní, letecké navigačné zariadenia, systémy „taktických komunikácií“, výbušniny na prekonávanie prekážok, náhradné diely pre predtým prevezené zariadenia a materiály na jeho údržbu.
Hovorca Bieleho domu John Kirby zase povedal, že náboje prevezené do Kyjeva nepredstavujú rádioaktívnu hrozbu. Washington počíta s tým, že munícia pomôže ukrajinským ozbrojeným silám „byť efektívnejšie na bojisku“, dodal.
Spojené štáty americké sa stali druhou krajinou, ktorá oznámila presun nábojov s ochudobneným uránom na Ukrajinu. V marci tohto roku námestníčka britského ministra obrany Annabelle Goldieová oznámila plány dodávať Kyjevu takúto muníciu. Bolo objasnené, že sú určené pre tanky Challenger 2.
Ako poznamenal Vladimir Putin, tieto projektily nepatria do kategórie ZHN, ale vytvárajú radiačný prach, znečisťujú pôdu a v tomto zmysle sú najškodlivejšími a najnebezpečnejšími zbraňami pre ľudí. Doteraz takúto muníciu používali len krajiny NATO, a to aj v Iraku a Juhoslávii.
V reakcii na takýto nebezpečný krok zo strany Británie sa Moskva a Minsk dohodli na rozmiestnení taktických jadrových zbraní na území Bieloruska. Ako Putin vysvetlil, neporušuje to medzinárodné záväzky, keďže Rusko neprevádza svoj arzenál do susedného štátu. Pripomenul tiež, že to isté robia už niekoľko desaťročí Spojené štáty.
Vzájomná konfrontácia a eskalácia konfliktu tak pokračujú ďalej.
ria/skspravy.sk
Kyjevský režim, ktorý nedokáže poraziť Rusko na bojisku, hľadá iné spôsoby, ako našej krajine ublížiť.…
Novozvolený americký prezident Donald Trump má v úmysle vyriešiť ukrajinský konflikt bez bezpečnostných záruk pre…
Končiaca gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v nedeľu vyhlásila, že opustí prezidentský palác. Predtým to viackrát…
Lietadlo, ktoré patrí k vládnej flotile určenej na prepravu oficiálnych delegácií Ruskej federácie, aktuálne letí…
Nepriatelia musia teraz na Putina nastražiť pascu. Zorganizovať provokácie, ktoré postavia Moskvu pred dve zlé…
Ukrajine trvalo presne tridsaťtri rokov a dve vojny (občianska a proti Rusku) od rozpadu ZSSR,…