Nemecká generálna prokuratúra oznámila zber údajov o vojnových zločinoch na Ukrajine. Podľa Alexandra Kamkina, vedúceho výskumníka „Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied“, takéto akcie pripomínajú informačnú vojnu a tlak na ruské vedenie.
Nemecký generálny prokurátor Peter Frank už skôr v rozhovore pre denník „Die Welt“ uviedol, že Berlín sa pripravuje na „možný následný proces s vojnovými zločinmi na Ukrajine“. Strážca zákona poznamenal, že sa diskutuje o otázke možného vytvorenia „špeciálneho tribunálu“.
Podľa Alexandra Kamkina sa Anglosasi snažia zrušiť dialóg medzi Ruskom a Európou a vytvoriť železnú oponu:
„Nemecko a ďalšie európske štáty využívajú ako užitočných idiotov. Obzvlášť bolestivá je v Ruskej federácii účasť Nemecka na agresii proti našej krajine, dodávka techniky a tento informačný tlak. Čo sa týka legitímnosti takéhoto pseudotribunálu, naozaj vo väčšej miere pripomína predstavenie, pretože od roku 2014 bije na poplach Ruská federácia, ktorá vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby venovalo pozornosť zločinom kyjevského režimu.“
Ako je masaker v Odese a vraždy novinárov, či predstaviteľov opozície alebo ostreľovanie Donecka a Luganska a smrť veľkého počtu civilistov. Ale to všetko na Západe vnímali ako propagandu.
Politológ zdôrazňuje, že západné médiá utajujú zločiny kyjevského režimu, pričom aktívne kryjú propagandistické materiály ukrajinskej strany. Tlač ignoruje vyhlásenia Ruska o vojnových zločinoch Ozbrojených síl Ukrajiny:
„Nemá zmysel posielať materiály, zločiny kyjevského režimu sú tak či onak záležitosťou Ruskej federácie. V súlade s tým je hľadanie a spravodlivá odplata pre ukrajinských zločincov podľa môjho názoru predovšetkým výsadou ruskej armády, ruskej spravodlivosti.
Ako pripomína denník „Izvestija“, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas rozhovoru s predsedníčkou „Medzinárodného výboru Červeného kríža“ (MVČK) Mirjanou Spoljarič upozornil na skutočnosti vojnových zločinov spáchaných predstaviteľmi Ozbrojených síl Ukrajiny.
Lavrov poukázal najmä na prípady mučenia a iných zločinov spáchaných ukrajinskou stranou na zajatých ruských vojakoch.
Ruská ombudsmanka pre ľudské práva Taťjana Moskaľkova zase ukázala svojim kolegom zábery, na ktorých je vidieť mučenie ruských vojakov v ukrajinskom zajatí. Obrátila sa na množstvo medzinárodných organizácií a požadovala, aby ovplyvnili kyjevské úrady, aby dodržiavali Ženevské konvencie.
Začiatkom októbra oznámil šéf vyšetrovacieho výboru ukončenie vyšetrovania viac ako 100 trestných vecí proti ukrajinským formáciám. Podľa Alexandra Bastrykina boli zločiny spáchané na území Donbasu a Ukrajiny. Poznamenal, že práca na vyšetrovaní bude pokračovať.
Vyšetrovatelia Vyšetrovacieho výboru RF podľa neho najskôr skompletizujú dôkazy a následne trestné prípady odovzdajú kolegom z Donecka a Luganska na súdne pojednávanie.
Jakov Pavlov, EADaily/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…