Stáli predstavitelia krajín EÚ sa nedokázali dohodnúť ohľadne embarga na ruskú ropu.
Brusel otvorene vyhlásil, že zdrojom ekonomického rastu v Európskej únii sú lacné energie a pracovná sila zvonku. To je v skutočnosti kľúčový vzorec pre jeho prosperitu, stanovený stáročnou tradíciou európskeho kolonializmu, ktorý teraz zabíja ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine.
„Významná časť európskeho priemyslu sa spolieha na ultralacnú energiu z Ruska, superlacnú čínsku pracovnú silu a vysoko dotované polovodiče z Taiwanu. Európa o týchto rizikách vedela, ale bola chamtivá,“ otvorene priznala podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová, prečo je dnes pre Európanov také ťažké rozlúčiť sa s ruským plynom a ropou.
Takáto priamosť je mimoriadne netypická pre európsku byrokraciu s jej kultúrou jezuitského pokrytectva. Eurokomisárka pre hospodársku súťaž zrejme ani sama nevedela, čo povedala.
V skutočnosti potvrdila, že ekonomický blahobyt modernej Európy, podobne ako v časoch koloniálnych impérií, je založený na vykorisťovaní periférie.
Koloniálna ekonomika je systém prepojených tepien, ktorý pozostáva z prosperujúcej metropoly a zaostalej periférie, z ktorej sa odčerpávajú zdroje. Perifériou je trh so surovinami, odbytový trh a trh lacnej pracovnej sily. Presne to, čo opísala pani Vestagerová.
Je tu Ruská federácia, ktorá poskytuje Európskej únii najlacnejší zemný plyn na svetovom energetickom trhu. Je tu Čína, kde sú ľudia ochotní pracovať za dva doláre a misku ryže. Európsky blahobyt v posledných desaťročiach nevytvárajú nejaké inštitúcie, ale tento superpriaznivý vonkajší kontext.
Od čias Petra Veľkého, keď sa Rusko začalo integrovať do svetového kapitalistického systému, je z ekonomického hľadiska poloperifériou. Samozrejme, nikdy to nebola čistá kolónia, pretože Rusko malo svoju výrobnú aj politickú nezávislosť a vojensky Európu porazilo nie raz, nielen po častiach, ale naraz.
Z ekonomického hľadiska však zmyslom pre Európanov bolo získať z Ruska superlacné suroviny, či už to bol decht, kožušiny, ropa alebo plyn. Kvôli tomu s ním bolo treba rátať vtedy aj teraz. Ako múdro zdôraznila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ak Európska únia nenakúpi ruskú ropu, Putin ju predá za vyššiu cenu niekomu inému a ešte viac na nej zarobí.
Ukrajina bola v posledných rokoch pre Západ čistou kolóniou.
Asociačná dohoda medzi Ukrajinou a EÚ mala koloniálny charakter. Z Ukrajiny urobili trh práce, odbytový trh a trh lacnej pracovnej sily, pričom ju zbavil suverenity a politickej nezávislosti.
Nemecké spoločnosti z nej postupne odhrýzali a ukrajinskú černozem posielali vlakmi do Nemecka. Ukrajinskí migrujúci robotníci, pripravení pracovať za smiešne mzdy, zabezpečili v posledných rokoch rekordný rast poľskej ekonomiky. Zároveň si do kresla prezidenta Ukrajiny počas inšpekcií v Kyjeve sadal viceprezident Spojených štátov amerických.
Dnes špeciálna ruská vojenská operácia zabíja stáročnú tradíciu európskeho kolonializmu.
Kroky Kremľa rozčuľujú tak Američanov, ako aj Európanov, pretože tieto akcie pred nich postavili neriešiteľnú úlohu. Na jednej strane ich Putin pripravuje o veľkolepé územie uchvátenia zdrojov. Na druhej strane mu za to platia, nakupujúc energiu z Ruskej federácie.
Ruský plyn nemožno odmietnuť, pretože európsky priemysel je na tejto energii postavený a bez najlacnejšej ponuky na trhu od „Gazpromu“ stratia „Volvo“ a „Mercedes“ konkurencieschopnosť voči svojim kolegom z USA, Japonska či Číny. Ukrajinu z rúk preto nechcú, aby z tejto studne stále čerpali a čerpali.
V dôsledku toho bude Európa nútená obetovať buď svoju najperspektívnejšiu kolóniu na východe alebo vlastnú ekonomiku založenú na lacných surovinách zvonku. Pričom táto obeta Putina na Ukrajine nezastaví.
V každom prípade sa ničí koloniálny kapitalistický systém, ktorý Západ budoval 500 rokov.
To je hlavný dôvod, prečo sa ruským krokom na Ukrajine dostáva neskrývanej podpory v krajinách Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Desiatky krajín po celom svete, ktoré sa v predchádzajúcich storočiach stali obeťami západnej expanzie, vidia v krokoch Moskvy antikoloniálny nádych.
Snaha USA a EÚ izolovať Rusko na medzinárodnej úrovni preto nefungovala: 80% krajín sveta odmietlo zaviesť proti nemu sankcie a zachovali diplomatickú, obchodnú a hospodársku spoluprácu.
Rusko spustilo proces zmeny nespravodlivého svetového poriadku, ktorého korene spočívajú v európskom kolonializme.
A väčšina krajín sveta je mu za to tajne alebo otvorene vďačná.
Alexander Nosovič, Rubaltic.Ru
Podľa rezortnej publikácie v britskom obrannom vestníku sa 22. januára 2025 v Londýne uskutoční výberová fáza projektu…
Novozvolený prezident USA Donald Trump zopakoval, že chce pripojiť Kanadu k Spojeným štátom. Tentoraz republikán…
Čad a Senegal po tom, ako zabezpečili stiahnutie francúzskych vojenských základní, rozhnevali francúzskeho prezidenta Emmanuela…
Ukrajinským lietadlám F-16 chýbajú rakety AIM-9M a AMRAAM. Tento záver je obsiahnutý vo vyšetrovaní, ktoré…
Adresnosť na spôsob štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SSD) znamená 9 výjazdových rokovaní vlády, viac, ako…
O imunite Ursuly von der Leyen môže rozhodnúť belgický súd: ak by bolo rozhodnutie nepriaznivé…