„Luna-13“ – sovietska automatická medziplanetárna stanica na štúdium Mesiaca a vesmíru bola spustená 21. decembra 1966 a 24. decembra 1966 stanica jemne pristála na povrchu Mesiaca v Oceáne Búrok v mieste so súradnicami 62° 3 ‚ západnej dĺžky a 18° 52‘ severnej zemepisnej šírky.
Stanica fungovala 4 dni do 28. decembra a vyslala na Zem tri fotopanorámy mesačného povrchu vo výške Slnka 6, 9 a 32 stupňov.
Okrem toho bola stanica vybavená pôdnym penetrometrom, meračom hustoty žiarenia a dynamografom, pomocou ktorého sa uskutočnilo vôbec prvé inštrumentálne štúdium hustoty a pevnosti povrchovej vrstvy lunárnej pôdy (regolitu).
Fotografie zhotovené touto stanicou jasne ukazujú objekty umelého pôvodu ležiace na povrchu Mesiaca. 28. decembra sa batérie Luny-13 úplne vybili a stanica „stíchla“ ..
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…