Aby Moskva obišla západné embargo, začala hľadať alternatívu na trhu námorných služieb a vytvorila vlastnú „tieňovú flotilu“, ktorá už zahŕňa stovky lodí s nejasným vlastníctvom a bez riadnych poistných záruk. Píše „South China Morning Post“.
Podľa štatistík mohlo Rusko v októbri 2023 vďaka tomu vyviezť denne asi 2,3 milióna barelov ropy a 800.000 barelov ropných produktov.
Podobnú schému využívajú aj krajiny ako Irán a Venezuela, na ktoré sa vzťahujú americké ropné sankcie, a dokonca aj Severná Kórea, píše sa v článku. Celkový počet plavidiel „tieňovej flotily“ sa za posledný rok zdvojnásobil a teraz podľa „Lloyd’s List Intelligence“ predstavuje asi 10% všetkých medzinárodných ropných tankerov.
Mnohé z nich však boli postavené pred mnohými rokmi a chýbajúce poistenie sťažuje ich údržbu. Okrem toho tieto lode napriek sankciám neustále plávajú blízko európskeho pobrežia. Podľa viacerých expertov sa to pre Rusko mení na nebezpečnú environmentálnu zbraň, keďže v prípade havárie na mori alebo úniku ropy by tým mohli trpieť západní podporovatelia Ukrajiny.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…